Felietony

Właśnie tak robi się iPada 3

Michał Majchrzycki
Właśnie tak robi się iPada 3
12

iPad był już rozbierany na części, miksowany w blenderze, zrzucany z wieżowca... Może w końcu pora przyjrzeć się, jak jest tworzony? Zwłaszcza, że w stosunku do jednego z głównych producentów sprzętu firmy Apple zebrało się dotychczas całkiem sporo zarzutów. Głównie dotyczących traktowania pracownik...

iPad był już rozbierany na części, miksowany w blenderze, zrzucany z wieżowca... Może w końcu pora przyjrzeć się, jak jest tworzony? Zwłaszcza, że w stosunku do jednego z głównych producentów sprzętu firmy Apple zebrało się dotychczas całkiem sporo zarzutów. Głównie dotyczących traktowania pracowników.

No właśnie, jak się robi iPada? Te osoby, które posiadają sprzęt Apple’a zapewne wiedzą, że komputery czy smartfony firmy z Cupertino projektowane są w USA, ale produkowane już w innych częściach świata. Głównie w Chinach i na Tajwanie, gdzie mieszczą się fabryki Foxconna, spółki nie cieszącej się - mówiąc oględnie - dobrą prasą.

Foxconn oskarżany jest o wyzyskiwanie pracowników i to nie tylko w czasie pracy, ale również później. Osoby pracujące w fabrykach producenta spędzają całe tygodnie w specjalnych kampusach, gdzie odgrodzone są często od świata. Stawki jak na nasze warunki są niskie - 14 dolarów dziennie. W minionych miesiącach pojawiały się też informacje o samobójstwach w Foxconnie.

Jak wygląda praca nad iPadem możemy obejrzeć na krótkim klipie wideo nakręconym w fabryce Shenzen (południowo-wschodnie Chiny). Przyjrzymy się procesowi składania, testowania oraz pakowania urządzeń. Możemy też zobaczyć, jak czas wolny spędzają pracownicy Foxconna. W fabryce Zresztą, zobaczcie sami:

Ostatnio wokół Foxconna krążą sprzeczne informacje. Z jednej strony wyszło na jaw, że opowieści Mike’a Daiseya na temat strasznego traktowania pracowników były wyssane z palca. Z drugiej natomiast warunki pracy w fabrykach, gdzie produkowane są iPady, powinny być pod stałym nadzorem opinii publicznej. Dotyczy to zresztą nie tylko produktów Apple’a, ale również innych urządzeń. Z usług Foxconna korzystają bowiem takie firmy jak Sony, Microsoft czy Dell.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu