Microsoft

Nowy Microsoft - najważniejsze zmiany i nowości

Konrad Kozłowski
Nowy Microsoft - najważniejsze zmiany i nowości
16

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni Microsoft pokazał jak bardzo się zmienia. A zmienia się nie do poznania, wystarczy przywołać wczoraj ogłoszoną integrację Office'a z Dropboxem czy platformę Health, która dostępna jest na wszystkich platformach i współpracuje z wieloma liczącymi się usługami. W...

Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni Microsoft pokazał jak bardzo się zmienia. A zmienia się nie do poznania, wystarczy przywołać wczoraj ogłoszoną integrację Office'a z Dropboxem czy platformę Health, która dostępna jest na wszystkich platformach i współpracuje z wieloma liczącymi się usługami. W poniższym tekście możecie prześledzić najważniejsze naszym zdaniem nowości od Microsoftu, a wraz z pojawianiem się kolejnych wpis będzie aktualizowany.

Nielimitowany OneDrive dla wszystkich subskrybentów Office’a 365

Microsoft wie, jak zachęcić użytkowników do korzystania ze swoich usług. W ramach pakietu Office 365 subskrybenci od teraz będą mogli liczyć na w żaden sposób nieograniczoną przestrzeń w usłudze OneDrive. A to oznacza, że chmura z Redmond właściwie wykosiła na tym polu konkurencję, oferują bardzo preferencyjne warunki.

Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, nieograniczona przestrzeń będzie udostępniana użytkownikom stopniowo. Jako pierwsi z nielimitowanego OneDrive skorzystają subskrybenci pakietów Office 365 Home, Personal i University. (...) Można jednak samodzielnie zawalczyć o nielimitowaną przestrzeń i zarejestrować się na stronie preview.onedrive.com.

Office 365 zintegruje się z Waszymi usługami i aplikacjami

By zwiększyć możliwości pakietu Office Microsoft podjął się stworzenia API pozwalającego zewnętrznym aplikacjom i usługom łączyć się z programami Office, a co za tym idzie: plikami, pocztą, kontaktami i kalendarzem użytkownika. Za przykład może posłużyć aplikacja pozwalająca dokonywać rezerwacji na podróże z dostępem do naszego kalendarza i kontaktów, czy usługa IFTT wysyłająca nam wiadomość SMS po otrzymaniu e-maila z konkretnego adresu. Jak więc można się zorientować API umożliwia skorzystanie z platformy Microsoftu nie tylko w przypadku aplikacji desktopowych, ale i również mobilnych ponieważ narzędzia dostępne są dla deweloperów aplikacji na iOS-a i Androida.

Microsoft prezentuje opaskę Band i aplikacje Health

Zaprezentowana opaska cechuje się prostokątny ekranem o przekątnej 1,4 cala i wyświetla oczywiście aktualną godzinę, ale dodatkową możemy przejrzeć informacje na temat pogody, a nawet i akcji giełdowych. Nie mogło zabraknąć obsługi powiadomień z takich aplikacji jak Facebook czy Twitter, ale oczywiście o połączeniach głosowych, e-mailach i SMS-ach także zostaniemy powiadomieni. Wewnątrz opaski, oprócz modułu Bluetooth 4.0, znalazło się aż 10 sensorów, wśród których znajdziemy pulsometr, akcelerometr, żyroskop, GPS umożliwiający dokładny pomiar przebieżki nawet bez smartfona w naszej kieszeni, czujnik temperatury skóry, czujnik UV mierzący natężenie promieniowania słonecznego na które jesteśmy wystawieni.

Microsoft jest niezwykle zainteresowany przeogromną ilością danych, które trafiają do aplikacji Health (dostępna dla iOS, Androida i Windows Phone). Dzięki niej będziemy mogli poznać ilość spalonych kalorii, liczbę przebudzeń w ciągu nocy, intensywność treningu, pokonane kroki w ciągu dnia. Przygotowany przez Microsoft ekosystem bazować będzie również na informacjach z naszego telefonu, innych opasek i innych aplikacji. Do Health trafiać będą dane między innymi z Jawbone, My Fitness Pal i Runkeepera – to te, z którymi Microsoft już nawiązał współpracę.

Outlook.com z obsługą rozszerzeń, podobnie jak inne web-aplikacje

Oprócz Outlook.com, rozszerzenia i aplikacje będą mogły być wykorzystywane podczas pracy z webowymi wydaniami PowerPointa czy Excela. Przyszłoroczne wydanie najnowszej wersji pakietu Office będzie więc jednym z najważniejszych wydarzeń dla firmy z Redmond. Oprócz nowości szykowanych przez Microsoft nowości, o wachlarzu funkcji nowego Office’a decydować będą rozszerzenia i dodatki przygotowywane przez firmy trzecie. Do tej pory to Microsoft musiał uwzględniać kolejne usługi integrując je z aplikacjami Office’a, a już niedługo każdy zainteresowany taką integracją będzie mógł ją zaimplementować we własny sposób. Niezwykle obiecująco brzmią zapowiedzi współpracy z kalendarzem oraz takim elementem jak formularz komponowania nowej wiadomości w Outlooku.

Internet Explorer na niemal dowolnym systemie

Mac, iPhone i iPad, Android, Windows w wersji 32 i 64-bitowej, Windows RT – tak wygląda aktualnie lista wspieranych platform przez Microsoft, na których uruchomimy zdalnie najnowsze wydanie przeglądarki Internet Explorer. Przeglądarka uruchamiana jest dzięki chmurze Microsoftu, a wymagane jest jedynie zalogowanie się na nasze konto i zgłoszenie prośby o dostęp. Jest to możliwie najnowsza wersja IE, określana mianem Technical Preview. Jeżeli jesteście zainteresowani sprawdzeniem nowego Internet Explorer to zapraszam na stronę Remote.modern.ie.

Office będzie się synchronizował z Dropboksem

Już niebawem, dzięki umowie z Dropboksem pakiet biurowy Office otrzyma możliwość synchronizacji z nową usługą. Użytkownicy nie będą tym samym ograniczeni wyłącznie do OneDrive’a. Współpraca ta oznacza duże zmiany dla Office’a – zarówno na urządzeniach mobilnych jak i desktopach.

Nadchodząca aktualizacja pakietu biurowego dla iPada jako pierwsza ma zostać wyposażona w funkcję podpięcia konta na Dropboksie, co pozwoli na bezpośrednie odczytywanie i edycję plików umieszczonych w chmurze. Dotyczy to zarówno Worda, Excela jak i PowerPointa, a więc będziemy mogli swobodnie w ten sposób edytować różne typy plików. Na początku 2015 roku Dropbox ma oferować dostęp do Office’a Online bezpośrednio ze swojej przeglądarkowej wersji, a także opracować oficjalną aplikację dla Windowsa Phone.

Darmowy Office na wszystkich mobilnych systemach. Także na tabletach z Androidem oraz w nowej wersji dla iOS

Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą więc bez obaw pobierać mobilnego Office’a z Google Play i zalogować się na swoje konto Microsoft. Jeżeli jesteście zainteresowani wersją dla tabletów, to jak na razie nie jest ona publicznie dostępna, jedynym wyjściem jest zapisanie się na listę chętnych do jej wypróbowania. Docelowo najprawdopodobniej, podobnie jak na iOS-ie, dysponować będziecie trzema osobnymi aplikacjami: Word, Excel i Power Point, które obecnie „zamknięto” w jednym programie.

Posiadacze iPhone’ów mogą co prawda zaktualizować posiadaną aplikację Office’a na swoich smartfonach, ale tylko po to, by móc wygodnie pobrać zupełnie trzy nowe. Word, Excel i Power Point trafiły bowiem do App Store dzisiejszego popołudnia i oprócz samej dostępności, powinny cieszyć Was takie nowości jak zapowiadana integracja z Dropboxem i łatwiejsza edycja każdego rodzaju plików. A tworzenie, edycja i podgląd dokumentów jest teraz zupełnie darmowe. Wersje aplikacji dla iPada nie zostały pominięte podczas aktualizacji mobilnego Office’a dla iOS-a, dlatego wszystkie nowości, które pojawiły się w wydaniu na iPhone’a zawitały do każdej z aplikacji dla iPada.

Pierwsza Microsoft Lumia już jest – poznajcie Lumię 535

Microsoft określa swój nowy model skrótem „5x5x5″, dla którego inspiracją są wspomniane 5 cali dotyczące przekątnej ekranu typu IPS LCD o rozdzielczości qHD (960 na 540 pikseli), dwa aparaty z matrycą 5-megapikselową – z przodu i z tyłu oraz zestaw pięciu usług Microsoftu: Skype, Office, OneDrive, asystent Cortana i OneNote Telefon sprzedawany będzie w dwóch wersjach: z jednym i z dwoma slotami na kartę SIM. Na pokładzie znajduje się Windows Phone 8.1 z aktualizacją Lumia Denim, więc po wyjęciu z pudełka będziemy od razu dysponować najnowszym wydaniem oprogramowania.

Wewnątrz Microsoft umieścił czterordzeniowy procesor Snapdragon™ 200 1.2 GHz i 1GB pamięci RAM. Pamięć wenętrzna wynosi 8GB, lecz obecny slot na kartę pamięci tyu microSD pozwoli rozszerzyć ją nawet o dodatkowe 128GB. Bateria posiada pojemność 1905 mAh. Poznaliśmy oficjalną polską cenę najnowszej Lumii 535. Będzie ona wynosić 499 złotych (dotyczy także modelu Dual SIM) i sprzedawana będzie w kolorach zielonym, pomarańczowym, białym, niebieskim i czarnym od stycznia 2015 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu