7

Europejczycy wcale nie faworyzują Króla Lwa, a Polacy uwielbiają Mulan. Najpopularniejsze filmy Disneya

Disney+ na ten moment wciąż nie jest dostępny w Polsce, jednak wielu z nas nie przestaje kochać filmów tego studia. Mają wielu fanów na całym świecie. A jakie animacje są najpopularniejsze w Europie?

W krajach, które mają dostęp do usługi Disney+ subskrybenci z pewnością oglądają teraz znane wszystkim bajki. Ukochane animacje można oglądać wielokrotnie, warto też nadrobić te pominięte. Portal OneBuy.com postanowił sprawdzić, które klasyczne filmy animowane Disneya są najpopularniejsze w krajach europejskich. Do stworzenia raportu wykorzystali narzędzie analityczne Ahrefs.

Jakie są najpopularniejsze filmy Disneya w Europie?

OneBuy.com przeprowadziło analizę w 42 krajach europejskich. W raporcie nie uwzględniono Andory, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Lichtensteinu i Stan Marino ze względu na niewystarczającą ilość danych. Skupiono się na „klasycznych” animacjach, czyli tych wydanych przed 2000 rokiem. Brano pod uwagę tylko te, które są dostępne na platformie Disney+. Z przeprowadzonej analizy jasno wynika, że najpopularniejszym filmem w całej Europie jest… Aladyn! Znalazł się on na szycie listy w aż 14 krajach m.in. w Belgii, Francji i Włoszech. Jak się okazuje, kultowy i najbardziej klasyczny Król Lew zwyciężył „tylko” w 10 krajach m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii. Przyznam, że wynik jest dla mnie całkiem zaskakujący. Obstawiając najpopularniejszy film raczej nie wskazałabym na Aladyna. Wiedząc, że na pierwszym miejscu nie znalazł się Król Lew miałabym lekki problem, ale chyba nadal wybrałabym coś innego.

Kraina Lodu 2 na szczęście nadal ma tę moc! Recenzja

Na brawa zasługuje również Piękna i Bestia, która znalazła się na szycie aż w 7 krajach europejskich. Całkiem nieźle poradził sobie również Tarzan. Co zwyciężyło w Polsce? Mulan! Chińska opowieść o wojowniczej księżniczce musi mieć w naszym kraju dużo więcej fanów i poklasku niż mogłoby się wydawać. Co ciekawe, Mulan zwyciężyła tylko w Polsce. Równie wyjątkowy okazał się Piotruś Pan, który wygrał tylko na Cyprze i Księga Dżungli, która zwyciężyła w Czarnogórze. Ciekawe, czy gdyby brać pod uwagę świeższe produkcje, Kraina Lodu okazałaby się najpopularniejsza.

Nie, to wcale nie jest najgorszy film roku. Król Lew – recenzja

Disney stał się integralną częścią naszej popkultury. Nie wyobrażamy sobie już świata bez tych bajek i motywów. Na zawsze utkwiły w naszej pamięci i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie z niej zniknęły lub chociaż ustąpiły pola innym animacjom. To nie tylko bardzo znane filmy, ale i potężna marka, która umie na siebie zarabiać. Na szczęście wciąż też potrafi tworzyć jakościowe produkcje. Przed nami z pewnością jeszcze wiele pięknych filmów.

 

Źródło: OneBuy