Apple

Apple nadrabia zaległości i w iOS 13 pojawi się usprawnione przesyłanie dźwięku przez Bluetooth

Piotr Kurek
Apple nadrabia zaległości i w iOS 13 pojawi się usprawnione przesyłanie dźwięku przez Bluetooth
5

Apple przez długie lata uznawane było za firmę wyznaczającą trendy. Wraz z postępem technologii i mocną konkurencją, która prezentuje swoje modele co kilka miesięcy, firma z Cupertino często jest w tyle i musi gonić za nowinkami, z których pozostali korzystają od dłuższego czasu. Tegoroczne iPhone’y mają nadrobić zaległości w dziedzinie audio, a z tej zmiany zadowoleni będą fani bezprzewodowego słuchania muzyki.

Aktualizacja 3.06

Na WWDC19 Apple zapowiedziało, że współdzielenie audio z innymi będzie dostępne w iOS 13. Nie potwierdzono jednak, czy funkcja ta będzie zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczy słuchawek AirPods, czy też będzie dostępna na innych słuchawkach Bluetooth.


Premiera iPhone’a 7 wiązała się z ogromnymi kontrowersjami. Apple rezygnuje z tradycyjnego złączą słuchawkowego i stawia na bezprzewodowe przesyłanie dźwięki (oraz to, które odbywa się poprzez port Lightning). Wielu mówiło, że firma się kończy, że to ostatni gwóźdź do trumny. Nic takiego się nie stało, a część producentów również zdecydowała się na taki krok. I choć słuchanie muzyki w słuchawkach Bluetooth nadal nie jest idealne, to przy okazji premiery tegorocznych modeli ma być ono wygodniejsze.

Zobacz też: Oby to był początek końca złącza jack w telefonach

Jak podaje japoński blog Mac Otakara, który znany jest z dostarczania nam najświeższych i często sprawdzonych informacji ze świata Apple, w najnowszych modelach iPhone’a, które zadebiutują tej jesieni, pojawi się funkcja Dual Bluetooth Audio. Pozwala ona na podłączenie dwóch niezależnych urządzeń Bluetooth i jednoczesne odtwarzanie na nich audio ze smartfona. Funkcja ta przyda się między innymi osobom, które chciałyby podzielić się słuchawkami ze znajomymi — nie tylko w czasie słuchania muzyki, ale także podczas oglądania filmów, czy seriali. Możemy więc mówić o rozwiązaniu, które pozwoli na jednoczesne podłączenie dwóch par AirPods, czy równoczesne korzystanie ze słuchawek bezprzewodowych i systemu Bluetooth w samochodzie np. do nawigacji.

Dual Audio Bluetooth nie jest nowością. Z tego rozwiązania korzysta między innymi Samsung, który tę funkcjonalność wprowadził już do modeli Galaxy S8. Dzięki wykorzystaniu Bluetooth 5.0 urządzenia te pozwalają na podłączenie dwóch głośników, czy słuchawek bezprzewodowych i słuchanie na nich muzyki, a nawet synchronizacji poziomu głośności. Bluetooth 5.0 obecny jest również w iPhone’ach 8, X i nowszych i jeśli Apple nie zostawi tej funkcji jako ekskluzywne rozwiązanie dla nowych modeli, być może także i te urządzenia doczekają się Dual Audio Bluetooth zaimplementowanego najpewniej w iOS 13, które zostanie zaprezentowane już w przyszłym tygodniu na konferencji otwierającej tegoroczną edycję WWDC.

Źródł: Mac Otakara i MacRumors

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu