E-commerce

Od 1 stycznia 2020 roku zmiany na Allegro - paragonu bez NIP-u nie wrzucisz już w koszty

Grzegorz Ułan
Od 1 stycznia 2020 roku zmiany na Allegro - paragonu bez NIP-u nie wrzucisz już w koszty
12

Od nowego roku wchodzą w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Zmiany te, również będą dotyczyły handlu na platformie sprzedażowej Allegro.

Do tej pory mogliśmy nawet po kilku dniach od zakupu przyjść z paragonem do sklepu z prośbą o wystawienie na niego faktury VAT, w celu wrzucenia zakupów w koszty działalności. Takie rozwiązanie generowało różnego rodzaju nadużycia, takie jak obrót paragonami i wliczanie w koszty zakupów, których przedsiębiorcy de facto nie dokonywali.

Stąd zmiany w przepisach, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku. W ich myśl, już w momencie sprzedaży musimy zadeklarować chęć zakupu na firmę, a sprzedawcy mają obowiązek fakt ten odnotować przy rejestracji sprzedaży i zamieścić już na paragonie NIP przedsiębiorcy, który taką deklarację złożył.

Tak więc od nowego roku, tylko paragony z NIP-em będą mogły być użyte do wystawienia później na ich podstawie faktury VAT. Dotyczyć to będzie każdej sprzedaży, czy to w stacjonarnych sklepach czy internetowych, które rejestrują sprzedaż paragonami, a jak internetowych to i na największej platformie sprzedażowej w Polsce, czyli na Allegro, która to przygotowała na tę okazję samouczek dla kupujących i sprzedających.

Zmiany te dotyczą siłą rzeczy również kupujących na Allegro, którzy to od 1 stycznia 2020 roku, w przypadku gdy na dany zakup będą chcieli otrzymać fakturę VAT, będą musieli już w formularzu dostawy i płatności podać dane swojej firmy oraz numer NIP.

Równolegle sprzedawcy na Allegro, którzy rejestrują swoją sprzedaż na kasie fiskalnej i wystawiają paragony, będą mogli wystawić na ich podstawię fakturę VAT tylko w przypadku, gdy na takim paragonie będą widniały dane firmy, a w szczególności NIP.

Za niestosowanie się do nowych przepisów, czyli wystawienie przez sprzedawców faktury do paragonu bez NIP-u, fiskus może nałożyć karę w wysokości 100% kwoty VAT na tejże fakturze.

Podobne sankcje dotyczą kupujących, którzy wrzucą w koszty fakturę ze swoim NIP-em, wystawioną do paragonu bez takiego samego NIP-u. Wyjątek będzie tu stanowiła sprzedaż od przedsiębiorcy, którzy nie rejestrują sprzedaży na kasie fiskalnej.

Aby ułatwić kupującym i sprzedającym na tej platformie cały proces związany ze zmianami przepisów, Allegro zmieni formularz dostawy i płatności, w którym kupujący będzie mógł od razu zaznaczyć, że będzie chciał otrzymać fakturę VAT, po czym wyświetli mu się opcja wprowadzenia danych swojej firmy i swojego NIP-u.

Na tę chwilę, powyższe zmiany dostępne są już w nowej wersji aplikacji Allegro na iOS, w wersji przeglądarkowej na PC oraz w wersji mobilnej. Użytkownicy smartfonów z Androidem będą musieli się jeszcze uzbroić w cierpliwość, bowiem zmiany te pojawią się na tym systemie w najbliższej aktualizacji.

Zbliża się teraz koniec roku, więc przepisy doprecyzowują, co ze sprzedażą na granicy roku. Otóż, w przypadku, gdy kupimy jakiś przedmiot jeszcze przed 1 stycznia 2020 roku, a nie podamy przy zakupie danych firmy oraz NIP, po nowym roku będziemy mogli jeszcze poprosić o fakturę na tą sprzedaż pod warunkiem, że sprzedawca zarejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej i wydrukuje paragon do 31 grudnia 2019 roku.

Zmiany dotyczą tylko przedsiębiorców z zarejestrowaną działalnością w Polsce.

Źródło: Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu