Przeglądarki internetowe

Nowy Google Chrome już jest. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Konrad Kozłowski
Nowy Google Chrome już jest. Bezpieczeństwo przede wszystkim
5

Najnowsza stabilna odsłona Google Chrome 80 jest już dostępna do pobrania. Najważniejszą nowością w tej aktualizacji jest zmiana dotycząca obsługi ciasteczek, która może sprawić niektórym spore problemy.

SameSite Cookie w Chrome 80, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Wprowadzenie obsługi ciasteczek do przeglądarki pozwala nam wygodnie używać stron i serwisów, które wymagają bycia ciągle zalogowanym. Do nich należą przede wszystkim serwisy społecznościowe, serwisy wideo jak YouTube, poczta e-mail czy inne. Te niewielkie pliki poświadczają naszą tożsamość podczas łączenia się z serwerami danej strony, dzięki czemu nie musimy podawać danych do logowania przy każdym odświeżeniu jej zawartości. Zdaniem Google dzisiejsze standardy nie są jednak wystarczająco bezpieczne, dlatego przechodzi do ofensywy za sprawą nowości o nazwie SameSite Cookie.

W przypadku ciasteczek firm trzecich będą mogły być użyte tylko wtedy, gdy strona będzie wykorzystywać bezpieczne połączenie. W przeciwnym razie zostaną one odrzucone i nie będzie można ich uruchomić. Jeśli więc autorzy stron nie dostosują się do wymagań Google, to ich rozwiązania na innych stronach przestaną działać i takie czynności jak lajkowanie czy komentowanie nie będą możliwe. Google zapowiadało tego rodzaju zmiany w maju zeszłego roku, gdy dowiedzieliśmy się, że strony nieobsługujące HTTPS będą miały problemy z działaniem i znajdą się niżej w wynikach wyszukiwarki. Niedługo później, w październiku, o tym przypomniano, a teraz opublikowano także materiał wideo, w którym wszystkie zmiany są wyjaśnione od początku do końca.

Cichsze powiadomienia, brak FTP i grupowanie kart

Chrome 80 to także kilka mniejszych zmian, z których warto wymienić tę dotyczącą powiadomień. Odwiedzając przeróżne witryny na pewno zauważyliście, że duża część z nich prosi Was o pozwolenie na wysyłanie powiadomień. Te okienka pop-up mogą być denerwujące, dlatego Chrome 80 już ich nie uświadczymy. Zamiast tego na pasku adresu wyświetlona zostanie animacja, która poinformuje nas, że powiadomienia na danej stronie został wstrzymane (bo taką zazwyczaj podejmujemy decyzję) i w razie potrzeby możemy to zmienić klikając w ikonę przekreślonego dzwonka.

Chrome 80 to także wycofanie obsługi FTP, dodanie wsparcia dla favicon w formacie SVG, a także pierwszy krok ku wprowadzeniu grupowania kart w Chrome, lecz na szerszą dostępność tej funkcji jeszcze zaczekamy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu