Moje przemyślenia

Omnidox - otaguj pliki i foldery w Dropboksie

Jan Rybczyński
4

Tagowanie ma zdecydowaną przewagę nad folderami - można przypisać wiele kategorii do tego samego pliku. Jeśli dodać do tego system komentarzy, możemy zorganizować nawet bardzo duży zbiór plików. Ale wiecie co jest jeszcze lepsze od tagowania i komentowania? Tagowanie i komentowanie, które automatycz...

Tagowanie ma zdecydowaną przewagę nad folderami - można przypisać wiele kategorii do tego samego pliku. Jeśli dodać do tego system komentarzy, możemy zorganizować nawet bardzo duży zbiór plików. Ale wiecie co jest jeszcze lepsze od tagowania i komentowania? Tagowanie i komentowanie, które automatycznie synchronizuje się z chmurą i pomiędzy urządzeniami. Taką funkcjonalność zapewnia Omnidox i nowym projektem powinni zainteresować się wszyscy, którzy w swoim folderze Dropbox maja bardzo dużo dokumentów, PDFów i innego rodzaju plików.

Omnidox postawił sobie zadanie zorganizowania i łatwego wyszukiwania wszystkich plików i folderów w katalogu Dropboksa. Każdemu plikowi i folderowi można przypisać dowolną ilość tagów, czyli kategorii. Następnie wyniki można filtrować stosując dowolną kombinację tych tagów. Jeśli to wciąż za mało, każdy plik możemy opatrzyć komentarzem, który opisze jego zawartość i przeznaczenie. Jeśli oatagujemy i opiszemy wszystkie nasze pliki, odnalezienie czegokolwiek będzie trwało tylko chwilę.

Jeśli jednak przestraszyliście się koniecznością opisywania tysięcy plików i wolelibyście tagować tylko nowo dodane pliki, ale jednocześnie wciąż sprawniej wyszukiwać w katalogu Dropboksa, z pomocą przyjdzie wam Omnidox Indexer, który pozwala wyszukiwać wewnątrz wszystkich dokumentów (full-text search), a nie tylko w tagach, opisach czy nazwach plików. Jednym kliknięciem przeszukamy zawartość tysięcy dokumentów, żeby znaleźć wszystkie zawierające daną frazę.

Omnidox nie byłby jednak kompletny gdyby nie możliwość skorzystania z niego na urządzeniach mobilnych. Aplikacja Omnidox na telefony i tablety pozwoli tagować i wyszukiwać na tej samej zasadzie co aplikacja desktopowa. Kluczem do sukcesu jest zapisywanie wszelkich tagów i bazy danych programu na koncie Dropbox, dzięki czemu, jeśli dodamy nowy tag na telefonie, będzie on również dostępny z każdego innego urządzenia.

Cały projekt jest jeszcze na etapie rozwojowym, w fazie zamkniętej bety. Na chwile obecną pełna funkcjonalność, włącznie z wyszukiwanie w zawartości dokumentów, dostępna jest tylko na Windows i iPhone. Podstawowy klient dostępny jest również na Mac. W niedługim czasie mają powstać wersje na Androdia, Linuksa oraz dedykowane tabletom. Wygląd aplikacji jest dość surowy, ale wyszukiwanie ma przede wszystkim działać szybko i sprawnie, w tym wypadku jeśli wszystko jest czytelne, wygląd ma drugorzędne znacznie.

Osobiście nie posiadam tak dużo plików na swoim koncie Dropbox, aby tagowanie było konieczne, stosuje je jednak od dawna w przypadku fotografii, dodając informacje o osobach na zdjęciu i lokalizacji. Wiem, jak bardzo takie poklasyfikowanie jest w stanie pomóc, kiedy szukam wszystkich zdjęć z konkretną osobą na przestrzeni lat. Dlatego sądzę, że osoby intensywnie korzystające z Dropboksa powinny być bardzo zadowolone z funkcjonowania Omnidox.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu