Motoryzacja

Nowy Volkswagen Tiguan Allspace 2021 – nowoczesne systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy także w wersji 7-osobowej

TN
Tomasz Niechaj
7

Volkswagen Tiguan Allspace, czyli pojemniejszy i jeszcze bardziej praktyczny wariant „normalnego” Tiguana, doczekał się analogicznego odświeżenia o najnowszy pakiet systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy. To bardzo istotne w przypadku samochodu o tak rodzinnym charakterze, w końcu Tiguan Allspace dostępny jest także w wariancie 7-osobowym!

Volkswagen Tiguan Allspace to oczywiście wydłużona (~110 mm większy rozstaw osi, bagażnik 760-1920 litrów) i nieco inaczej stylizowana wersja „zwykłego” Tiguana, który w zeszłym roku doczekał się dużego odświeżenia. Teraz przyszła pora na wprowadzenie tych samych zmian w bardziej rodzinnej odmianie tego samochodu – dziś jest oficjalna premiera Tigana Allspace 2021. Około 55% klientów wybiera wersję Allspace! Jak zapewne się domyślacie mowa o Travel Assist, usprawnionym Front Assist (szerszy zakres działania) czy nowoczesnych matrycowych reflektorach IQ.Light.

Travel Assist pozwala na komfortową półautonomiczną jazdę nie tylko drogami szybkiego ruchu, ale także w mieście i w korku – możliwe jest nawet czasowe puszczenie kierownicy i auto będzie podążało obranym torem jazdy. Wyposażony jest on w tzw. przewidujący tempomat, który na podstawie danych dostarczonych przez nawigację dopasowuje prędkość do ograniczeń czy np. skrzyżowań do których się zbliżamy. Testowałem ten system w różnych scenariuszach, czego świadectwem są poniższe filmy:

W środku odświeżony Volkswagen Tiguan Allspace wygląda niemalże identycznie jak wersja o standardowym rozstawie osi. Najnowsza wersja systemu inforozrywki (MIB3) wraz z usługami sieciowymi, a także obsługą Android Auto i CarPlay, zestaw gniazd do ładowania smartfonów (USB C). Ponownie, w wersji R-Line przyciski na wielofunkcyjnej kierownicy to w rzeczywistości płytka dotykowa haptycznie (wibracjami) reagująca na nacisk. Analogicznie jak w „zwykłym” Tiguanie w pozostałych wersjach wyposażenia przyciski na kierownicy są w pełni fizyczne. Za to duży plus.

Silniki Tiguana Allspace

Nowy Volkswagen Tiguan Allspace ma być napędzany przez jednostki TSI oraz TDI. Najsłabszy silnik to 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM), powyżej są dwa warianty 2.0 TSI o mocy 140 kW (190 KM) oraz 180 kW (245 KM) – obydwa 2.0 TSI dostępne z napędem na cztery koła 4Motion. Oferowane będą także dwa warianty mocy silnika diesla 2.0 TDI o mocy: 110 kW (150 KM) oraz 147 kW (200 KM). W przypadku pierwszego 4Motion jest opcjonalny, w drugim seryjny. 7-stopniowa i 2-sprzęgłowa skrzynia DSG jest seryjna dla diesli.

Nie ma na ten moment informacji by w ofercie pojawił się mocniejszy diesel (np. wcześniej stosowany 2.0 BiTDI). Podobnie ma się sprawa w kwestii wersji hybrydowej (np. Plug-In Hybrid), która jest dostępna w „normalnym” Tiguanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu