E-commerce

Pakiet Ochronny OLX: nowe reguły zwrotu towaru

Kamil Świtalski
Pakiet Ochronny OLX: nowe reguły zwrotu towaru
7

OLX wkrótce wprowadzi zmiany opcji zwrotu towaru w ramach Pakietu Ochronnego. Co ulegnie zmianie?

OLX bez wątpienia jest jednym z największych serwisów z ogłoszeniami w Polsce. I nie powiem, sam regualrnie tam zaglądam — choć doświadczenie nauczyło mnie, że sprzedaż tam czegokolwiek to dość... osobliwe zajęcie czy wielu tamtejszych klientach, to nigdy nie miałem nieprzyjemnych sytuacji związanych z zakupem "cegły w pudełku" o których tyle się słyszy. A słyszy się, bo takie sytuacje faktycznie mają miejsce — stąd kilka lat temu wprowadzono tam usługę Pakietu Ochronnego. Ten zresztą budzi sporo kontrowersji, o czym więcej pisał Grzegorz w artykule Pakiet Ochronny na OLX bardziej pomaga niż zapobiega oszustwom na tej platformie:

Niestety, to nie pomyłka, jeśli zamówimy na OLX jakiś przedmiot, otrzymamy go, a okaże się, że jest on uszkodzony, usługa Pakiet Ochronny nie zadziała i OLX pieniądze przekaże jego sprzedawcy na konto, a nam zostanie już tylko droga sądowa.

(...)

Już pod poprzednim wpisem dostawaliśmy informacje od Czytelników, iż usługa ta nie działa w przypadku uszkodzonego przedmiotu. Podobne sygnały płyną też od użytkowników serwisu Wykop - tu przykład z otrzymaniem innego przedmiotu, a tu - przykład z otrzymaniem uszkodzonego przedmiotu.

Polecamy na Geekweek: Polacy pokochali Paczkomaty i nie wyobrażają sobie bez nich życia

Ale administracja platformy nieustannie pracuje nad zmianami i ulepszeniami, stąd już za niespełna dwa tygodnie — od 13. marca — zacznie obowiązywać nowy regulamin związany ze zwrotami towaru w ramach Pakietu Ochronnego. By w ogóle móc skorzystać z opcji Pakietu Ochronnego, należy robić zakupy za pośrednictwem OLX (korzystać z tamtejszej opcji płatności oraz wysyłki w obrębie platformy). Ponadto w komunikacie który rozsyła OLX czytamy:

Zwrot będzie wymagany, jeżeli Kupujący otrzyma towar niebędący przedmiotem ogłoszenia oraz gdy jego wniosek w ramach Pakietu Ochronnego zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Nadanie przesyłki zwrotnej będzie warunkiem otrzymania zwrotu środków za nieudaną transakcję. W przypadku odrzucenia wniosku procedura zwrotów nie zostanie uruchomiona - strony będą wówczas mogły dokonać samodzielnych ustaleń co do odesłania przedmiotu.

Koszt przesyłki zwrotnej będzie pokrywany przez Sprzedawcę, który otrzyma z powrotem wysłany przedmiot, niezgodny z treścią ogłoszenia. Kupującemu natomiast zwrócimy całość wpłaconych środków (cena przedmiotu, koszt przesyłki i wynagrodzenie za Usługę Serwisową).

Nowe zasady będą stosowane do wszystkich transakcji zawartych z wykorzystaniem usług Przesyłki OLX oraz Płatności OLX od godziny 12:00 dnia 13 marca 2023 r.

Są to bez wątpienia kroki poczynione w dobrym kierunku, choć zakładam że wspomniane "samodzielne ustalenia co do odesłania przedmiotu" które będą musiały zostać poczynione wciąż będą zadaniem trudnym i kłopotliwym. Bo jeśli sprzedający będzie miał złe intencje od początku, to trudno wyobrazić mi sobie, by po tym jak otrzyma pieniądze na swoje konto jego postępowanie uległo zmianie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu