Microsoft

Edge stanie się idealną przeglądarką dla waszych nietechnicznych znajomych

Kamil Pieczonka
Edge stanie się idealną przeglądarką dla waszych nietechnicznych znajomych
20

Nie wiem jak u was, ale ja ilekroć spotykam mniej technicznych znajomych bądź krewnych i słyszę o ich problemach z komputerem, to już wiem, że pewnie kliknęli nie tam gdzie trzeba i zainstalowali jakiś kolejny niepotrzebny dodatek do przeglądarki. Jest jednak dla nich nadzieja, Edge zacznie takie aplikacje blokować.

Edge będzie blokował potencjalnie niechciane aplikacje

Jeśli orientujecie się chociaż trochę w kwestii podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, to pewnie nie instalujecie wszystkiego jak popadnie. Niestety z komputerów korzysta też rzesza ludzi, którzy kompletnie ten zasady ignorują. W efekcie skarżą się, że ich komputer "zamula", z internetu nie da się korzystać, a w skrajnych przypadkach na każdej stronie pojawiają się reklamy dla dorosłych. Każdy kto w swojej rodzinie jest "tym gościem od komputerów" już pewnie nie raz czyścił urządzenie cioci czy wujka, którzy zainstalowali jakieś niepotrzebne paski narzędzi będące jedynie nośnikami reklam. W skrajnych przypadkach mogą to być nawet bardziej złośliwe aplikacje, jak np. te kopiące niegdyś w tle kryptowaluty czy szpiegujące każdy nasz ruch.

Jest jednak dla nas i dla waszych krewnych nadzieja, w najnowszej becie przeglądarki Edge bazującej na silniku Chromium, Microsoft dodał nową opcję, która pozwala na blokowanie "potencjalnie niechcianych aplikacji". Funkcja ta ma ostrzegać przed pobraniem aplikacji o słabej reputacji. Nie jest jeszcze jasne na jakiej podstawie ta reputacja jest ustalana, ale można założyć, że baza będzie rozwojowa. W tej chwili funkcja ta jest dostępna tylko w wersji beta i nie wiadomo jeszcze kiedy trafi do wersji oficjalnej.

Jeśli jednak nie chcecie czekać, to możecie już dzisiaj pobrać przeglądarkę ze strony Edge Insider, na której Microsoft publikuje dla wszystkich chętnych nie tylko betę (aktualizowaną średnio co 6 tygodni), ale też wersję DEV (aktualizacja co tydzień) oraz Canary (aktualizowana niemal codziennie). Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że wersje testowe mogą nie działać do końca poprawnie. Wiele wskazuje jednak na to, że jedna z kolejnych, oficjalnych aktualizacji Edge'a może już dostać możliwość blokowania niechcianych aplikacji. Oby jak najszybciej, wtedy zacznę ją polecać wszystkim znajomym ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu