Polska

Radio wcale nie traci na popularności. Podpowiadamy, gdzie i jak najwygodniej słuchać go w internecie

Grzegorz Ułan
Radio wcale nie traci na popularności. Podpowiadamy, gdzie i jak najwygodniej słuchać go w internecie
38

Wczoraj na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Radia pod hasłem „Radio to Ty!”, przy okazji czego KRRiT przygotowała ciekawą analizę, z której wynika, że średnio 76,1% mieszkańców Polski w wieku 15-75 lat słucha radia w ciągu dnia.

Jak widać na poniższym wykresie odsetek ten nie zmienił się praktycznie od 16 lat, widać jedyne odchylenia w latach 2009-2011, ale to też w górę.

W jakich porach słuchamy radia najczęściej? To już dane za I półrocze 2016 roku - między 7:00 a 16:00, w każdym kwadransie, radia słucha ponad 20% mieszkańców Polski (tutaj znajdziecie dane za 2015 rok).

Najwięcej z nas włącza radio w drodze do pracy, podczas jazdy samochodem czy to na smartfonach w komunikacji miejskiej, no i w pracy. A jak w pracy, to nasunęło mi się pytanie na czym? Oczywiście w niektórych przypadkach są to jeszcze zwykłe odbiorniki, ale w dobie powszechnego dostępu do internetu, również mobilnego, logicznym wydaje mi się, że słuchamy go, albo korzystając z jakichś aplikacji do odtwarzania stacji radiowych albo poprzez różne platformy internetowe i aplikacje mobilne z bazą stacji radiowych, co często jest wygodniejsze i nie przeszkadza innym współpracownikom, jeśli możemy korzystać ze słuchawek.

Jeśli preferujecie ten pierwszy sposób, polecam aplikację RadioSure, w chwili pisania tego tekstu strona domowa aplikacji nie była dostępna, można ją jeszcze pobrać z bazy dobreprogramy.

Co do platform internetowych udostępniających odsłuchiwanie stacji online, zebrałem kilka najpopularniejszych rozgłośni w poniższej liście. Zaznaczam, że pominę w tej liście platformy tematyczne, typu OpenFM, gdyż raport wyraźnie mówi o słuchaczach stacji FM.

RMF ON - RMF FM online

Zacznę od radio RMF FM, który udostępnił chyba najładniej wykonaną platformę RMF ON.

Podoba mi się zwłaszcza aplikacja mobilna na Androida, dostępna jest też na iOS i WP oraz Windowsy.

Na RMF ON w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych możecie odsłuchiwać naziemne rozgłośnie Grupy, czyli RMF FM, RMF MAXXX i RMF Classic oraz szereg tematycznych stacji internetowych.

Radiostacja - Radio Zet Online

Drugą najpopularniejszą stacją FM jest Radio Zet, które dopiero niedawno uruchomiło własną platformę internetową pod reaktywowaną marką Radiostacja.

Znajdziecie tu główne naziemne stacje Eurozetu, czyli Radio ZET, Antyradio, ZET Chilli, ZET Gold i Radio Plus oraz szereg stacji lokalnych zrzeszonych. Ponadto również mamy tu stacje radiowe tematyczne oraz różne sety muzyczne.

Co do aplikacji mobilnych, dostępna jest wersja na Androida oraz na iOS.

Polskie Radio online

Na trzecim miejscu pod względem popularności jest Jedynka i Trójka. Polskie Radio nie udostępniło dedykowanej platformy, ale dość ładnie wyglądający player, który można również uruchomić w osobnej zakładce, wpisując ten adres.

Nie zapomnieli też o aplikacjach mobilnych na Androida i iOS oraz na Windowsy.

Tuba FM - Radio TOK FM online

Dobijające się do czołówki radio TOK FM, należące do Grupy Agora swoje miejsce ma na platformie Tuba FM.

Oprócz TOK FM znajdziemy tu inne stacje Grupy, takie jak Radio Pogoda, Radio Złote Przeboje, Rock Radio oraz tradycyjnie stacje tematyczne. Słuchać możemy bezpośrednio na stronie lub w osobnym oknie w playerze.

Aplikacje udostępnili na iOS i Androida oraz na Windowsy.

EskaGO - Radio Eska online

Na koniec największa z sieci radiowych ESKA należąca do grupy Time, która udostępniła wszystkie swoje stacje na platformie EskaGO.

Odsłuchać tu możemy naziemne stacje Eski, Eski Rock, VOX FM, Radio WaWa oraz ponownie Radio Plus (to wspólny projekt Eurozet i Time). Podobnie jak poprzednie rozgłośnie mamy tu też szereg tematycznych stacji internetowych, ale w odróżnieniu od poprzedników znajdziemy tu też stacje telewizyjne grupy, takie jak Eska TV.

Aplikacje mobilne dostępne są na Androida i iOS.

Inne stacje radiowe online

Jeśli preferujecie odtwarzanie stacji radiowych w osobnych odtwarzaczach, czy to na komputerze czy na urządzeniu mobilnym, dużą bazę linków do streamingu znajdziecie na Nadaje.com. Do odtwarzania na stronie sporo też znajdziecie, również lokalnych rozgłośni, na Radio.pl, które udostępnia też aplikację na Androida i iOS.

Ciekawie też wygląda dedykowana aplikacja na Androida - Scrobble FM, no i nie może zabraknąć tu TuneIn (Android, iOS).

Miłego odsłuchiwania!:)

Źródło danych - KRRiT.
Photo: Wavebreakmedia/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu