Praca w IT

Jaka jest średnia stawka wynagrodzenia za godzinę w branży IT na B2B?

Grzegorz Ułan
Jaka jest średnia stawka wynagrodzenia za godzinę w branży IT na B2B?
7

Zwykle dzielimy się z Wami danymi z rynku pracy specjalistów IT w jego wycinku odnoszącym się do zatrudnienia o pracę lub ogólnie i całościowo potraktowanym. Dziś, chyba po raz pierwszy podzielimy się danymi odnoszącymi się wyłącznie do pracujących w oparciu o kontrakt B2B.

Okazją do tego jest raport z „Wielkiego badania specjalistów IT na B2B” przeprowadzonego przez Ework Group. Badanie jeszcze trwa i potrwa do stycznia 2020 roku, możecie wziąć w nim udział pod tym adresem - badanieb2b.eworkgroup.com. My przyjrzyjmy się dotychczasowym jego wynikom.

Badanie ma na celu określenie trendów w pracy na rynku IT z perspektywy specjalistów pracujących na B2B, określenie jakie są ich potrzeby i co wymaga zmian oraz określenie jak ten obszar będzie rozwijał się w przyszłości. Jest to pierwsze takie badanie na polskim rynku. Pytania dotyczą modelu i komfortu pracy, komfortu finansowego, możliwości rozwoju.

Na początek autorzy badania dzielą się opinią specjalistów IT na temat komfortu pracy w tej branży. Najwięcej badanych wskazywało na duże możliwości rozwoju, czyli przede wszystkim podnoszenie swoich kwalifikacji, nieco mniej wskazań miał czas pracy, a więc możliwość dowolnego jego planowania. Najmniej jednak, co dziwne z uwagi na to, że to branża z najwyższymi zarobkami, wskazywano na komfort wynagrodzenia. Prawdopodobnie zaważyły tu inne koszta, które muszą ponosić, a o których nie myślą zatrudnieni na umowę o pracę.

Z chwilą jednak, gdy rozbijemy te wyniki na płeć, wyraźnie widać, że to kobiety bardziej doceniają możliwości rozwoju w tej branży i to zdecydowanie, podobnie elastyczny czas pracy, ale za to bardziej narzekają na komfort wynagrodzenia za prace na umowach B2B.

Natomiast sama ogólna ocena prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Polsce jest mocno zróżnicowana, co trzeci specjalista IT ocenia je jako łatwe lub bardzo łatwe, przy czym tych drugich jest zdecydowanie mniej. Więcej jednak, bo prawie 40% badanych ocenia je jako trudne lub bardzo trudne. Neutralnych wskazań - ani trudne, ani łatwe, mamy na poziomie nieco ponad 30%.

Przyszedł już czas na odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego wpisu - Jaka jest średnia stawka wynagrodzenia za godzinę w branży IT na B2B? Okazuje się, że największe zarobki z tego tytułu - powyżej 150 zł za godzinę określiło prawie 9% badanych. Po drugiej stronie bieguna - do 65 zł zarabia prawie 28% specjalistów IT. Z kolei widełki od 126 zł do 150 zł mamy wśród 13% badanych, pomiędzy 96 zł a 125 zł - 26% i między 66 zł a 95 zł - 24,41%.

No i równie ważna kwestia, czy są z tych zarobków zadowoleni? Ponad 42% badanych określiłoby je jako - mogłyby być lepiej, takich odpowiedzi mogłoby być najwięcej chyba w każdej branży. Z kolei zadowolonych ze swoich zarobków mamy 1/4 specjalistów IT, a jako stabilne wskazało 15% badanych.

Jednocześnie spory odsetek badanych zdaje sobie sprawę, że wraz ze wzrostem stażu pracy, a co za tym idzie zdobytego doświadczenia ich zarobki relatywnie wzrosną, a także będą mieli szansę wzięcia udziału w ciekawszych projektach, dających im nieco wyższy komfort ze swojego rozwoju.

--
Ework Group to niezależna agencja konsultingowa notowana na giełdzie Nasdaq Stockholm, zrzeszająca specjalistów IT, reprezentująca pochodzący ze Skandynawii model biznesowy powstały w 2000 roku w Szwecji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu