Polska

Ta nowa polska drukarka 3D jest tak duża, że potrafi wydrukować nawet kask motocyklowy

Tomasz Popielarczyk
Ta nowa polska drukarka 3D jest tak duża, że potrafi wydrukować nawet kask motocyklowy
13

Podczas odbywających się w Amsterdamie targów Additive Manufacturing Europe olsztyńska firma Zortrax zaprezentowała swoją nową drukarkę 3D. Model M300 otwiera przed użytkownikami szereg nowych możliwości.

Zortrax M300 została oparta na tej samej konstrukcji co poprzedni model oznaczony symbolem M200. Drukarka oferuje jednak znacznie większy obszar roboczy i nowe możliwości prototypowania. Producent mówi tutaj o jednym z największych obszarów drukowania w tej klasie - 300 x 300 x 300 mm. Umożliwia to na przykład wydrukowanie w jednym kawałku kasku motocyklowego. Rafał Tomasiak, CEO Zortrax oraz twórca urządzenia tłumaczy:

Zortrax M300 jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Dostawaliśmy wiele sygnałów, że potrzebują oni urządzenia równie niezawodnego i precyzyjnego jak Model M200, ale zapewniającego przy tym możliwość drukowania dużych, profesjonalnych prototypów w jednej części. M300 to kolejny krok w stronę uproszczenia procesu drukowania dla końcowego odbiorcy. Brak konieczności łączenia mniejszych części prototypów sprawia, że proces wykończenia wydruku staje się mniej angażujący i czasochłonny.

W drukarce Zortrax M300 dodano też szereg innych usprawnień. Jednym z nich są nowe szpule z materiałami do druku, które są większe niż w przypadku materiałów dla M200 oraz zapewniają podgląd zużycia materiału do druku. To natomiast umożliwia łatwiejsze planowanie kolejnych wydruków. W zestawie klient znajdzie natomiast z osłony komory drukującej. Ma to chronić wydruk przed czynnikami zewnętrznymi oraz  utrzymać stałą temperaturę wewnątrz urządzenia.

M300 drukuje w technologii LPD (layer plastic deposition) polegającej na nakładaniu warstwa po warstwie rozpuszczonego w wysokiej temperaturze materiału do druku. Druk odbywa się w rozdzielczości od 90 do 300 mikronów z pojedynczego ekstrudera. Łączność z drukarką 3D odbywa się za pomocą karty SD. Całość jest oczywiście kompatybilna z oferowanymi przez Zortrax materiałami do druku: Z-ULTRAT, Z-HIPS, Z-GLASS i Z-PETG. Szpula tego pierwszego jest dołączana do drukarki. Oprócz tego otrzymujemy oprogramowanie Z-Suite i zestaw startowy zawierający akcesoria potrzebne do manualnego wykończenia wydrukowanych modeli. Polska firma w dalszym ciągu realizuje swoją ideę dostarczania na rynek sprzętu gotowego od razu do pracy, a więc użytkownik tuż po rozpakowaniu może przystąpić do drukowania.

Zortrax M300 ma niebawem pojawić się w sprzedaży na 50 rynkach na całym świecie. Ceny drukarki jeszcze nie znamy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Polskadrukarkidruk 3Dzortrax