Polska

Pierwsza na świecie biorafineria produkująca białko z rzepaku powstanie w Polsce

Marcin Hołowacz
Pierwsza na świecie biorafineria produkująca białko z rzepaku powstanie w Polsce
19

Polska innowacja w postaci technologii do otrzymywania białka rzepakowego zostanie wykorzystana w jedynej w swoim rodzaju, pierwszej na świecie biorafinerii, która będzie wykorzystywać taką metodę. Nowoczesny obiekt umożliwiający uzyskiwanie białka z biomasy powstałej po tłoczeniu oleju, już za dwa lata powstanie w Polsce, na Dolnym Śląsku w miejscowości Żurawina.

Metoda unikalna w światowej skali

Łódzka firma Napiferyn Biotech opracowała metodę, która jest unikalna na światową skalę – nikt inny nie próbował pozyskiwać z biomasy rzepakowej wysokowartościowego białka do celów spożywczych. Produkt końcowy będzie mógł być wykorzystywany jako alternatywa dla soi, co będzie atrakcyjne dla producentów żywności. To białko można stosować jako zdrowy składnik pieczywa, słodyczy, deserów, batonów proteinowych, napojów i wszędzie tam, gdzie zaistnieje chęć zwiększenia wartości odżywczej produktów.

Kraje z bogatymi źródłami rzepaku jak np. Polska, mogłyby na tym bardzo skorzystać. Pani Magdalena Kozłowska, będąca prezesem spółki NapiFeryn BioTech, zaznacza:

Rzepak to najczęściej uprawiana roślina oleista w Polsce. Jego zbiory wynoszą 2,2-3,2 mln ton rocznie. Jesteśmy czwartym co do wielkości producentem rzepaku w Unii Europejskiej, podczas gdy niemal 100 proc. soi i jej półproduktów pochodzi z importu, głównie z Argentyny i Paragwaju.

Piotr Wnukowski będący współtwórcą firmy wyjaśnia, że na tej technologii będą mogły skorzystać również tłocznie, ponieważ uzyskają możliwość wyciśnięcia większej wartości z nasion rzepaku. Wytworzą zarówno olej, jak i naturalne, funkcjonalne białko.

Ponad rok temu, fundusz Impera Alfa jako pierwszy zauważył komercyjny potencjał NapiFeryn i zainwestował w firmę milion złotych. Specjalizacją funduszu są inwestycje na wczesnym etapie rozwoju.

Inwestujemy wyłącznie w unikalne polskie projekty naukowo-technologiczne, m.in. z branży rolno-spożywczej z globalnym potencjałem komercjalizacji. Postawiliśmy na NapiFeryn nie tylko ze względu na analizę globalnych trendów produkcji spożywczej, ale przede wszystkim z uwagi na nowatorski proces pozyskania białka, skalowalność produkcji na inne rynki oraz doświadczenie zespołu zarządzającego – mówi Andrzej Ziemiński z Impera Alfa.

Dobra passa NapiFeryn Biotech

Można powiedzieć, że dla NapiFeryn Biotech trwa dobra passa. Firma odebrała Nagrodę Gospodarczą Wojewody Łódzkiego w kategorii start-up pod koniec 2016 roku. Natomiast ze źródeł unijnych nadeszło wsparcie w postaci niemal 12 milionów zł. Jest to m.in. efekt konkursu „Szybka ścieżka” oraz programu Horyzont 2020, finansującego badania i innowacje.

W projekt firmy z Łodzi zainwestowała również Grupa Wilmar, specjalizująca się w przetwórstwie roślin oleistych. Poza samym kapitałem Wilmar dostarczy jeszcze technologiczną pomoc. Współpraca obu przedsiębiorstw ma zaowocować pojawieniem się nowego polskiego białka roślinnego na światowym rynku. Krzysztof Wilczyński z Grupy Wilmar dumnie zapowiada:

Za dwa lata w Żórawinie stanie pilotażowa biorafineria, która umożliwi produkcję rzepakowego białka na skalę przemysłową.

NapiFeryn posiada laboratoria w Bionanoparku, będącym kompleksem naukowo-technologicznym w Łodzi. Dlatego w tej miejscowości pozostanie całe zaplecze badawczo-rozwojowe.

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Polskastart-up