Xbox

Trzy pady do Xbox One, każdy inny. Co je wyróżnia?

Kamil Świtalski
Trzy pady do Xbox One, każdy inny. Co je wyróżnia?
5

Głównym narzędziem po które sięgają gracze konsolowi do obsługi uruchamianych tam tytułów jest... pad. Owszem, na początku tej generacji konsol Microsoft jeszcze bardzo mocno wierzył w Kinecta, który w nowej wersji doczekał się zestawu nowych sztuczek. Niestety -- w praktyce okazał się on niepraktyczny i firma szybko z niego zrezygnowała. Ale w kwestii padów — użytkownicy Xbox One mają w czym wybierać. Do tej pory otrzymaliśmy trzy kontrolery — z których każdy kolejny był lepszy od poprzednika. A jeszcze tej jesieni ma zadebiutować kolejny!

Pady do Xbox One - który wybrać?

Pad od Xbox One posiada ten sam schemat przycisków, który doskonale znany jest właścicielom poprzedniej konsoli giganta — Xbox 360. Owszem, cała konstrukcja została odrobinę bardziej dopracowana — dzięki czemu pad jeszcze lepiej leży w dłoni i jest... po prostu wygodniejszy. Jego działanie zaś zostało usprawnione dzięki wprowadzeniu drobnych zmian i zastosowaniu nowych rozwiązań (co odczuwalne jest zwłaszcza przy triggerach i bumperach) — zaawansowany system wibracji, nowe konstrukcje, to wszystko procentuje podczas zabawy. Jednak wielu użytkowników chcąc kupić pad do Xbox One — czy to z myślą o konsoli, czy graniu na komputerze, staje przed wyborem jednego z wariantów kontrolerów. Czym właściwie się one różnią?

Pad od Xbox One czy pad od Xbox One S: czym się różnią?

Debiutujące wraz z konsolami Xbox One i Xbox One S kontrolery na pierwszy rzut oka wyglądają... identycznie. Jednak nie bez powodu firma zdecydowała się na zaprezentowanie nowszego wariantu kontrolera. I choć na pierwszy rzut oka różnic nie widać — to trochę ich jest. I, co najważniejsze, każda z nich podnosząca komfort użytkowania.

Najważniejszą z różnic jest łączność Bluetooth. Nowszy kontroler do Xbox One S posiada moduł Bluetooth, który pozwoli skorzystać z niego na komputerze bez konieczności sięgania po dodatkowe akcesoria — które są niezbędne w przypadku starszego modelu pada. Ponadto przekładać się on ma również na lepszy zasięg, przez co nie trzeba obawiać się o łączność z konsolą. To tak naprawdę najważniejsza zmiana która zaszła pomiędzy tymi dwoma padami do Xbox One. Ale poza tym warto mieć na uwadze, że nowszy kontroler doczekał się także gniazda mini-jack, który pozwala na podłączenie słuchawek / zestawów słuchawkowych, a także faktury zapewniającej nieco lepszy chwyt kontrolera. Warto jednak pamiętać, że oba kontrolery Xbox One działać będą zarówno na starszych, jak i nowszych wersjach konsol.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów kolorystycznych i limitowanych wersji kontrolera. Ale poza tym każdy ma możliwość zaprojektowania pada w kolorystyce, która najbardziej mu odpowiada — wszystko dzięki Xbox Design Lab!

Jak odróżnić pady do Xbox One?

Jak odróżnić te dwa pady na pierwszy rzut oka? Najprościej po prostu sprawdzić czy jest gniazdo słuchawkowe lub rzucić okiem na obszar dookoła przycisku Xbox. W starszym modelu takowy ma zawsze gładki, świecący, plastik w tle — kontrastujący z całą resztą kontrolera. To najszybsze sposoby, z którymi poradzą sobie nawet ci, którzy nie znają wszystkich sprzętowych niuansów!

Pad Xbox Elite - czym się różni od zwykłych padów do Xbox One?

Kontroler Xbox Elite to pad dla najbardziej wymagających graczy. Dużo droższy od dwóch wyżej wymienionych opcji, ale oferujący też znacznie więcej. To przede wszystkim sprzęt, którego jakość wykonania stoi na dużo wyższym poziomie. Ponadto - można go dostosować do potrzeb graczy. Dzięki wymiennym elementom, Xbox Elite można dostosować do potrzeb i rozmiaru dłoni. Różne kształty i wielkości drążków oraz krzyżaków sprawiają, że to urządzenie niezwykle uniwersalne, a przy tym zapewniające najwyższą precyzję. Ponadto Xbox Elite posiada zestaw "przycisków funkcyjnych" w formie kombinacji klawiszy, które kontrolujemy za pomocą specjalnych, wymiennych, łopatek montowanych z tyłu urządzenia.

Wisienką na torcie są blokady spustów i dedykowana aplikacja, pozwalająca dostosować nam pada do własnego widzimisię! I jak to na sprzęt premium przystało — sprzedawany jest w formie dla niego odpowiedniej. Kontroler Xbox Elite nabędziecie w dedykowanym futerale, w którym znajduje się zestaw czterech łopatek, sześciu drążków (2 standardowe, 2 dłuższe i 2 wypukłe), dwóch padów kierunkowych (gładki i standardowy), kabel USB oraz baterie AA do zasilania urządzenia.

Jeżeli planujecie zakup tego dopracowanego pada — może warto się chwilę wstrzymać. Na tegoroczną jesień zapowiedziano bowiem nowy, ulepszony, wariant pada Elite — który zaoferować ma nawet do czterdziestu godzin zabawy na jednym ładowaniu, a także jeszcze większą precyzję. Ponadto cała konstrukcja ma zostać wzmocniona, a uchwyty pokryte gumą

Który pad Xbox One wybrać?

Cóż -- to pytanie najtrudniejsze i... właściwie nie ma na nie jedynej słusznej odpowiedzi. Jeżeli chcecie kupić xboxowy kontroler z myślą o PC — to raczej warto rozważyć nowsze opcje, by nie musieć sięgać po żadne adaptery. Różnice między Xbox Elite, a zwykłym kontrolerem do Xbox One S są jednak ogromne. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że to zupełnie inne kategorie produktów — ale też inne półki cenowe. Jeżeli oczekujecie pada z najwyższej półki, to wiadomo, że Elite jest wyborem idealnym. Jeżeli zadowoli Was "tylko" solidny, przemyślany, wygodny i bezproblemowy kontroler — śmiało możecie wybrać "zwykły" pad. Będziecie zadowoleni i jeżeli tylko nie będziecie poddawać go jakimś ekstremalnym testom, posłuży Wam przez wiele lat — wkrótce także w grach na iPhone i iPadzie!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu