Praca w IT

Jeśli jesteś specjalistą od JavaScript masz największe szanse na znalezienie pracy zdalnej

Grzegorz Ułan
Jeśli jesteś specjalistą od JavaScript masz największe szanse na znalezienie pracy zdalnej
13

O zaletach pracy zdalnej nie trzeba nikogo przekonywać, trudniej jest z podstawową jej wadą, bo dla jednych brak kontaktu z drugim człowiekiem w ciągu dnia może być również zaletą, a dla innych mniej pożądanym doświadczeniem. Niemniej to coraz bardziej popularna forma zatrudnienia, zobaczmy jak z tą pracą poza biurem wygląda wśród specjalistów IT.

Poniższy raport sporządzony został przez No Fluff Jobs, czyli serwis, który jako pierwszy w Polsce wprowadził obowiązkowe widełki w ogłoszeniach o pracę.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Pracujący zdalnie to najczęściej tzw. freelancerzy, którzy cenią sobie wygodę i wolność wyboru, z kim i kiedy pracują. Często osoby prowadzące własną działalność gospodarczą współpracują z kilkoma firmami/klientami, dzięki czemu mogą zarobić więcej. Dodatkowym aspektem mody na pracę zdalną jest tzw. work-life balance, czyli świadome pogodzenie obowiązków zawodowych z prywatnymi.

Popularność pracy zdalnej wśród programistów jest niezaprzeczalna, to właśnie oni odpowiadają trzy razy częściej na oferty o pracę z opcją „remote” niż na stanowiska związane z konkretną lokalizacją. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że specjaliści z tej branży często wybierają pracę dla zagranicznych firm, ale też niekoniecznie chcą od razu opuszczać naszą ojczyznę. Co więcej, trend ten rośnie z roku na rok, w porównaniu z 2018 rokiem wzrost ten jest na poziomie 40%.

Patrząc po wieku aplikujących w ofertach zdalnych, aż 70% to osoby młode w przedziale pomiędzy 25 a 34 lata, czyli z mniejszym doświadczeniem, a dostępne oferty uwzględniające pracę poza biurem dotyczą aż w 94% specjalistów IT na poziomie mid i senior. Z kolei, jeśli patrząc po składanych ofertach o pracę przez specjalistów IT, najwięcej z nich można spotkać ze strony juniorów, aż 31,9%.

Magda Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs:

Firmy stosunkowo rzadko decydują się na taką współpracę w przypadku mniej doświadczonych programistów. Wolą ich najpierw sprawdzić “na żywo”, w warunkach biurowych. Przypisują im często mentora, kolegę po fachu, który dba o ich rozwój i szybko postawi na nogi i zadba o jego kompetencje. Z kolei odnotowany przez nas wzrost zainteresowania ofertami pracy zdalnej wśród juniorów wynika stąd, że cenią sobie elastyczność, nie tylko w zakresie miejsca wykonywanej pracy, ale również czasu jej wykonywania i używanych narzędzi. Niestety współpraca „zdalna” pomiędzy mentorem a juniorem często jest nieefektywna i utrudniona.

W rozbiciu na kategorię specjalizacji, najwięcej ofert o pracę zdalną znajdziecie jeśli specjalizujecie się w Backendzie - 38%, a jeśli chodzi o technologie
Frontend i Fullstack, to stanowią one odpowiednio 19% i 16% z wszystkich ofert.

W przypadku samych specjalizacji, największe szansę na znalezienie wymarzonej dla siebie pracy zdalnej mają specjaliści od JavaScript, aż 34,3% ofert pracy zdalnej skierowanych jest właśnie do nich.

Zdecydowanie mniej ofert tego typu znajdą programiści Javy - 16%, Angular - 15% i React - 14%.

Co z zarobkami? Okazuje się, że zarobki w przypadku pracy zdalnej nie odbiegają zbytnio od tych biurowych. Zarobki juniora w pracy zdalnej kształtują się w granicach od 4 tys. zł do 8 tys. zł brutto, a w przypadku seniora najniższa płaca wynosi 14 tys. zł, a najwyższa 19 tys. zł. W przypadku pracy stacjonarnej, dolne widełki również ustawione są na 4 tys. zł, a górne tylko o tysiąc złotych większe - 20 tys. zł.

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu