Media

Norwegia wyłączyła radio FM, kilkanaście milionów odbiorników do kosza

Grzegorz Ułan
Norwegia wyłączyła radio FM, kilkanaście milionów odbiorników do kosza
Reklama

Norwegia nacisnęła przycisk OFF, odnośnie do ogólnokrajowych stacji FM w swoim kraju. Mimo, że decyzja o tym została podjęta dwa lata temu, Norwegowie nie byli na to przygotowani.

O tej decyzji pisaliśmy w 2015 roku, kiedy to Norwegia postanowiła  wyłączyć sygnał FM w swoim kraju. Rok później wróciliśmy do tematu, wtedy jeszcze aż 2/3 Norwegów było przeciwnym wyłączeniu pasma FM, a tylko 17% chciało korzystać z rozwiązania cyfrowego DAB+.

Reklama

Co mamy dzisiaj? W ubiegłą środę krajowe stacje radiowe wyłączyły pasmo FM i zaczęły nadawać tylko w DAB+, ale okazuje się, że według szacunkowych danych w Norwegii w użytku jest nadal od 10 do 15 milionów odbiorników radiowych przystosowanych tylko do odbioru radia FM. A to nie wszystko, jedną z najpopularniejszych form słuchania radia jest słuchanie go w samochodzie, a tu okazuje się, że tylko 49% kierowców może słuchać radia DAB+, czyli połowa posiadaczy samochodów w Norwegii nagle, no nie nagle, ale jednak, utraciła możliwość słuchania ogólnokrajowych rozgłośni radiowych.

Tylko jeden z nadawców nie ugiął się przed tą decyzją i nadal nadaje w FM, grozi mu za to kara 15 tys. dolarów za każdy dzień nadawania. Niemniej dowodzi to, że jest sprzeciw w narodzie, i że Norwegia nie przygotowała się do końca do tej decyzji.

Jak sytuacja z DAB+ wygląda w Polsce? U nas jest zdecydowany opór rozgłośni komercyjnych, które obawiają się kosztów wdrożenia technologi cyfrowych, a jedynymi stacjami, które nadają w DAB+ w Polsce pozostają publiczne stacje radiowe Polskie Radia, zarówno ogólnopolskie jak i regionalne.

Polacy też niechętnie zaopatrują się w nowe odbiorniki przystosowane do odbioru DAB+, w ubiegłym roku w okresie od stycznia do września zakupiono ich w liczbie 15,1 tysięcy sztuk. Mimo, że to dwukrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, to i tak nie napawa to optymizmem. Mam nadzieję, że u nas rządzący nie zastosują tu rozwiązań siłowych. Najwyraźniej niewielu osobom zależy na tym, skoro działa radio FM i z takich odbiorników korzystają, które też nie wymagają tak częstej wymiany jak odbiorników TV.

W Polsce udało się dosyć sprawnie przeprowadzić cyfryzację telewizji, z radiem najwyraźniej nie będzie tak łatwo.

Photo: tsidvintsev/Depositphotos.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama