Praca w IT

Takie rzeczy tylko w branży IT. Początkujący programista oczekuje już 8 tys. zł na rękę

Grzegorz Ułan
96

Dostaliśmy dziś od twórców portalu No Fluff Jobs raport, którego wyniki nakreślają nam oczekiwania początkujących programistów, głównie odnoszące się do zarobków czy formy zatrudnienia.

Zaledwie wczoraj dzieliłem się z Wami wynikami innego raportu autorstwa Business Centre Club i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie - „Idealny pracodawca - idealny pracownik”,  z którego można było wyczytać, iż według 2% pracowników różnych zawodów i z różnym doświadczeniem oraz 1% pracodawców zarobki w okolicach 8 tys. zł netto stanowią aktualnie w Polsce realną wysokość wynagrodzenia „na rękę”.

Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku branży IT, gdzie początkujący programiści (junior) oczekują już na start 8 tys. zł netto. Tak wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs - Pierwsze kroki w IT - Oczekiwania początkujących programistów.

Początkujący programiści to najaktywniejsza grupa zawodowa w branży IT, na jedno stanowisko juniorskie przypada średnio 40 aplikacji, ale są ogłoszenia, na które potrafi spłynąć w ciągu kilku tygodni około 200 aplikacji młodych programistów. W swoich oczekiwaniach finansowych na czoło wysuwają się mężczyźni, którzy uważają, że aby móc się samodzielnie utrzymać potrzebują zarabiać na poziomie prawie 9 tys. zł netto, kobiety z kolei mają o 35% niższe wymagania - 5,8 tys. zł netto.

To jednak jak na razie tylko oczekiwania, rzeczywistość przedstawia się następująco - mężczyźni na stanowisku juniorskim zarabiają średnio 4,2 tys. zł netto, a kobiety 3,5 tys. zł netto.

Jeśli chodzi o formę zatrudnienia, młodzi programiści stawiają na bezpieczeństwo i stabilizację, zdecydowana większość, bo prawie 60% oczekuje na początku drogi swojej kariery umowy o pracę, choć też spora ich część, bo ponad 30% wybrałoby chętnie kontrakty i umowy B2B.

Bardzo dobrym objawem u początkujących programistów są ich oczekiwania związane z pierwszy zatrudnieniem. Nadrzędną wartością dla nich jest możliwość rozwoju - ponad 80% wskazań, atmosfera w pracy - 66% i dopiero na 3 miejscu wysokość wynagrodzenia - 58%.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Juniorzy chcą pracować w firmach, które oferują im dodatkowe szkolenia, zwracają szczególną uwagę na potencjał pracowników oraz zapewniają ścieżkę zawodowego awansu. Cieszy fakt, że młodzi programiści chcą się rozwijać i zdobywać coraz większe doświadczenie w swojej branży.

W przypadku preferowanych języków wśród juniorów najczęściej pojawia się Java - 23%. JavaScript - 20%, Python - 18% oraz C# 12%. Widać tu też już pierwsze wskazania odnoszące się do stosunkowo nowych języków, na przykład 0,65% wybiera Kotlin czy R.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Warto podkreślić, że wśród młodych adeptów branży IT znajdziemy również tych, którzy specjalizują się w stosunkowo młodych językach programowania np. Kotlinie czy R. Jeśli chodzi o specjalizacje to juniorzy głównie pracują w obszarach: Backend, Testing oraz Frontend. Już 8 proc. przebadanych przez nas juniorów pracuje także w obszarze Mobile.

Juniorzy stawiają też na samodzielne dokształcanie się, bo oprócz nauki na studiach informatycznych swoją wiedzę najczęściej poszerzają korzystając z tutoriali czy kursów internetowych.

W mojej ocenie to dość optymistyczne wyniki, wprawdzie juniorzy mają wygórowane oczekiwania względem wynagrodzenia i rzeczywistych zarobków na tym stanowisku, ale mimo młodego wieku to już dojrzała grupa zawodowa, mająca sprecyzowane oczekiwania, głodna wiedzy i zdobywania doświadczenia. Chcą się rozwijać i uczestniczyć w ciekawych projektach, to prosta droga do sukcesu i wcale nie taka długa jakby się mogło wydawać.

--
Dane na temat oczekiwań początkujących programistów pochodzą z Ankiety “Zarobki w IT” przeprowadzonej przez No Fluff Jobs w dniach 22.07- 26.10.2019 roku na próbie 2130 osób.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu