Gry

Obecność tej usługi na PlayStation w Polsce może być prawdziwą rewolucją!

Kamil Świtalski
13

Ostatnie zmiany w PlayStation Now kompletnie zmieniły charakter usługi i... sprawiły, że nie mogę się już doczekać jej debiutu w Polsce. To godny konkurent Xbox Game Pass!

Kto pamięta polski rynek usług sprzed raptem kilku lat, ten doskonale wie, że obecnie nie mamy powodów do narzekań. Nad Wisłą bez specjalnego kombinowania działa cały zestaw fantastycznych platform VOD (zobacz: Porównanie VOD: Netflix, HBO Go, Showmax, Amazon Prime, Player, Ipla), w kwestii streamingu muzyki mamy taki wybór, że coraz trudniej się na coś zdecydować, a ebooki w abonamencie rozpieściły nas do reszty. Raptem parę lat temu społeczność Xboxa walczyła o polskiego Live'a – choć pewnie niewielu o tym jeszcze wciąż pamięta. Największym nieobecnym od lat pozostaje jednak... PlayStation Now (zobacz: Playstation Now - gry z PlayStation 3 i 4 na komputerze) — usługa, obok której żaden posiadacz PlayStation 4 lubiący klasyki z poprzednich konsol producenta nie może przejść obojętnie. Ale niestety — lata mijają, a nam wciąż pozostaje obejść się smakiem.

playstation now w polsce

Wielki nieobecny, za którym tęsknimy: PlayStation Now

Jeszcze parę lat temu tzw. cloud gamingowi bliżej było do idei, niż realnego rozwiązania dla miłośników gier. Świat technologii rozwija się jednak w ekspresowym tempie — teraz sięgnięcie po wysokiej jakości streaming nie jest nieosiągalny, czego doskonałym przykładem są usługi takie jak GeForce Now czy PlayStation Now. Mimo że Sony nie ma pokaźnej biblioteki ze wsteczną kompatybilnością, ba, w ogóle w PlayStation 4 takiej opcji nie ma -- to nadrabia właśnie w ten sposób. Katalog kilkuset gier z obecnej oraz starszych generacji PlayStation czeka tam na wyciągnięcie ręki, ale... niestety my wciąż musimy obejść się smakiem. To znaczy, żeby była jasność: jeżeli komuś bardzo zależy, może kombinować. Zakładać konta w innym regionie, kupować VPNy, a ostatecznie też irytować się, że nie działa to tak dobrze, jakby mogło, gdyby tylko wszystko było bliżej i bez zbędnego kombinowania. Niestety — mimo że rodzimy oddział PlayStation na naszym rynku pracuje na pełnych obrotach, czego idealnym przykładem jest pełne spolszczenie wszystkich największych tytułów na platformę, obecność w social mediach, growych i okołogrowych wydarzeniach czy szeroko zakrojone działania marketingowe, to... w tej kwestii od lat nic się nie ruszyło. No, a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo – bo nie jest wcale wykluczone, że zakulisowo prowadzone są działania, o których najzwyczajniej w świecie nie mamy pojęcia.

playstation now

Smutek jest o tyle większy, że kilka dni temu firma ogłosiła, że PlayStation Now to już nie tylko streaming. Obecnie subskrybenci mogą także bez problemu pobierać gry do pamięci konsoli — a te wspierać będą wszystkie zakupione przez użytkowników lokalnie dodatki. Posiadacze PlayStation 4 Pro (zobacz: PlayStation 4 Pro recenzja) mają dodatkowe powody do radości, bo uruchamiane lokalnie gry wspierać będą wszystkie ulepszenia, których produkcje doczekały się dla ich wariantu konsoli — a wszystkie zapisy stanów gier z PS Now można bez problemu przenieść i cieszyć się grą lokalnie. Bajka i... myślę, że nie przesadzę nazywając usługę w obecnej formie godnym konkurentem Xbox Game Pass — abonament ze stale zmieniającą się listą gier, które od teraz pobierać można także do pamięci konsoli. A w bonusie streaming na PC. Czy odwrotnie, hierarchię niech każdy sobie ustawi tak, jak mu pasuje.

Niedostatecznie zaawansowana infrastruktura sieciowa nigdy nie była dla Sony wytłumaczeniem tego, dlaczego usługi nie ma w Polsce. Ale po ostatnich zmianach... właściwie nie mają już żadnych argumentów. Także czekam z niecierpliwością i mam cichą nadzieję, że jej premiera tutaj to kwestia najbliższych miesięcy. Bo nikt nie chce być traktowany jak klient drugiej kategorii, ile można?!

Zapytałem PlayStation Polska o ich stanowisko w tej sprawie i... niestety, nie mam najlepszych wieści:

W tym momencie nie mamy nic do zakomunikowania odnośnie PlayStation Now. Obecnie w Polsce kładziemy duży nacisk na rozwój PlayStation Plus, które oferuje graczom m.in. tryb online dostępny dla wielu tytułów tytułach, dwie gry w ramach dla subskrypcji oraz ekskluzywne zniżki w PlayStation Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu