Nauka

Czym są spadające gwiazdy czyli perseidy?

Konrad Kozłowski
Czym są spadające gwiazdy czyli perseidy?
Reklama

Niektórzy z was mogli nie widzieć nigdy nocy perseidów i nie wiedzieć, czym faktycznie są spadające gwiazdy. Dlatego zanim zobaczycie je na niebie, przeczytajcie z czym macie do czynienia.

Układ Słoneczny pełen jest przeróżnych obiektów, a tę przestrzeń wypełniają też te nieco mniejsze, niż planety czy księżyce - należą do nich między innymi meteoroidy. Meteoroidy to obiekty skalne poniżej 10 metrów długości, ale bardzo często są to naprawdę niewielkie obiekty, których długość mierzymy w dziesiątych częściach milimetra. Jeszcze mniejsze kwalifikujemy jako pył kosmiczny. Meteoroidy powstają w efekcie odłączenia się od planetoid i asteroid, na przykład w efekcie zderzeń lub w wyniku rozpadu komety przelatującej blisko Słońca.

Reklama

Odzyskali „na mokro” rakietę i wysłali krasnala na orbitę. Sukces Rocket Lab 


Spadające gwiazdy - skąd się biorą perseidy

W sytuacji, gdy taki obiekt znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią, czyli po prostu będzie lecieć w kierunku naszej planety, musi wlecieć w atmosferę. Przelatując przez jej kolejne warstwy (troposfera, tropopauza, stratosfera) ulega spalaniu, które wynika z tarcia szybko poruszającego się przedmiotu o atmosferę, która gęstnieje wraz ze malejącym dystansem do powierzchni planety.

2020 niestety wygrywa. Radioteleskop w Arecibo idzie do rozbiórki 

W efekcie obiekt wyhamowuje, a jego powierzchnia jest rozgrzewana do wysokich temperatur (nawet do 2000 stopni Celsjusza). Jak więc widzicie, spadające gwiazdy wcale nie mają wiele wspólnego z rzeczywistymi gwiazdami, które oglądamy niemal każdego wieczoru na niebie - rozbłysk w trakcie spalania tyczy się zupełnie innych obiektów. Sam rozbłysk, czyli świecący ślad nazywamy meteorem - zostawia go po sobie spadający meteoroid. Często meteory nazywane są właśnie spadającymi gwiazdami.

Czym są perseidy?

Zjawisko spadających gwiazd, które można było oglądać na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia, jest powiązane z perseidami. Nazywamy tak jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się regularnie co roku z orbitą ziemską w okresie 17 lipca - 24 sierpnia. Maksimum roju przypada właśnie na wspomnianą noc.


Reklama

Obserwacja spadających gwiazd lub meteorów nie wymaga od nas żadnego specjalistycznego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że najlepiej widoczne są w zaciemnionych lokalizacjach. Musimy znaleźć się daleko od źródła światła, dlatego można wybrać się po prostu za miast lub na leśne polany na wzniesieniach. By polepszyć widoczność można jednak wyposażyć się w zwykłą lornetkę lub teleskop (skromnych rozmiarów) - to pozwoli jeszcze dokładniej przyjrzeć się zjawisku spadających gwiazd. Ważne, by umożliwić sobie objęcie wzrokiem jak największego obszaru nieba. Trzeba jednak być czujnym i cierpliwym, bo o przegapienie spadającej gwiazdy nie jest trudno.

Woda na słonecznej „stronie” Księżyca może zmienić zasady gry

Reklama

Nie tylko Perseidy - kalendarz spadających gwiazd

Obserwacja nieba może odbywać się oczywiście przez cały rok, a jeszcze w tym roku będą dwie okazje do ujrzenia spadających gwiazd. Jak informuje serwis Astronomia24, w dniach 7-17 grudnia nadejdzie czas na geminidy, dla których okres największego zagęszczenia nadejdzie 14 grudnia. Widocznych na bezchmurnym niebie będzie nawet 120. Niedługo później, bo w dniach 17-26 grudnia aktywne będą ursydy, których najwięcej na niebie będzie można zobaczyć 22 grudnia, ale tutaj przewidywana jest wartość ZHR (zenitalna liczba godzinna) na poziomie 10.

 

 

 

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama