Orange poinformował, że na początku maja sieć 3G zostanie wyłączona w kolejnych miastach i obszarach Polski. A to oznacza, że niektóre starsze telefony mogą mieć problemy z dostępem do internetu mobilnego.
O tym, że polscy operatorzy wygaszają sieć 3G nie jest żadną nowością. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Pierwszą firmą, która zakończyła już cały proces jest T-Mobile, który z przestarzałymi już technologiami rozstał się w zeszłym roku. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku Orange, który dostęp do sieci 3G wyłącza sukcesywnie w kolejnych miastach i obszarach Polski. Operator zaprezentował właśnie listę miejsc, w których ta sieć nie będzie dostępna.
Polecamy na Geekweek: Kultowy Doom trafi na... roboty koszące marki Husqvarna
Wyłączanie 3G to naturalna kolej rzeczy i konsekwencja rozwoju kolejnych generacji sieci. W miejsce 3G, a więc w paśmie 900 MHz, włączamy sieć LTE. To tzw. refarming. Ten technologiczny fikołek poprawia jakość naszych usług i zasięg sieci LTE.
– czytamy na stronach Biura Prasowego Orange.
Orange przez cały maj będzie wyłączał 3G w okolicach Słupska i Koszalina, a pełny harmonogram prezentuje się następująco:
- 06-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski,
- 13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczecinecki,
- 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski.
Masz smartfon bez wsparcia 4G/LTE i 5G? Co zrobić?
Nie da się ukryć, że nie każdy korzysta z bardziej zaawansowanego sprzętu i wciąż jest sporo osób, posługują się telefonami komórkowymi radzącymi sobie co najwyżej z sieciami 3G. Wyłączenie wsparcia dla tej sieci oznacza jedno - przejście na sieci 2G. Choć do prowadzenia rozmów telefonicznych i wysyłania/odbierania SMS-ów powinno to wystarczyć, o stabilnym działaniu Internetu z poziomu telefonu można zapomnieć. Podobnie wygląda kwestia ze starymi modelami modemów 3G, które też automatycznie przejdą na sieć 2G w momencie odłączenia 3G. Operatorzy od dłuższego czasu zachęcają do wymiany smartfonów i modemów na nowsze modele, jednak nie zawsze jest to takie proste, jak może się wydawać. Ale niestety, alternatywy nie ma. Jeśli myślimy nad wygodnym dostępem do sieci komórkowej i od telefonu oczekujemy czegoś więcej, niż rozmów i wiadomości, trzeba będzie zainwestować trochę pieniędzy. Warto sprawdzić nasze zestawienia smartfonów, w który znajdziecie odpowiedź na pytanie: jaki smartfon wybrać. Do wyboru mamy różne przedziały cenowe, np. do 1500 zł, czy do 2000 zł. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Istotną kwestią jest też sprawa samych kart SIM, które od wielu lat nie były wymieniane. Klienci posiadający karty SIM starsze niż 7 lat, które mogą nie obsługiwać LTE, powinni je jak naszybciej wymienić. Na stronach operatorów komórkowych znajdziecie szczegółowe informacje, jak to zrobić. Warto też przypomnieć, że już w zeszłym roku T-Mobile wyłączyło 3G w ramach swojej sieci. Klienci Orange będą mieli nieco więcej czasu - operator zapowiada, że proces rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do końca 2025. Również Plus sukcesywnie wygasza swoją sieć 3G, a cała operacja ma zakończyć się do 2027 r. Co ciekawe, na ten moment wciąż nie ma informacji, by na podobny ruch zdecydowała się sieć Play. Jej ostatni komunikat z zeszłego roku wskazywał, że firma nie ma w planach wyłączenia dostępu do 3G.
Obrazek wyróżniający: Stock image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu