Gry

Nie będzie więcej The Wolf Among Us, zapomnijcie też o zapowiedzianym Stranger Things...

Kamil Świtalski
24

Jedno z najbardziej popularnych studiów robiących gry wideo, Telltale Games, zniknie z rynku. Masowe zwolnienia i anulowane projekty. Za bardzo zachłysnęli się sukcesem?

Telltale Games przez ostatnich kilka lat regularnie serwowało nam swoje odcinkowe przygodówki, w których lwia część akcji opierała się na eksploracji i dialogach. Niby nie było to nic specjalnego, ale dzięki fajnym licencjom i idealnemu w swojej prostocie pomysłowi: wciągały tłumy i docierały nawet do tych, którzy na co dzień stronią od gier wideo. I jeżeli jesteście fanami ich produkcji to mam dla was fatalną wiadomość. Włodarze najwyraźniej nieco przecenili swoje możliwości — chwytali się zbyt wielu projektów i skutkiem jest... no myślę, że nie przesadzę pisząc, że upadek firmy.

Od kilku godzin z różnych stron napływają rozmaite wieści — z oficjalnego oświadczenia wynika, jakoby miała zostać niewielka grupka i dokończyć pracę nad ostatnim sezonem The Walking Dead. Oznacza to że cały zestaw zapowiedzi (m.in. kontynuacja The Wolf Among Us czy adaptacja netflixowego Stranger Things) zostaje anulowany. Matt Kim w swoim raporcie dla US Gamer twierdzi, że sytuacja jest bardziej niepokojąca niż wielu zakładało — ale... czy tak naprawdę powinno nas to dziwić?

Ekipa od lat klepała te same, w gruncie rzeczy dość powtarzalne, produkcje. Co gorsza: ich silnik od wielu lat nie domagał i wypadał po prostu tragicznie na tle konkurencji. Produkcje były pełne bugów i z każdą premierą widać było, jak ich jakość spada. Dodajmy do tego napływające wieści na temat niesamowitego crunchu w ekipie, i tego, że wypuszczali odcinek za odcinkiem — ludzie po prostu się przejedli. A sytuacji z pewnością nie ratował także fakt, iż produkcje często trafiały do paczek z grami z kilka dolarów, czy usług abonamentowych — dobrze sprzedać miały się tylko pierwszy sezon The Walking Dead i Minecraft. Reszta to finansowe klapy.

Smutno się na to patrzy, tym bardziej że Telltale Games spada z samego szczytu. Doskonale pamiętam ich początki — przygodówki Sam & Max, czy interpretacje Back to the Future, CSI. Może nie miały tyle rozgłosu co po szaleństwie z The Walking Dead, ale trzymały poziom, wyraźnie się od siebie różniły i studio jakoś sobie radziło. Najwyraźniej ogromny sukces i chęć złapania wielu srok za ogon ich przerosły...

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: