Microsoft

Premiera Office'a dla iPada przyspieszona - Microsoft nadrobi stracony czas?

Konrad Kozłowski
14

Dla wielu osób obecność pakietu biurowego na urządzeniu determinuje je przydatnym w pracy lub zupełnie zbędnym. Choć sklep App Store oferuje wiele zamienników dla produktu Microsoftu, to prezentacja pakietu Office dla tabletu Apple jest nadal jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń. Według ostat...

Dla wielu osób obecność pakietu biurowego na urządzeniu determinuje je przydatnym w pracy lub zupełnie zbędnym. Choć sklep App Store oferuje wiele zamienników dla produktu Microsoftu, to prezentacja pakietu Office dla tabletu Apple jest nadal jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń. Według ostatnich doniesień może do tego znacznie wcześniej niż sądziliśmy.

Aplikacje iWork, Dysk Google, QuickOffice i wiele, wiele innych propozycji znajdziemy dziś w App Store, jeżeli będziemy zainteresowani tworzeniem i edycją dokumentów, arkuszy czy prezentacji. Co więcej, Apple uczyniło swoje aplikacje zupełnie darmowymi dla nowozakupionych iUrządzeń, więc przewaga którą jeszcze do niedawna mógł chwalić się Microsoft przestała być aż tak widoczna. Oferowanie takich aplikacji jak Word, Excel i PowerPoint na tabletach z Windows RT miało stać się “przynętą” na klientów potrzebujących mobilnego urządzenia umożliwiającego pracę w terenie przy zachowaniu tego samego środowiska w kwestii oprogramowania. Rzeczywiście iWork jest produktem w dużym stopniu różniącym się od rozpoznawalnych programów Microsoftu, lecz wynik na korzyść firmy z Redmond w marketingowej potyczce przestał być tak oczywisty.

Po zeszłorocznej premierze Office’a dla iPhone’a spodziewałem się znacznie szybszego rozwoju dedykowanej iPadowi aplikacji. Tak się jednak nie stało, i choć przez cały czas od tamtego momentu informacje o trwających pracach regularnie wypływały w Sieci, to decyzja o przedłożeniu premiery Office’a w wersji Modern, ponad tą dla iPada skutecznie studziła nasze oczekiwania. Według ostatnich rewelacji, dotykowy Office, lecz nie dla Windows 8, a właśnie dla iPada, ma zawitać do App Store w pierwszej połowie 2014 roku, a nie jesienią jak pierwotnie zakładano.

Wszystko wskazuje jednak na to, że kwestia dostępu do aplikacji będzie wyglądała analogicznie jak w przypadku Office’a na iPhone’a - wymagana będzie subskrypcja Office 365, a głównym miejscem dla naszych plików ma być usługa OneDrive (do niedawna SkyDrive).

Co przyczyniło się do przyspieszenia prac i tym samym pozwoliło na pojawienie się możliwości wcześniejszej premiery aplikacji? Użytkownicy coraz częściej, z własnego wyboru lub nie, sięgają po alternatywy dla Office’a, doceniając ich możliwości i brak ograniczeń, które dotyczą produktu Microsoftu. Sektor biznesowy nadal stanowi znaczną część źródła dochodu dla firmy z Redmond, a iPad gości w torbach i na biurkach sporej części pracowników przeróżnych firm. Żyjemy w czasach, kiedy pierwszorzędną rolę odgrywają wygoda i łatwość dostępu, a więc kompleksowe - to znaczy dostępne na każdej platformie - rozwiązania stają się tymi najczęściej wybieranymi.

Grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftofficeAppleiPadiOS