Telekomy

Orange wyłącza sieć. W tych miastach nie skorzystacie już z 3G

Piotr Kurek
Orange wyłącza sieć. W tych miastach nie skorzystacie już z 3G
37

Orange poinformował, że na początku maja sieć 3G zostanie wyłączona w kolejnych miastach i obszarach Polski. A to oznacza, że niektóre starsze telefony mogą mieć problemy z dostępem do internetu mobilnego.

O tym, że polscy operatorzy wygaszają sieć 3G nie jest żadną nowością. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Pierwszą firmą, która zakończyła już cały proces jest T-Mobile, który z przestarzałymi już technologiami rozstał się w zeszłym roku. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku Orange, który dostęp do sieci 3G wyłącza sukcesywnie w kolejnych miastach i obszarach Polski. Operator zaprezentował właśnie listę miejsc, w których ta sieć nie będzie dostępna.

Polecamy na Geekweek: Kultowy Doom trafi na... roboty koszące marki Husqvarna

Wyłączanie 3G to naturalna kolej rzeczy i konsekwencja rozwoju kolejnych generacji sieci. W miejsce 3G, a więc w paśmie 900 MHz, włączamy sieć LTE. To tzw. refarming. Ten technologiczny fikołek poprawia jakość naszych usług i zasięg sieci LTE.

– czytamy na stronach Biura Prasowego Orange.

Orange przez cały maj będzie wyłączał 3G w okolicach Słupska i Koszalina, a pełny harmonogram prezentuje się następująco:

  • 06-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski,
  • 13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczecinecki,
  • 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski.

Masz smartfon bez wsparcia 4G/LTE i 5G? Co zrobić?

Nie da się ukryć, że nie każdy korzysta z bardziej zaawansowanego sprzętu i wciąż jest sporo osób, posługują się telefonami komórkowymi radzącymi sobie co najwyżej z sieciami 3G. Wyłączenie wsparcia dla tej sieci oznacza  jedno - przejście na sieci 2G. Choć do prowadzenia rozmów telefonicznych i wysyłania/odbierania SMS-ów powinno to wystarczyć, o stabilnym działaniu Internetu z poziomu telefonu można zapomnieć. Podobnie wygląda kwestia ze starymi modelami modemów 3G, które też automatycznie przejdą na sieć 2G w momencie odłączenia 3G. Operatorzy od dłuższego czasu zachęcają do wymiany smartfonów i modemów na nowsze modele, jednak nie zawsze jest to takie proste, jak może się wydawać. Ale niestety, alternatywy nie ma. Jeśli myślimy nad wygodnym dostępem do sieci komórkowej i od telefonu oczekujemy czegoś więcej, niż rozmów i wiadomości, trzeba będzie zainwestować trochę pieniędzy. Warto sprawdzić nasze zestawienia smartfonów, w który znajdziecie odpowiedź na pytanie: jaki smartfon wybrać. Do wyboru mamy różne przedziały cenowe, np. do 1500 zł, czy do 2000 zł. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródło: Depositphotos

Istotną kwestią jest też sprawa samych kart SIM, które od wielu lat nie były wymieniane. Klienci posiadający karty SIM starsze niż 7 lat, które mogą nie obsługiwać LTE, powinni je jak naszybciej wymienić. Na stronach operatorów komórkowych znajdziecie szczegółowe informacje, jak to zrobić. Warto też przypomnieć, że już w zeszłym roku T-Mobile wyłączyło 3G w ramach swojej sieci. Klienci Orange będą mieli nieco więcej czasu - operator zapowiada, że proces rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do końca 2025. Również Plus sukcesywnie wygasza swoją sieć 3G, a cała operacja ma zakończyć się do 2027 r. Co ciekawe, na ten moment wciąż nie ma informacji, by na podobny ruch zdecydowała się sieć Play. Jej ostatni komunikat z zeszłego roku wskazywał, że firma nie ma w planach wyłączenia dostępu do 3G.

Obrazek wyróżniający: Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu