Android

Aptoide - jak działa i co oferuje zamiennik Sklepu Play

Kamil Świtalski
Aptoide - jak działa i co oferuje zamiennik Sklepu Play
1

Aptoide to alternatywny sklep na Androida. Co musisz o nim wiedzieć?

Co to jest Aptoide?

Aptoide to sklep z oprogramowaniem na Androida, z którego można pobierać gry i aplikacje na smartfony i tablety. To alternatywa dla innych popularnych sklepów: głównego, androidowego, Sklepu Play od Google czy rosnącego w siłę App Gallery od Huawei. Mimo że takich platform jest wiele, to Aptoide jest jednym z najstarszych repozytoriów Sklep startował w listopadzie 2009 roku — i ma swoje wierne grono fanów, którzy znacznie bardziej się w nim odnajdują. W jakiejś mierze to kwestia gustu, ale... nie da się ukryć, że Aptoide serwuje dostęp do większości (wszystkich?) popularnych aplikacji, po które na co dzień sięgają rodzimi użytkownicy, także dla wielu może okazać się lepszą alternatywą dla standardowego Sklepu Play. Aptoide pozwala też użytkownikom na tworzenie własnych sklepów wewnątrz platformy — i kiedy już znajdziecie tam zaufanych administratorów, warto się ich trzymać. Przeglądać ich kolekcje i propozycje nowych programów oraz gier!

Aptoide - skąd pobrać?

Jeżeli chcielibyście skorzystać ze sklepu Aptoide na Waszym smartfonie, tablecie lub telewizorze — nie musicie nawet instalować dedykowanej aplikacji. Acz — nie da się ukryć, że to właśnie po zainstalowaniu oprogramowania korzystanie z niej staje się znacznie wygodniejsze i... po prostu łatwiejsze. Skąd i jak pobrać sklep Aptoide? Dostępny jest on bezpośrednio, na oficjalnej stronie usługi: aptoide.com. Na pierwszej stronie czekać już będzie na nas odnośnik zachęcający do pobrania i zainstalowania aplikacji.

Kto może zainstalować Aptoide?

Aptoide mogą zainstalować wszyscy użytkownicy urządzeń z Androidem, którzy w ustawieniach sprzętu mają uruchomioną opcję instalacji treści spoza Google Play, od niezweryfikowanych wydawców. W praktyce więc — zainstalować może je każdy, kto aktywuje na swoim urządzeniu instalację aplikacji ze źródeł innych, niż Sklep Google Play.

Aptoide vs Google Play - różnice w nawigacji

W kwestii korzystania, nawigacji i przeglądania — Aptoide nie różni się za bardzo od sklepu Google Play. Zarówno pod względem instalacji, jak i nawigacji wewnątrz samego sklepu. Oczywiście sklep ten różni się pod względem interfejsu, ale nie są to żadne dramatyczne sprawy. W Aptoide nie znajdziemy filmów i książek — to sklep wyłącznie z aplikacjami, co z automatu zakłada że tamtejsza nawigacja będzie wyglądała nieco inaczej. I faktycznie — na dolnej belce próżno szukać takich elementów. Obok szybkiego linku do strony głównej jest sekcja z wyborem redakcji, wyszukiwarką, pakietem sklepów oraz aplikacjami. Te ostatnie, oczywiście, dotyczą zainstalowanego na naszym urządzeniu oprogramowania i pozwalają na jego ekspresową aktualizację. Co ciekawe: dotyczy to również produktów, które zainstalowaliśmy za pośrednictwem innej aplikacji.

Aptoide - najciekawsze aplikacje i gry

Alto's Odyssey

Kultowa infinity-runner od którego trudno się było oderwać w czasie premiery pierwszej części gry i... równie trudno oderwać się wiele lat później:

Rozgrywka w Alto’s Odyssey nie różni się zbytnio od tej znanej z Alto's Adventure. Rzuceni na piaskowe stoki mkniemy przed siebie z zawrotną prędkością, wykonujemy masę sztuczek w powietrzu i zbieramy monetki. Wioski i liny z chorągiewkami zostały zastąpione balonami, które kołysane wiatrem i ogniem nadają dodatkowej dynami grze — warto manewrować postacią tak, by zdobyć jak najwięcej monetek przy jednym przejeździe między balonami. Oczywiście nie mogło zabraknąć wielkich urwisk i skoczni, które pozwalają na wykonanie kilkukrotnych salt, dzięki którym dostaniemy więcej punktów końcowych.

Doskonała zarówno na krótkie rundy jak i dłuższe posiedzenia. Kto nie zna — niech czym prędzej nadrabia zaległości, a więcej o samej grze poczytacie w recenzji na AntyApps

Stardew Valley

Kultowa już przygoda na farmie dostępna jest także w sklepie Aptoide. W recenzji Stardew Valley na AntyApps Piotr pisał:

Gra oferuje masę zabawy i do ręki graczy oddaje potężne narzędzia symulacji życia na farmie. Od pierwszych dni wiosny warto poświęcić lwią część dnia na uporządkowanie i wyczyszczenie farmy ze zbędnych i zalegających śmieci. Drewno przyda nam się później, podobnie trawa (choć tu warto szybko zaopatrzyć się w silos) i kamienie. Pierwsze grządki, pierwsze sadzenie i sianie roślin, podlewanie — na tym stracimy najwięcej energii, której pasek z czasem się będzie powiększał. Możemy też obrać życie rybaka i skupić się na łowieniu mieszkańców rzeki, jeziora i morza. Najnowsza aktualizacja poprawia mechanikę łowienia ryb wprowadzając wibracje pomagające w uchwyceniu idealnego momentu zarzucenia wędki.

To wciąż jedna z najdoskonalszych gier w swojej kategorii. Jeżeli szukacie tytułu na setki (!) godzin niespiesznej zabawy, to właśnie ona!

Pokemon Go

Jedna z najbardziej kultowych gier ostatnich lat, światowy fenomen który... wcale nie musi być fenomenem, by wciągać i dawać od groma frajdy. Produkcja stale się rozwija, twórcy serwują kolejne usprawnienia i przedstawiają nowe mechaniki. A przy okazji jest jedną z niewielu gier które zachęcają do wyjścia z domu i długich spacerów.

GTA Liberty City Stories

Klasyka gatunku — trzecie GTA (i wszelkie dodatki) starzeją się z gracją i wciąż zapewniją od groma frajdy. Wierzę, że tej gry nikomu przedstawiać nie trzeba — warto jednak szepnąć kilka słów związanych ze sterowaniem. Bo tak — nie da się ukryć, że w podstawowej wersji (to jest: z wirtualnymi przyciskami) daleko grze do ideału. I prawdziwa frajda zaczyna się po podłączeniu zewnętrznego kontrolera.

Tiles Hop: Forever Dancing Ball

Jeżeli lubicie szybkie gry zręcznościowe w których nie ma miejsca na nudę, to niewątpliwie tytuł obok którego nie możecie przejść obojętnie. Sterowanie: banalnie proste. Zasady: banalnie proste. Frajda kiedy uda się pobić nasze poprzednie wyniki? Nie do opisania!

Nieprzesadzona, dopasowana do rytmu, szybka i wciągająca od pierwszej nutki. Tak właśnie jawi mi się Tiles hop, które nie bez powodu od wielu dni znajduje się w rankingu najchętniej pobieranych darmowych gier przez użytkowników w naszym kraju. Mechanika zabawy jest dziecinnie prosta i opiera się głównie o mazanie palcem po ekranie. Grunt to celność — by trafić w odpowiednie miejsce i nie runąć na dno. A żeby nie było nudno — czeka na nas cały zestaw utworów do przeskoczenia. Daleki jestem od nazwa Tiles Hop grą rytmiczną, ale możecie być pewni, że rytmu i dobrej muzyki tam nie zabraknie. Docierając do końca jednego utworu — odblokowujemy dostęp do kolejnych. A twórcy udowadniają że nie zachłysnęli się sukcesem swojego dziecka — i regularnie dodają do zestawu kolejne utwory, które serwują jeszcze więcej wyzwań. Są szybsze, bardziej wymagające i skutecznie przykuwają do ekranu tych, którzy obiecują sobie że jeszcze tylko jedna próba i w razie niepowodzenia — odkładają telefon.

Polarr Photo Editor

Aplikacja Polarr zadebiutowała kilka lat temu i niemal od wejścia rozkochała w sobie użytkowników. Od tego czasu zmieniła się wielokrotnie, ale tym co pozostało w niej bez zmian jest fakt, że wciąż jest świetnym edytorem zdjęć — z całym szeregiem funkcji które potrafią w mig zedytować zdjęcie!

Oprócz filtrów, nie zabrakło całej masy modyfikatorów twarzy, pozwalających usunąć wszystkie niedoskonałości ze skóry fotografowanych osób. Polarr oferuje też wiele efektów pozwalających modyfikować światło, ziarno, kolory czy tony. Kiedy zdjęcia będą już dopracowane do perfekcji, możemy dodać napisy lub kształty.

Undeleter Recover Files & Data

Przypadkowo zdarzyło Wam się usunąć pliki których nie chcieliście, nie ma ich już w koszu i... kaplica? Na szczęście są aplikacje, które pomogą je odzyskać! Undeleter Recover Files & Data pozwoli to zrobić sprawnie w raptem kilka kliknięć!

Netflix

Aplikacja której chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba — w sklepie Aptoide zawsze czeka najnowsza wersja aplikacji do obsługi najpopularniejszego serwisu VOD

TikTok

TikTok bije rekordy popularności. Jeżeli zastanawiacie się czy kultową aplikację znajdziecie także w sklepie Aptoide, to tak — i to, zgodnie z oczekiwaniami, zawsze w najnowszej wersji.

Clean Master (Speed Booster)

Po kilku miesiącach intensywnego użytkowania smartfony zaczynają zwalniać i... przysparzać nieco problemów. Na szczęście nie trzeba wszystkiego usuwać i instalować od zera, można to zrobić znacznie sprawniej — z aplikacją Clean Master, która pozwoli pozbyć się śmieciowych plików z naszego urządzenia.

Aptoide to świetne uzupełnienie dla Huawei App Gallery

Jeżeli korzystacie ze smartfonów Huawei które nie mają dostępu do usług Google, a tym samym — także Sklepu Play, to istnieje spora szansa że szukaliście fajnego dodatku dla tamtejszego App Gallery. Co prawda sklep Huawei regularnie się rozrasta — regularnie dodawane są tam nowe gry i aplikacje, ale wciąż z porównaniem do konkurencji — tamtejsza baza jest znacznie bardziej uboga. Dlatego Aptoide, który bez problemu zainstalujecie na urządzeniach Huawei (także tych bez dostępu do usług Google) będzie świetnym uzupełnieniem. Chcąc zainstalować nowy program czy też grę, której nie ma w sklepiku Huawei — możecie to zrobić bezpośrednio z jednej aplikacji, bez szukania po sieci kolejnych plików APK. Do tego dochodzi jeszcze ich późniejsza łatwa aktualizacja.

Zagrożenia

Korzystając z aplikacji pobranych ze sklepu Aptoide trzeba mieć na uwadze, że nie działa tam Google Play Protect. Co to oznacza w praktyce? Google dba o to, abyśmy byli bezpieczni. Ich filtr antywirusowy i antyspamowy odrzuca treści, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla użytkowników aplikacji. Jak to działa w praktyce — wszyscy wiemy, bo regularnie piszemy o kolejnych dziesiątkach (!) złośliwych aplikacji usuwanych z Google Play. Aptoide też ma swoje zabezpieczenia — i przy aplikacjach widać informacje o weryfikacjach. Jednak jak pokazuje historia — złośliwe aplikacje potrafią czaić się... dosłownie wszędzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu