Nauka

2020 niestety wygrywa. Radioteleskop w Arecibo idzie do rozbiórki :(

KK
Krzysztof Kurdyła
16

Kiedy pisałem pierwszy artykuł na temat tego ikonicznego obiektu, nie przypuszczałem że wszystko może pójść aż tak źle. Niestety 2020 r. optymistyczne scenariusze raczej się nie sprawdzają i tak jest w przypadku radioteleskopu w Arecibo. Raptem dwa dni temu pisałem o zakrojonych na szeroką skalę badaniach konstrukcji i niestety diagnoza jest jednoznaczna, urządzenie jest w na tyle złym stanie, że próba remontu byłaby niebezpieczna dla ekip remontowych.

Feralne kable

Analiza inżynieryjna ustaliła, że awaria kabla miała miejsce pomimo faktu, że jego naprężenie nie przekroczyło 60% tego, co powinien wytrzymać. To oznacza, że najprawdopodobniej w równie złym stanie są pozostałe kable, a platforma może spaść właściwie w każdej chwili. Praca ekip na wieżach byłaby więc obarczona dużym ryzykiem dla wykonujących je ekip. Opinia została dodatkowo skonsultowana z trzema innymi firmami inżynieryjnymi, z których tylko jedna postawiła bardziej optymistyczną diagnozę.

Konieczność zamknięcia jest dużym szokiem tak dla opiekunów, jak i całego świata nauki. Jak powiedział Ralf Gaume, z opiekującego się obiektem NSF: „Dopóki nie pojawiły się te oceny, naszym pytaniem nie było, czy obserwatorium powinno być naprawione, ale jak. Jednak w końcu, twarde dane pokazały, że po prostu nie możemy tego zrobić bezpiecznie. To jest linia, której nie możemy przekroczyć.”

Koniec ikony

NSF ogłosiło rozpoczęcie procesu likwidacji. Trwają już prace nad przenoszeniem wszystkich danych naukowych do chmury. Najtrudniejsze będzie jednak opracowanie sposobu na bezpieczne opuszczenie platformy. Potrzebne będzie do tego szereg kolejnych analiz, a sama operacja też będzie obarczona sporym ryzykiem. Z pewnością zamknięcie Arecibo odczuje też Puerto Rico, dla którego radioteleskop miał wizerunkowe znaczenie.

Ogłoszono jednocześnie, że część programów naukowych prowadzonych na tym obiekcie pozostanie aktywnych, a badania zostaną przeniesione gdzie indziej. Mnie osobiście najbardziej interesuje, w jaki zostanie rozwiązana kwestia programu obserwacji obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi, którego Arecibo było głównym narzędziem. To bardzo smutny dzień dla wszystkich osób fascynujących się astronomią.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: