Artykuł sponsorowany

NVIDIA GeForce to nie tylko karta graficzna, to kopalnia nowoczesnych technologii

Kamil Pieczonka
NVIDIA GeForce to nie tylko karta graficzna, to kopalnia nowoczesnych technologii
Reklama

Jeszcze kilka lat temu wybierając kartę graficzną kierowaliśmy się tylko jej wydajnością, był to obiektywny i najważniejszy czynnik, który miał wpływ na przyjemność z grania na komputerze. Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej, szereg technologii jakie towarzyszą kartom graficznym sprawia, że wybór wcale nie jest taki jednoznaczny. Takie rozwiązania jak ray tracing, czy technologie Reflex i DLSS od NVIDIA wydatnie wpływają na komfort grania i jakość grafiki.

NVIDIA serwuje szereg przydatnych rozwiązań

Karty graficzne z rodziny GeForce RTX wprowadziły nie lada zamieszanie na rynku. Technologia RTX, czyli między innymi ray tracing sprawiła, że gry zaczęły wyglądać tak realistycznie jak nigdy dotąd. I nawet jak może się wam wydawać, że ta w założeniu prosta technologia śledzenia promieni i odbić światła nie powinna być niczym rewolucyjnym, to w praktyce okazuje się, że gdy ktoś już raz jej spróbuje to nie chce wracać do grania bez tego dodatku. Obraz staje się o wiele bardziej naturalny, a w połączeniu z najwyższą jakością grafiki jaką oferują najnowsze gry typu AAA, daje to bardzo realistyczny obraz, który wprost wciąga każdego gracza.

Reklama

Ray tracing ma jednak swój koszt wydajnościowy, nowe modele kart graficznych z rodziny RTX 30 radzą z tym sobie bardzo dobrze, ale mimo wszystko NVIDIA postanowiła ten stan rzeczy jeszcze bardziej poprawić dzięki technologii DLSS. Deep Learning Super Sampling to technika renderingu oparta na wykorzystaniu rdzeni Tensor oraz sztucznej inteligencji. Wprowadza zupełnie nowy poziom jakości graficznej, korzystając z dedykowanych rdzeni Tensor w układach GeForce RTX. Korzystając z możliwości sieci neuronowej i głębokiego uczenia, pozwala zwiększyć częstotliwość generowania klatek przy zachowaniu pięknych, ostrych obrazów w grach. Dzięki temu możemy cieszyć się obrazem w wyższej rozdzielczości przy mniejszym nakładzie pracy układu renderującego. Dodatkowo, jak już wspominałem, zwiększa wydajność pozwalając zmaksymalizować ustawienia ray tracingu, który pozwala cieszyć oko jeszcze bardziej realistycznym obrazem.


Sporym zainteresowaniem wśród graczy powinna cieszyć się też technologia NVIDIA Reflex, która jest dostępna dla szerszego grona graczy (działa również na kartach z serii GTX) i pozwala na obniżenie opóźnień w grach. Ma to spore znaczenie szczególnie w szybkich grach sieciowych takich jak Fortnite, Valorant czy Apex Legends. NVIDIA Reflex dynamicznie redukuje opóźnienia systemowe łącząc optymalizację układów GPU oraz gier. Włączając w sterownikach tryb Reflex Low Latency w wiodących grach turniejowych, jak Valorant i Apex Legends można znacznie zwiększyć swoją precyzję i responsywność. Efekty są jeszcze lepsze jak połączymy naszą kartę graficzną z odpowiednim monitorem obsługującym technologię NVIDIA G-Sync. Synchronizacja liczby klatek z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu daje wyraźną przewagę na polu wirtualnej bitwy, co widać na poniższym wykresie.


Jeśli natomiast waszą pasją jest streamowanie swojej rozgrywki na Twitchu albo podobnych serwisach, to z pewnością skorzystacie z możliwości technologii NVIDIA Broadcast. Rdzenie Tensor umożliwiły stworzenie rozwiązania, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego znacznie mogą poprawić jakość streamingu. Przy wykorzystaniu karty graficznej z rodziny GeForce RTX możemy w locie usuwać nie tylko obraz tła z kamery, ale również wszelkie niepożądane dźwięki. I to nie tylko w czasie streamingu, ale też np. podczas rozmów poprzez narzędzia telekomunikacyjne. Jest to z pewnością pożądana funkcja w ostatnim czasie, gdy wielu z nas pracuje w domu, niekoniecznie w komfortowych warunkach (szczególnie jeśli macie pod opieką dzieci ;-)). Poza tym NVIDIA Broadcast pozwala na wykorzystanie wirtualnego zielonego ekranu oraz na śledzenie ruchów głowy, tak jakbyśmy mieli prawdziwego kamerzystę.


GeForce Experience, czyli nie tylko aktualizacja sterowników

Bardzo przydatnym dodatkiem udostępnianym przez NVIDIA razem ze sterownikami jest oprogramowanie GeForce Experience, które daje nam dostęp do szeregu przydatnych rozwiązań. Począwszy od dobrze już znanej funkcji jaką jest ShadowPlay, która pozwala wygodnie wykonywać screenshoty oraz nagrywać sekwencje naszej rozgrywki, bez większego wpływu na wydajność, a skończywszy na najnowszych rozwiązaniach typu NVIDIA Ansel czy Highlights.

Reklama

Technologia Ansel wynosi kwestię screenshotów na całkowicie nowy poziom. Teraz nie muszą to być już zwykłe obrazki 2D, dzięki temu rozwiązaniu możecie tworzyć zdjęcia 360 stopni, które pozwolą oglądającym rozejrzeć się po całej planszy, a nie tylko tym co widzimy na ekranie. NVIDIA Ansel pozwala zresztą na znacznie więcej, możemy na zrzuty ekranu nakładać dodatkowe efekty, tworzyć kolaże czy obrazki stereo z efektem 3D. Możliwości jest naprawdę sporo.

Jeszcze o krok dalej idzie technologia NVIDIA Freestyle, która pozwala na stosowanie filtrów bezpośrednio na obrazie wyświetlanym w grach. Dzięki temu wszystkie obsługiwane gry możecie dopasować do swoich preferencji i pogodnej gierki dla dzieci, zrobić klimat jak z horroru. W zestawie opcji jest też filtr HDR, który pozwala wyciągnąć więcej detali w ciemnych scenach.

Reklama

Na tym jednak nie kończą się zalety oprogramowania GeForce Experience. Dzięki współpracy z twórcami gier, NVIDIA w swoim oprogramowaniu pomaga też skonfigurować ustawienia graficzne dla poszczególnych tytułów, tak aby osiągnąć najwyższą wydajność i jakość obrazu. To szczególnie istotne dla tych, którzy nie mają za bardzo czasu aby siedzieć w opcjach graficznych i dopasowywać je pod siebie, a chcą po prostu zagrać w najlepszej możliwej na ich sprzęcie jakości. Częścią tego rozwiązania jest też narzędzie Highlights, które pozwala automatycznie zapisywać filmy i zrzuty ekranu z najważniejszych momentów w trakcie gry. Nie musimy tego pilnować samodzielnie, to Highlights będzie wiedziało, które momenty w danej grze są najbardziej istotne i co powinno zostać utrwalone dla potomnych, jak np. walką z najważniejszy protagonistą czy sięgnięcie po jakieś rzadkie trofeum.

Wybór karty graficznej nie sprowadza się tylko do wydajności

Jak sami zatem widzicie wyboru karty graficznej nie można sprowadzić do słupków na wykresie oznaczających liczbę wyświetlanych klatek w poszczególnych grach. Dzisiaj technologia jest znacznie bardziej zaawansowana i możliwości jakie stwarzają karty NVIDIA GeForce warto przynajmniej rozważyć.

Dlatego niezależnie od tego, czy szukacie karty graficznej dla komputera PC, notebooka do pracy i do grania, czy gotowego komputera PC,  warto wziąć pod uwagę nieco więcej niż tylko czystą wydajność. NVIDIA wspiera graczy na każdym kroku.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Komputronik.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama