Płatności i bankowość

BGŻ BNP Paribas przejmuje Raiffeisen Bank Polska za 3,25 mld zł

GU
Grzegorz Ułan
4

Kolejna konsolidacja w polskim sektorze bankowym staje się faktem, BGŻ BNP Paribas poinformował właśnie o transakcji nabycia podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska S.A. Cena nabycia wyniosła 3,25 mld zł.

Podstawowa działalność Raiffeisen Bank Polska S.A. obejmuje MŚP, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz Private Banking, a więc wyłączona z niej została działalność w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, ekspozycji na farmy wiatrowe oraz innych wybranych ekspozycji bankowości korporacyjnej, które nie obejmują tej transakcji przejęcia.

Jakie tak naprawdę są przejęte aktywa? Na koniec roku przejmowana przez BGŻ BNP Paribas działalność Raiffeisen Bank Polska S.A. obejmowała 19 mld zł kredytów brutto klientów oraz 34,4 mld zł depozytów.

Przemek Gdański, kierujący pracami Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas:

Wierzę, że ta transakcja wzmocni naszą pozycję wśród największych banków w Polsce i przybliży nas do pierwszej piątki. Cieszymy się, że staniemy się aktywnym uczestnikiem konsolidacji polskiego sektora bankowego. Jest to dla nas szansa, by stworzyć Bank większy, zyskowniejszy i efektywniejszy, który w pełni będzie odpowiadał rosnącym potrzebom naszych klientów. BPL jest jednym z pionierów nowoczesnej bankowości. Cieszę się, że połączymy nasze siły i doświadczenia, budując inspirującą organizację, otwartą na rozwój i współpracę. W wielu obszarach biznesowych staniemy się jednym z niekwestionowanych liderów rynku.

Tak naprawdę już niewiele im będzie brakowało do pierwszej piątki po tym przejęciu. Aktualnie, stawka przedstawia się następująco, jeśli chodzi o aktywa - na pierwszym miejscu jest PKO Bank Polski z prawie 300 mld zł, na drugim miejscu Pekao prawie 200 mld zł, dalej BZ WBK z 152,7 mld zł, mBank z 131,4 mld zł, ING z 126 mld.

Po przejęciu BGŻ BNPP zwiększy swoje aktywa o 55% do poziomu 112,6 mld zł. Kiedy to nastąpi? Przewiduje się, że domknięcie wszystkich transakcji przejęcia oraz uzyskania zgód od regulatora rynku powinno nastąpić w IV kwartale 2018 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu