Polska

Zamawiacie paczki z Chin? Oto nowy oddział celny, do którego trafią

Grzegorz Ułan
Zamawiacie paczki z Chin? Oto nowy oddział celny, do którego trafią
119

Nowy specjalny oddział celny powstał dzięki zmianie przepisów, o których pisałem Wam w październiku. 20 listopada przepisy te weszły w życie, a dziś na stronach PP pojawiły się zdjęcia z otwarcia oddziału.

Historię z uruchomieniem nowego oddziału celnego w Lublinie opisywałem Wam miesiąc temu, w kilku słowach ma on dbać o ściślejszą i bardziej dokładną kontrolę przesyłek napływających z Chin Nowym Jedwabnym Szlakiem. Będą w nim sprawdzać przesyłki z baz logistycznych w Chongqing, Tuanjiecun i Yiwiu.

Nadinspektor Piotr Walczak, podsekretarz stanu, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej:

Dzisiaj świętujemy wspólny sukces, który poprzedziło wiele miesięcy prac, ustaleń i analiz. Przedsięwzięcie było duże, więc duża jest też radość. Musieliśmy dokonać zmian prawnych powołujących do życia nową jednostkę organizacyjną do spraw celnych w obrocie pocztowym, zapewnić odpowiednio wykwalifikowaną kadrę do realizacji nowych zadań, jak również przeprowadzić wiele  działań organizacyjnych i infrastrukturalnych. Dlatego chciałbym podziękować zarówno przedstawicielom Poczty Polskiej S.A., bez współpracy z którą przedsięwzięcie nie miałoby szans powodzenia jak również Dyrekcji Izby Administracji Skarbowej i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy poprawić obsługę klientów poprzez zapewnienie odprawy przesyłek pocztowych w nowej placówce w Lublinie.

Całe przedsięwzięcie ma uszczelnić pobór VAT z przesyłek, które do tej pory unikały opodatkowania. Chodzi przede wszystkim o towary, które oznaczane są jako „gifty” lub opatrzone deklaracją, że ich wartość nie przekracza 22 euro, wtedy miałyby być zwalniane z VAT-u. Natomiast w pierwszym przypadku, dzięki oznaczaniu ich jako prezent, limit ten miałby być zwiększany do 45 euro.

Według Ministerstwa Finansów, takie limity nie obowiązują w Polsce (oraz we Francji) i w przypadku natrafienia na nie przez celników, do każdej takiej paczki mogą naliczać 23% podatku.

Obowiązkiem Poczty jest pobór opłat nałożonych przez Krajową Administrację Skarbową i odprowadzenie ich do Skarbu Państwa. Każdy towar przywożony spoza Unii Europejskiej musi bowiem przejść odprawę celną. To funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej decyduje o zastosowaniu odpowiedniej stawki cła i VAT.

W nowym oddziale celnym w Lublinie będzie pracowało 48 celników oraz 40 pocztowców. Sprawdzanych tu ma być docelowo około 100 tys. przesyłek dziennie.

Źródło: Poczta Polska

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu