Google

Ciekawostki i nowości w Android O

Konrad Kozłowski
Ciekawostki i nowości w Android O
31

Google zapowiedziało Androida O przed kilkunastoma dniami. Od tamtej pory poznaliśmy więcej szczegółów na temat nowości, której się w niej pojawią.

Zarządzanie powiadomieniami

Znacząco zwiększą się możliwości spersonalizowania powiadomień w Androidzie. Dzięki nowym ustawieniom oraz Notification Channels API użytkownicy będą dysponowali opcją wyboru wyświetlania konkretnego rodzaju powiadomień z aplikacji w konkretny sposób. Jeśli z jakiegoś powodu nie zechcecie oglądać tzw. bannerów, to będziecie mogli je wyłączyć w prosty sposób. Podobnie jak z powiadomieniami o wspomnieniach, oznaczeniach, wydarzeniach itd. w aplikacji Facebooka - o ile Facebook odpowiednio przygotuje swoją aplikację. Wymagane jest bowiem, by deweloper skorzystał z najnowszych rozwiązań i wyszczególnił typy powiadomień w swojej aplikacji.

Co prawda, teraz możemy zarządzać powiadomieniami wewnątrz aplikacji, ale robienie tego na poziomie systemowym oferuje większe możliwości. Dodatkowo, każda aplikacja, która korzysta z funkcji rysowania na aplikacji (na przykład dymki czatu Messengera) będzie wyświetlała informację o tym fakcie, co przełoży się na zwiększenie kontroli.

Ikony i dodatkowe akcje w dymku zaznaczenia tekstu

Menu kontekstowe wyświetlane po zaznaczeniu tekstu stanie się bardziej użyteczne. Wszystko za sprawą integracji z różnymi aplikacjami i rozpoznawaniu rodzaju zaznaczonej treści. Jeśli zaznaczony zostanie link do strony, to w dymku pojawi się skrót do przeglądarki Chrome - po tapnięciu witryna zostanie od razu otwarta; jeśli zaznaczymy adres, to domyślną aplikacją staną się Mapy Google; jeśli numer telefonu, to wśród skrótów pojawi się Telefon. Dzięki temu unikniemy żmudnego i irytującego kopiowania treści za każdym razem, gdy chcemy zadzwonić lub odnaleźć adres w Mapach.

Pasek postępu przy instalacji aplikacji spoza sklepu Google Play

Drobna, acz znacząca z prostego powodu zmiana. W trakcie instalacji aplikacji spoza Google Play nareszcie będziemy informowani o postępie procesu za pomocą klasycznego paska.

Animacja przy rozwijaniu paska powiadomień

Android staje się ładniejszy z wydania na wydanie - najbardziej przełomową wersją był chyba Lollipop z pierwszymi śladami Material Design. Ten trend jest kontynuowany, a w Androidzie O zobaczymy następne usprawnienia. Jednym z nich jest uczynienie animacji rozwijania paska powiadomień niezwykle miłą dla oka. Ikony aplikacji z powiadomieniami trafiają z gracją z paska statusu do panelu powiadomień. Przy zwijaniu proces jes odwrócony. Zobaczcie sami:

Tryb picture-in-picture (obraz w obrazie)

Przedstawiony przed rokiem tryb picture-in-picture trafił tylko do Android TV (Nougat 7.0), lecz tym razem nie ominie on smartfonów i tabletów. W Android O tryb ten zagości taże na tych urządzeniach umożliwiając kontynuowanie seansu (słuchania) klipów np. z YouTube'a podczas wykonywania innych czynności. Nie jest to kompletna nowość, ponieważ m. in. Samsung zaoferował to użytkownikom Note'ów już sporo wcześniej.

Źródło, obrazki: Android Police.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Android