96

Takie rzeczy tylko w branży IT. Początkujący programista oczekuje już 8 tys. zł na rękę

Dostaliśmy dziś od twórców portalu No Fluff Jobs raport, którego wyniki nakreślają nam oczekiwania początkujących programistów, głównie odnoszące się do zarobków czy formy zatrudnienia.

Zaledwie wczoraj dzieliłem się z Wami wynikami innego raportu autorstwa Business Centre Club i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie – „Idealny pracodawca – idealny pracownik”,  z którego można było wyczytać, iż według 2% pracowników różnych zawodów i z różnym doświadczeniem oraz 1% pracodawców zarobki w okolicach 8 tys. zł netto stanowią aktualnie w Polsce realną wysokość wynagrodzenia „na rękę”.

Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku branży IT, gdzie początkujący programiści (junior) oczekują już na start 8 tys. zł netto. Tak wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs – Pierwsze kroki w IT – Oczekiwania początkujących programistów.

Początkujący programiści to najaktywniejsza grupa zawodowa w branży IT, na jedno stanowisko juniorskie przypada średnio 40 aplikacji, ale są ogłoszenia, na które potrafi spłynąć w ciągu kilku tygodni około 200 aplikacji młodych programistów. W swoich oczekiwaniach finansowych na czoło wysuwają się mężczyźni, którzy uważają, że aby móc się samodzielnie utrzymać potrzebują zarabiać na poziomie prawie 9 tys. zł netto, kobiety z kolei mają o 35% niższe wymagania – 5,8 tys. zł netto.

To jednak jak na razie tylko oczekiwania, rzeczywistość przedstawia się następująco – mężczyźni na stanowisku juniorskim zarabiają średnio 4,2 tys. zł netto, a kobiety 3,5 tys. zł netto.

Jeśli chodzi o formę zatrudnienia, młodzi programiści stawiają na bezpieczeństwo i stabilizację, zdecydowana większość, bo prawie 60% oczekuje na początku drogi swojej kariery umowy o pracę, choć też spora ich część, bo ponad 30% wybrałoby chętnie kontrakty i umowy B2B.

Bardzo dobrym objawem u początkujących programistów są ich oczekiwania związane z pierwszy zatrudnieniem. Nadrzędną wartością dla nich jest możliwość rozwoju – ponad 80% wskazań, atmosfera w pracy – 66% i dopiero na 3 miejscu wysokość wynagrodzenia – 58%.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Juniorzy chcą pracować w firmach, które oferują im dodatkowe szkolenia, zwracają szczególną uwagę na potencjał pracowników oraz zapewniają ścieżkę zawodowego awansu. Cieszy fakt, że młodzi programiści chcą się rozwijać i zdobywać coraz większe doświadczenie w swojej branży.

W przypadku preferowanych języków wśród juniorów najczęściej pojawia się Java – 23%. JavaScript – 20%, Python – 18% oraz C# 12%. Widać tu też już pierwsze wskazania odnoszące się do stosunkowo nowych języków, na przykład 0,65% wybiera Kotlin czy R.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Warto podkreślić, że wśród młodych adeptów branży IT znajdziemy również tych, którzy specjalizują się w stosunkowo młodych językach programowania np. Kotlinie czy R. Jeśli chodzi o specjalizacje to juniorzy głównie pracują w obszarach: Backend, Testing oraz Frontend. Już 8 proc. przebadanych przez nas juniorów pracuje także w obszarze Mobile.

Juniorzy stawiają też na samodzielne dokształcanie się, bo oprócz nauki na studiach informatycznych swoją wiedzę najczęściej poszerzają korzystając z tutoriali czy kursów internetowych.

W mojej ocenie to dość optymistyczne wyniki, wprawdzie juniorzy mają wygórowane oczekiwania względem wynagrodzenia i rzeczywistych zarobków na tym stanowisku, ale mimo młodego wieku to już dojrzała grupa zawodowa, mająca sprecyzowane oczekiwania, głodna wiedzy i zdobywania doświadczenia. Chcą się rozwijać i uczestniczyć w ciekawych projektach, to prosta droga do sukcesu i wcale nie taka długa jakby się mogło wydawać.


Dane na temat oczekiwań początkujących programistów pochodzą z Ankiety “Zarobki w IT” przeprowadzonej przez No Fluff Jobs w dniach 22.07- 26.10.2019 roku na próbie 2130 osób.