Android

NewPipe - YouTube w tle na zablokowanym ekranie i bez reklam na Androidzie

Grzegorz Ułan
NewPipe - YouTube w tle na zablokowanym ekranie i bez reklam na Androidzie
1

Jak oglądać czy słuchać YouTube na zablokowanym ekranie? Trzeba, albo wykupić YouTube Premium albo posiłkować się zewnętrznymi rozwiązaniami. Dziś przyjrzymy się jednej z propozycji na rozwiązanie tego problemu o nazwie NewPipe.

Mimo systematycznego wzrostu popularności serwisów streamingowych z muzyką w postaci Spotify czy Tidal, nadal w komunikacji miejskiej na smartfonach pasażerów, zwłaszcza z młodszego pokolenia, widzę na odblokowanym ekranie najczęściej klipy muzyczne odtwarzane wprost z YouTube. Jest to średnio wygodne, praktyczniejsze jest uruchomienie ulubionej playlisty, swobodne zablokowanie ekranu, i schowanie smartfona do kieszeni.

Od jakiegoś czasu możliwe jest to po wykupieniu YouTube Premium i powiecie, że skoro Google zarabia na tej funkcjonalności, to będzie konsekwentnie blokował rozwiązania, które obchodzą tę blokadę na zwykłych kontach. Od kilku lat we wszystkich wpisach, w których opisujemy alternatywne aplikacje na Androida, w Waszych komentarzach przewija się zawsze ta aplikacja - NewPipe. Więc skoro do tej pory jej nie zablokowali można przypuszczać, że jeszcze długo będzie można z niej swobodnie korzystać.

NewPipe - Odtwarzanie YouTube na zablokowanym ekranie

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, by móc zainstalować na Androidzie NewPipe, to zainstalowanie repozytoriów F-Droid. Pobierzemy je z tej strony, wcześniej na chwilę musimy odblokować instalowanie aplikacji spoza sklepu Google Play. Po zainstalowaniu F-droid.apk, wchodzimy na stronę NewPipe i pobieramy aplikację do odtwarzania filmów z YouTube, klikając przycisk - Get it on F-Droid.

Kiedy już zainstalujemy NewPipe na smartfonie, pozostaje nam pobranie naszych subskrypcji z naszego konta na YouTube. W tym celu wystarczy kliknąć ten link (musimy być zalogowani na YouTube) i zaimportować go w zakładce Subskrypcje - YouTube - Zaimportuj z pliku.

Teraz już tylko trzeba odpowiednio skonfigurować aplikację, by było możliwe słuchanie czy oglądanie YouTube na zablokowanym ekranie na smartfonach z Androidem. Wchodzimy w ustawienia aplikacji i w części poświęconej zachowaniu NewPipe wybieramy opcję - Zminimalizuj podczas przełączania aplikacji. Domyślnie włączona jest tu akcja - Zminimalizuj, co pozwala odtwarzać filmy podobnie jak w domyślnej aplikacji YouTube, czyli po przełączeniu na inny program czy po zablokowaniu ekranu smartfona, film znika i muzyka się wyłącza.

Jeśli chcemy odtwarzać tylko muzykę na zablokowanym ekranie czy podczas korzystania z innych aplikacji, wybieramy drugą akcję - Zminimalizuj do odtwarzania w tle. W przypadku, gdy chcemy jednocześnie podejrzeć odtwarzany klip, wybieramy trzecią opcję - Zminimalizuj do odtwarzania w okienku. I tak, ta ostatnia opcja działa wyśmienicie, jak przełączamy się na pulpit okienko z wideo wyświetla się na ekranie, można go przenosić w dowolne miejsce, ale niestety znika gdy zablokujemy ekran. Przynajmniej mnie się nie udało zmusić tej aplikacji do tego, by okienko to wyświetlało się i na zablokowanym ekranie. Z kolei sam dźwięk bez problemu jest odtwarzany, zarówno podczas korzystania z innych aplikacji, jak i po zablokowaniu ekranu.

Polecamy również: YouTube Vanced

Próbowałem jeszcze zaznaczyć opcję odtwarzania muzyki czy wideo na zewnętrznym odtwarzaczu, ale i to nie pomogło. Być może zależy to od konfiguracji samego smartfona (Motorola One) i na Waszych smartfonach będzie to działało lepiej. Niemniej podstawowa funkcja, czyli odtwarzanie muzyki działa, więc pozostaje mi już tylko życzyć miłego słuchania playlist z YouTube ze smartfonem w kieszeni:)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu