Polska

Wczoraj (dosłownie) Xiaomi było na drugim miejscu. Dziś jest najpopularniejsze w Polsce

Paweł Winiarski
Wczoraj (dosłownie) Xiaomi było na drugim miejscu. Dziś jest najpopularniejsze w Polsce
44

To najszybciej zdobyte pierwsze miejsce w historii. A tak poważnie - sam już nie wiem kto jest najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce. Samsung, czy jednak Xiaomi?

Dosłownie wczoraj informowałem Was o tym, że Xiaomi jest drugim najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce, notując w pierwszym kwartale 2020 roku 27% udział w rodzimym rynku. Pierwsze miejsce zajmował Samsung z 28% - przynajmniej według danych Canalys.

Ale to było wczoraj, bo dziś...

Xiaomi jest jednak najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce

Nie ma jednego prawdziwego badania, które dałoby idealny obraz sytuacji na rynku smartfonów i przy tak małej różnicy w danych Canalys (1%) wszystko mogło się wydarzyć gdy za badanie wziął się ktoś inny. Na przykład IDC, według którego w pierwszym kwartale 2020 roku (dane z maja 2020), na pierwszym miejscu w Polsce jest jednak Xiaomi z udziałem w rynku na poziomie 31,6%.

Drugi nie jest jednak Samsung, który był u Canalys pierwszy, a Huawei. Samsung zajął w badaniu IDC trzecie miejsce. Co ciekawe, różnica między Xiaomi a Samsungiem to nie 1%, koreański producent ma bowiem "jedynie" 22,3% udziału w Polskim rynku co względem lidera stanowi dużą różnicę. Przepaść wręcz.

Komu wierzyć?

Szczerze? Nie wiem. Musielibyśmy chyba zobaczyć oficjalne raporty sprzedaży wszystkich trzech producentów i sami je porównać. W badaniu Canalys tylko Xiaomi notowało spadki, w badaniu IDC Huawei idzie do przodu prawie z takim samym impetem jak Xiaomi - więc i tu mamy dużą rozbieżność.

Jedno jest natomiast pewne - Xiaomi staje się z każdym miesiącem coraz bardziej rozpoznawalne i coraz popularniejsze, o czym świadczą choćby dość monotematyczne propozycje podczas wyboru nowego smartfona. Xiaomi kupiło serca Polaków niskimi cenami za udane urządzenia, nie jestem więc zdziwiony, że ludzie wolą wydać mniej, dostając teoretycznie tak samo dobry smartfon. Zobaczymy co się zmieni po premierze Xiaomi Mi 10, o którym trudno powiedzieć by był fajnie wyceniony, choć to bardzo dobry smartfon, który może śmiało konkurować z flagowcami innych firm. Ale też trzeba pamiętać, że chińska firma to nie tylko topowy model, ale również seria Redmi, która świetnie się w naszym kraju sprzedaje i wciąż trzyma bardzo dobrą cenę. Zobaczymy też ile na naszym rynku zamiesza Realme, którego realme 6 kosztuje rozsądnie, a oferuje naprawdę dużo - choćby ekran z odświeżaniem 90Hz, którego próżno szukać na tej półce cenowej u konkurencji.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu