Media

Największy projekt medialny finansowany przez społeczność jest z Polski. I pewnie go znasz

Mirosław Mazanec
Największy projekt medialny finansowany przez społeczność jest z Polski. I pewnie go znasz
Reklama

Rekord padł podczas noworocznego „Topu Radia 357”. Teraz stacja chce przekroczyć próg 50 tys. wspierających.

Jak czytamy na stronie internetowej rozgłośni,  liczba osób finansujących Radio 357 przekroczyła liczbę wspierających True Crime Obsessed – największy projekt na amerykańskiej platformie Patreon. Wspiera go ponad 44 tysiące osób.

Reklama

Rekord w Nowy Rok

– Sprawdzaliśmy to kilka razy, bo trudno było w to uwierzyć. Ale wszystko wskazuje na to, że to Społeczność Radia 357 jest tą największą bandą pięknych wariatów finansujących swoje radio nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jednak projekt z USA depcze nam po piętach i pewnie tak łatwo nie odpuszczą – napisał na stronie radia Piotr Stelmach.

Audycja była nadawana z 32 piętra wieżowca Olivia Star w Gdańsku, podczas jej trwania można było odwiedzić prowadzących.

Czytaj również: Tylko u nas: Piotr Stelmach szczerze i otwarcie o pierwszym roku Radio 357

Radio 357 powstało po tym, jak z radiowej Trójki masowo zaczęli odchodzić dziennikarze niezadowoleni z prób „ręcznego sterowania” stacją przez kierownictwo Polskiego Radia. Drugą rozgłośnią którą tworzą m.in. byli dziennikarze Trójki jest Radio Nowy Świat. Nadaje ono o dwa miesiące dłużej niż 357.

Życie bez reklam

Radio 357 od początku zakładało, że chce się utrzymywać tylko z wpłat patronów, tak by nie emitować reklam. I jak widać udaje się jej to bardzo dobrze, stacja właśnie obchodziła 2-lecie istnienia.

Osoby które dokonują wpłat na konto radia mają m.in.:

  • Dostęp do platformy podcastowej Twoje357 z prawie 7 tys. odcinków i możliwością odsłuchania audycji po emisji
  • Dostęp do podcastów ekskluzywnych – nie emitowanych na antenie. Obecnie to ponad 20 serii
  • Możliwość głosowania na Listę Piosenek 357.
  • Możliwość głosowania na Top i Polski Top Radia 357
  • Dostęp do postów dla Patronów na Patronite – wraz z powiadomieniami mailowymi o najważniejszych nowych publikacjach.
  • Udział w zamkniętej grupie na Facebooku.
  • Dostęp do transmisji video.

Osoby które chcą wspierać radio, mają do wyboru trzy opcje: 15, 25 i 40 zł miesięcznie. W każdej z nich są inne „bonusy”.

Reklama

Obie rozgłośnie stworzone przez byłych dziennikarzy Trójki przejęły 1,5 mln jej słuchaczy (wg. badania Mediapanel listopada 2021).

Trójka na dnie

Tymczasem słuchalność Trójki drastycznie spadła. W tym momencie stacja ma najgorszy wynik w historii z udziałem w rynku na poziomie 1.7 proc. W 2016 roku stacja była na czwartym miejscu z wynikiem 7.8 proc. ale z roku na rok jej udziały nieco spadały. Tąpnięcie nastąpiło w 2020 r. po odejściach dziennikarzy i awanturze o piosenkę Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, która zajęła pierwsze miejsce w notowaniu listy przebojów programu Trzeciego. Dla przypomnienia – Kazik śpiewa m.in. o tym, jak Jarosław Kaczyński mimo zakazu związanego z COVID-19 odwiedza groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Ówczesny dyrektor Trójki usunął zestawienie z Internetu i stwierdził, że podczas głosowania doszło do oszustw, przez co notowanie jest nieważne. Właśnie po tym wydarzeniu doszło do masowych odejść dziennikarzy i rozpoczął się gwałtowny upadek stacji.

Reklama

Wspieranie twórców stało się możliwe dzięki platformom typu Patreon. Powstała ona w 2013 r. w USA. W Polsce działa Patronite założony dwa lata później. W ten sposób finansowanie zdobył m.in. Tomasz Sekielski który nakręcił film o pedofilii w kościele. W tej chwili największe finansowanie mają Radio 357, Radio Nowy Świat oraz Raport o stanie świata – realizowany przez byłego dziennikarza Trójki Dariusza Rosiaka.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama