PlayStation 5 zbliża się wielkimi krokami i to jeden z najbardziej wyczekiwanych sprzętów tego roku. Czy będzie mocniejsza od komputerów PC? To dywagacje na zupełnie inny materiałe. Podsumowaliśmy jednak wszystko, co wiemy już o nowej konsoli Sony.
Podzespoły i wydajność PlayStation 5 oraz porównanie z PlayStation 4/PlayStation 4 Pro
Pierwsze, czego oczekujemy od konsoli nowej generacji to znaczący przyrost mocy względem swojego poprzednika. Podstawowe PlayStation 4 jest z nami od listopada 2013 roku, model Pro od listopada 2016 roku - przez ten czas w świecie sprzętu wydarzyło się naprawdę dużo, a moc maszynek do grania znacząco wzrosła. Można więc śmiał powiedzieć, że 7-letnie podzespoły PS4 są już mocno przestarzałe i potrzebują odświeżenia by nowa konsola miała szanse w starciu z PC-tami. Na szczęście Sony podzieliło się już z nami dokładną specyfikacją PlayStation 5 i jest więcej niż dobrze.
Sercem PlayStation 5 będzie 8-rdzeniowy procesor MAD Zen2 działający z częstotliwością (zmienna) 3,5 GHz. GPU w konsoli ma oferować moc 10.28 TFLOP-ów. Do tego 16GB pamięci RAM GDDR6, własny dysk SSD NVMe 825GB, przy czym rozbudujemy go podłączając inne urządzenia pod slot NVMe SSD. PlayStation 5 będzie również posiadać napęd optyczny 4K UHD Blu-ray, a wyjście wideo obsłuży 4K z odświeżaniem 120Hz w grach, maksymalnie do obrazu natomiast przewidziano rozdzielczość 8K - tę najprawdopodobniej zarezerwowano do materiałów wideo, gdy w takiej rozdzielczości trafią na przykład do serwisów streamingowych.
Największą zaletą nowej konsoli wydaje się być szybki dysk SSD, który znacząco zmniejszy czas potrzebny na załadowanie danych, co oczywiście przełoży się na krótsze czasy ładowania poszczególnych etapów oraz większe możliwości dla twórców. 5.5GB/s i wsparcie dekompresji ZLIB brzmi świetnie, szczególnie w porównaniu z prędkością dysku PS4, który oferował transfer na poziomi 50-100 MB/s. Sony obiecało też, że dostaniemy naprawdę imponujące możliwości audio, zwracając szczególną uwagę na dźwięk przestrzenny, który zmieni nasze odbieranie gier.
A jak te podzespoły wyglądają w porównaniu ze specyfikacją PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro? Również bardzo dobrze, dając jednocześnie wgląd w to jak dużego przyrostu mocy można oczekiwać po PS5. Graficznie mówi się o 8x przyroście mocy względem PS4 i 2,5x względem PS4 Pro.
PlayStation 5 | PlayStation 4 | PlayStation 4 Pro | |
CPU | 8 rdzeni AMD Zen2 @ 3.5GHz (zmienna częstotliwość) | 8 rdzeni Jaguar @ 1.6GHz | 8 rdzeni Jaguar @ 2,1GHz |
GPU | 10.28 TFLOPs, 36 CUs @ 2.23GHz (zmienna częstotliwość) | 1.84 TFLOPs, 18 CUs na 800MHz | 4.2 TFLOPs,36 CUs na 911Mhz |
Pamięć | 16 GB GDDR6 | 8GB GDDR5 | 8GB GDDR5 |
Dysk | Własny projekt, 825GB NVME SSD | 500GB, 1TB HDD | 1TB HDD |
Rozbudowa pamięci | NVMe SSD Slot | 2.5-cala HDD, USB HDD | 2.5-calaHDD, USB HDD |
Napęd | 4K UHD Blu-ray Drive | Blu-ray | Blu-ray |
Wyjście wideo | 4K z odświeżaniem 120Hz, 8K | 1080p | 4K |
Wygląd PlayStation 5
Sony trochę zwlekało, ale na czerwcowej konferencji pokazało wreszcie jak wygląda konsola PlayStation 5. Zdania - jak zwykle - są oczywiście podzielone, natomiast na pewno jest to projekt, przy których spędzono dużo czasu. Mocno futurystyczna, podobno dość duża, ale wielu osobom bardzo się podoba.
Co istotne, PlayStation 5 będzie dostępna w dwóch wersjach, które będą się nieco różnić kształtem. Oddzielnie kupimy PS5 obsługującą fizyczne nośniki danych, oddzielnie konsolę przeznaczoną wyłącznie do cyfrowych zakupów.
Pad do PlayStation 5 - DualSense
Sony nie pokazało jeszcze jak wygląda PlayStation 5, ale ujawniło już wygląd nowego pada do konsoli. Porzucono stare nazewnictwo (DualShock), nazywając nowy kontroler DualSense.
Przeczytaj też: Wszystko, co wiemy o kontrolerze DualSense
Nowy pad do PlayStation 5 ma zupełnie nowy kształt, choć ułożenie gałek jest klasyczne dla serii - umieszczono je w jednej linii. Kontroler nie otrzymał standardowego systemu wibracji, a haptyczną informację zwrotną, czyli będzie nas informował o tym co dzieje się na ekranie przenosząc wibracje na poszczególne elementy pada - jestem bardzo ciekawy jak ta funkcja zostanie wykorzystana. DualSense to również adaptacyjne przyciski spustów, które dostosują swój opór do wydarzeń w grze (na przykład podczas naciągania cięciwy łuku opór ma być większy). Kontroler otrzymał wbudowany mikrofon, który pozwoli na prowadzenie w ten sposób rozmów z innymi graczami.
Za ładowanie odpowiedzialny jest port USB-C, przycisk Share zastąpił Create, choć ma otrzymać bardzo podobną funkcję. Touchpad ma teraz podświetlaną ramkę, zniknęła też znana z PlayStation 4 dioda na padzie. Kontroler ma być lekki, niestety nie wiemy nic o czasie pracy na jednym ładowaniu. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie dłuższy od czasu pracy DualShocka 4.
Premierowe gry na PlayStation 5
Jest wciąż wcześnie by Sony ujawniło pełną listę gier, które na jesieni będą dostępne na debiutującym PlayStation 5. Należy nastawiać się przede wszystkim na produkcje multiplatformowe, które pod koniec roku pojawią się na rynku w dwóch wersjach - na PlayStation 4 i PlayStation 5. W przypadku nowej konsoli powinniśmy liczyć na wyższą rozdzielczość i krótsze czasy ładowania poszczególnych etapów. Mówi się również o natywnej rozdzielczości 4K przy animacji na poziomie płynności 60 klatek na sekundę. Na ile jednak zmiany będą widoczne i odczuwalne? Przekonamy się już niedługo. Póki co zapoznajcie się z listą zapowiedzianych na PlayStation 5 gier.
Wsteczna kompatybilność PlayStation 5
PlayStation 4 nie było wstecznie kompatybilne, co oczywiście spotkało się z negatywnym odbiorem graczy. W nowej generacji Sony nie zamierza popełniać tego samego błędu, jednak zaoferuje jedynie wsteczną kompatybilność dla gier z PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro (dodatkowe tryby graficzne). Możemy więc zapomnieć o możliwości uruchomienia produkcji z poprzednich konsol PlayStation.
Przeczytaj też: Nie wszystkie gry z PS4 będą działać lepiej na PS5 - wyjaśniamy dlaczego
Serwis Digital Foundry przygotował ciekawy materiał, w którym analizując poszczególne gry oraz podzespoły PlayStation 5 postawił dość prawdopodobną tezę, że nie wszystkie gry z PS4 będą działać lepiej na PlayStation 5. O ile oczywiście Sony w ogóle zdecyduje się na uwolnienie mocy nowej konsoli dla gier z poprzedniej generacji, a nie stworzy po prostu specjalnych trybów, które będą sztucznie ograniczać możliwości PS5 by gry z PS4 działały i wyglądały identycznie jak na wcześniejszej generacji. Póki co mówi się o 100 najpopularniejszych i najchętniej uruchamianych grach - a jak sami wiecie, produkcji na PS4 jest zdecydowanie więcej. Mam nadzieję, że to tylko luźna zapowiedź na aktualny stan prac i do premiery konsoli lista zostanie rozszerzona po wykonaniu odpowiednich testów na poszczególnych produkcjach.
Gry na PlayStation 5
Sony zdecydowało się również pokazać gry, które pojawią się na PlayStation 5 - na razie jednak bez konkretnych dat, trudno więc ocenić które produkcje będą tytułami startowymi. Kompletna lista na chwilę obecną wygląda tak:
1. Spiderman Miles Morales
2. Gran Turismo 7
3. Ratchet & Clank - Rift Apart
4. Project Athia
5. Stray
6. Returnal
7. Sackboy - A big adventure
8. Destruction - All Stars
9. Kena - Bridge of Spirits
10. Goodbye - Volcano High
11. Oddworld - Soulstorm
12. GhostWire - Tokyo
13. JETT - The Far Shore
14. Godfall
15. Solar Ash
16. Hitman III - Death Awaits
17. Astro's Playroom
18. Little Devil Inside
19. NBA 2K21
20. Bugsnax
21. Demon's Souls
22. Deathloop
23. Resident Evil VIII - Village
24. Pragmata
25. Horizon: Forbidden West
Pokazano całą masę zwiastunów, oto najciekawsze z nich:
Cena PlayStation 5
Obiecuję, że uaktualnię ten fragment jak tylko poznamy oficjalną cenę PlayStation 5. Na chwilę obecna jednak pozostaje nam gdybać, analizować i trzymać kciuki by konsola nie kosztowała zbyt wiele na naszym rodzimym rynku. Na chwilę obecną nie uważam, aby PlayStation 5 mogło kosztować w Polsce tyle, co PlayStation 4 w dniu premiery, czyli 1799 złotych. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że taka kwota byłaby dla nas wręcz idealna i na pewno pomogła w premierowej sprzedaży urządzenia, jednak patrząc na ceny podzespołów, które trafią do PS5 (w tym na przykład szybkiego dysku SSD), dobrze będzie jeśli sprzęt trafi na sklepowe półki w cenie, która nie przekroczy 3 tysięcy złotych.
Przeczytaj też: Ile jesteś w stanie zapłacić za PlayStation 5?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu