Polska

Sylwestrowy cud Orlenu nie łamał przepisów. UOKiK zakończył postępowanie

Piotr Kurek
Sylwestrowy cud Orlenu nie łamał przepisów. UOKiK zakończył postępowanie
6

Pamiętacie zeszłoroczne zawirowania na rynku paliw? Orlen oskarżany był o naruszanie różnych przepisów - także tego związanego z prawami ochrony konkurencji. W sprawę zaangażował się także UOKiK, który właśnie przedstawia wnioski z przeprowadzonego postępowania.

Święta to podobno czas cudów, w Polsce cuda mamy w Sylwestra, a przynajmniej jeśli chodzi o cenę benzyny. Dzisiaj nagle hurtowe ceny benzyny sprzedawanej przez naszego krajowego monopolistę, PKN Orlen, spadły jednego dnia o 12%. Całkiem przypadkiem od jutra VAT na paliwo rośnie z 8% do 23%, a przecież premier obiecał, że ceny na stacjach nie wzrosną...

- pisał w ostatni dzień 2022 r. Kamil w swoim tekście Sylwestrowy cud Orlenu, cena paliwa spada o 12%, a jutro rośnie VAT. Na początku 2023 roku, sprawą, która wzbudzała dużo emocji, były właście ceny benzyny i oleju napędowego. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) napływało wiele skarg sugerujących, że ceny stosowane pod koniec 2022 roku przez PKN Orlen mogły być wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez tę spółkę. W związku z tym, Prezes Urzędu, opierając się na własnym monitoringu rynku, podjął działania i wszczął postępowanie wyjaśniające. Urząd prowadził je zgodnie z polskimi, jak i unijnymi przepisami prawnymi, konsultując swoje działania m.in. z Komisją Europejską.

Źródło: PKN Orlen

Jak się okazuje, zdaniem UOKiK, polityka PKN Orlen pod koniec 2022 r. nie naruszała przepisów prawa ochrony konkurencji. Urząd przypomina, że PKN Orlen ustala tzw. cenę SPOT dla oleju napędowego i benzyny. Proces ten opiera się na wykorzystaniu określonych formuł matematycznych, które uwzględniają różne czynniki rynkowe. Jednym z tych czynników są notowania konkretnych rodzajów paliwa na międzynarodowych giełdach towarowych. W trakcie postępowania, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozyskał szczegółowe informacje na temat metody kalkulacji cen SPOT przez Orlen. Analizowane zostały również dane źródłowe, które stanowiły podstawę do ustalania tych cen w okresie od czerwca 2022 roku do końca stycznia 2023 roku.

Ceny paliw zgodne z prawem. UOKiK zabiera głos w sprawie PKN Orlen

Po dokonaniu analizy odchyleń cen SPOT od punktów odniesienia, UOKiK stwierdził, że nie były one na tyle wysokie ani wystarczająco długotrwałe, aby można było mówić o nadmiernie wygórowanych cenach, które miałyby sprawić, że PKN Orlen łamał polskie i europejskie przepisy. Decyzja Urzędy podjęta została po zapoznaniu się z dotychczasowymi decyzjami Komisji Europejskiej, krajowych organów antymonopolowych oraz wyrokami polskiego Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z pełnym materiałem związanym z wnioskami z postępowania wyjaśniającego zapoznacie się na stronach UOKiK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news