Felietony

Partnerstwo Google i Intela na rzecz optymalizacji Androida na smartfonach

Szymon Barczak
Partnerstwo Google i Intela na rzecz optymalizacji Androida na smartfonach
Reklama

Wczoraj podawałem informację o tym, iż Intel ma zamiar wkroczyć na rynek Androida za pomocą przeniesienia systemu na architekturę swoich procesorów. D...

Wczoraj podawałem informację o tym, iż Intel ma zamiar wkroczyć na rynek Androida za pomocą przeniesienia systemu na architekturę swoich procesorów. Dziś okazuje się natomiast, że do osiągnięcia tego celu producent procesorów wszedł w partnerstwo z samym Google. Mobile to przyszłość i nie dziwię się, że Intel próbuje wkroczyć na ten rynek, gdyż pozostanie jedynie na rynku komputerów osobistych z perspektywy czasu mogłoby okazać się naprawdę fatalną decyzją. Nie dziś, nie jutro, ale z pewnością za kilkanaście lat.
Reklama

Intel koncentruje się na tym, by uczynić z procesorów x86 alternatywę do ARM jeśli chodzi o rynek mobilny. Jak informuje Techworld, Paul Otellini, CEO Intela zaprezentował podczas konferencji Intel Developer Conference pierwszy model smartfona z Androidem i najnowszym procesorem Intela. Nie poinformował on jednak, jaka wersja Androida została zainstalowana na urządzeniu.

Producent układów mikroprocesorowych nie jest na obecną chwilę jeszcze w ogóle obecny na rynku mobilnym. Nic dziwnego, skoro do tej pory rynek komputerów PC w pełni zadowalał tego giganta. Jednak w momencie, gdy prognozy sprzedaży są obniżane, rzeczywiście warto pomyśleć o wejściu na inny rynek.

Do tej pory Intel miał już jedną nieudaną próbę wejścia na rynek mobilny za pomocą systemu operacyjnego MeeGo. Jest to owoc współpracy z Nokią, gdzie połączono dwa dotychczasowe projekty - Moblina od Intela i Maemo od Nokii. Fiński producent wystawił jednak giganta mikroprocesorów dla Microsoftu. Ten wyciąga zatem rękę do partnera, któremu zależy na popularyzacji swojego systemu, gdyż już teraz ma z niego spory zysk (np. prowizje z Android Marketu), a na dodatek jest znany i popularny wśród konsumentów.

Intel będzie musiał teraz przekonać twórców smartfonów i tabletów do tego, że jego procesory mogą być równie dobre co ARM. Nie tylko pod tym względem, że obsługują jeden z najpopularniejszych na świecie systemów mobilnych, ale przede wszystkim zapewniają między innymi podobny stan zużycia energii. Z tego od zawsze słynęło ARM. Jak zapewnia Intel, prace nad dostosowaniem procesorów do wymagań rynku wciąż trwają.

Oprócz tego Otellini poinformował, że procesory z serii Haswel, które zasilać mają nowy (wg Intela) rodzaj komputerów osobistych - ultrabooki - trafią na rynek w 2013 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama