Płatności i bankowość

Oto największe banki w Polsce, pod względem aktywów i liczby klientów - Raport za 2018 rok

Grzegorz Ułan
Oto największe banki w Polsce, pod względem aktywów i liczby klientów - Raport za 2018 rok
20

PRNews.pl i Bankier.pl regularnie monitorują rynek bankowy w Polsce, dostarczając nam co kwartał interesujących danych i statystyk na jego temat. Dziś opublikowali raport roczny za cały 2018 rok, porównując zebrane przez siebie dane z rokiem ubiegłym.

Lubię zapoznawać się z ich raportami, ponieważ są estetycznie przygotowane z dbałością o szczegóły, których brakuje mi w raportach Związku Banków Polskich czy Narodowego Banku Polskiego.

Kilka awansów i sporadyczne spadki. Banki pokazały już swoje raporty finansowe za 2018 roku i tym samym wielkość pozycji aktywów w bilansie i nie brakowało sporych zmian – także w czołówce zestawienia. Sam PKO Bank Polski przekroczył granicę 300 mld zł wartości aktywów. Santander Bank Polska został trzecim największym bankiem komercyjnym w Polsce pod względem aktywów. Konkurujący z nim niegdyś mBank (za czasów BZ WBK) dziś spada na piąte miejsce. Do walki o tę pozycję zmierza także też Bank BNP Paribas.

Zajrzyjmy więc wspólnie do środka i sprawdźmy liczby, jakimi mogą się pochwalić banki w Polsce, ale też na to, jak i w jakich liczbach Wy korzystaliście w 2018 roku z bankowości elektronicznej czy mobilnej, a także tylko mobilnej, bo z kwartału na kwartał rośnie liczba klientów „mobile only”.

Największe banki w Polsce według posiadanych aktywów - 2018 rok

Największym bankiem w Polsce pod względem posiadanych aktywów pozostaje PKO Bank Polski, który zgromadził już ich ponad 300 mld zł, dzięki wzrostowi kwartał do kwartał na poziomie 6,22% i rok do roku na poziomie 8,15%. Następne dwa banki idą łeb w łeb, Bank Pekao ma ich już 184 mld, ale czuje już tuż za sobą oddech Santander Bank Polska ze 183 mld zł aktywów.

Na uwagę zwraca ogromny wzrost w przypadku Santander Bank w porównaniu z 2017 rokiem, aż o 37,76%, w takim tempie już niedługo powinni wskoczyć na drugie miejsce i raczej gonić PKO Bank Polski, a nie ścigać się jak teraz z Bankiem Pekao. Choć, to po części wpływ przejęcia w zeszłym roku Deutsche Bank Polska, więc bez kolejnego ciężko im będzie osiągnąć podobny wynik w tym roku. Równie imponujący wzrost zaliczył BNP Paribas - 48,75%, z kolei w tym przypadku, to efekt przejęcia Raiffeisen Bank dokładnie rok temu.

Największe banki w Polsce według liczby klientów - 2018 rok

Nie zmienia się podium, jeśli spojrzymy na liczbę klientów. Banki w Polsce mają już ich ponad 47 mln, z czego największy bank PKO Bank Polski ma ich 9,82 mln, drugi Bank Pekao 5,54 mln, a trzeci Santander Bank Polska 4,88 mln, ale już tuż za nim jest ING Bank Śląski z 4,85 mln klientów. Najwięcej w porównaniu z rokiem ubiegłym zyskał właśnie Santander i Paribas, z tego samego względu, co w przypadku wzrostu aktywów.

Podobna kolejność na trzech pierwszych miejscach jest w przypadku wyszczególnienia danych odnoszących się tylko do klientów indywidualnych. W czołówce widać jedynie zamianę miejscami Alior Bank i TMUB i mBanku, który ma więcej biznesowych klientów.

Liczba rachunków założonych przez Polaków w bankach - 2018 rok

Tu również podobna kolejność, z tym że trzeci bank w Polsce pod względem liczby posiadanych ROR, czyli Santander goni już nie ING, a mBank.

Liczba użytkowników bankowości internetowej w Polsce - 2018 rok

Najbardziej internetowym Bankiem jest PKO Bank Polski z gigantyczną przewagą nad bankiem, który z założenia powstawał jako internetowy, czyli mBankiem.

Liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej w Polsce - 2018 rok

Niemniej to własnie mBank ma największy odsetek klientów korzystających aktywnie z bankowości internetowej w stosunku do liczby klientów posiadających umowę na dostęp do bankowości internetowej.

Liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej w Polsce - 2018 rok

Bankowość mobilna w Polsce rośnie imponująco, w zasadzie tylko dwa banki odnotowały spadek w tym kanale dostępu w porównaniu z rokiem ubiegłym - Euro Bank (przejęte pod koniec 2018 roku przez Bank Millennium) i Plus Bank.

Liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych w Polsce - 2018 rok

Wiadomo, że dostęp mobilny to nie tylko aplikacje mobilne, a również strony mobilne, dlatego twórcy raportu wyszczególnili użytkowników aplikacji mobilnych, w tym przypadku wzrosty odnotowały wszystkie banki.

Liczba klientów banków "mobile only" w Polsce - 2018 rok

Na koniec zerknijmy na najbardziej mobilnych klientów banków w Polsce, czyli tych którzy logują się do banku tylko z poziomu urządzeń mobilnych. Takich klientów jest już 3,65 mln, a w porównaniu z rokiem 2017 przybyło ich aż ponad 2 mln. Najbardziej mobilni są klienci PKO BP, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium, mBanku i Santander Bank Polska, później już jest przepaść.

Photo: Vladru/Depositphotos.
Źródło: PRNews.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu