Filmy

Najlepsze polskie horrory, to filmy sprzed lat - znacie je?

Konrad Kozłowski
Najlepsze polskie horrory, to filmy sprzed lat - znacie je?
Reklama

Horror to nie jest raczej gatunek, który w pierwszej kolejności kojarzy się z polską kinematografią, ale na przestrzeni dekad doczekaliśmy się kilku ciekawych produkcji. Oto najlepsze polskie horrory.

Jeszcze przed zapoznaniem się z poniższą listą i seansem jednego z filmów muszę wspomnieć, że "polskie horror" nie będzie bliski temu, co kojarzy nam się z typową produkcją tego rodzaju. Polacy na nakręcili czegokolwiek na wzór "Piły" czy "Obecności" i "Lśnienia", ale może któregoś pięknego dnia doczekamy się dobrego polskiego horroru na podobnym poziomie.

Reklama

Lokis. Rękopis profesora Wittembacha

Miejscem akcji filmu jest pałac tajemniczego hrabiego Michała Szemiota. Gości on profesora etnologii, który przyjechał w okoliczne rejony w poszukiwaniu śladów starego piśmiennictwa sakralnego. Pastor Wittembach jest etnologiem i lingwistą. Podczas pobytu w pałacu odkrywa tajemnice rodziny, poznaje między inny historię matki hrabiego, której udało się przeżyć spotkanie z olbrzymim niedźwiedziem "Lokisem", ale kosztowało ją to utratę zmysłów.

Polecamy: Najlepsze horrory, które trzeba obejrzeć

Wilczyca

Kacper Wosiński powraca po walce w powstaniu styczniowym do rodzinnego domu. Na miejscu, w dawno nie odwiedzanej posiadłości, zastaje swoją żonę pogrążoną w fascynacji czarną magią. Maryna żywi do męża jedynie nienawiść, a wkrótce na łożu śmierci przeklina Kacpra. Jej śmierć nie jest końcem smutnej historii, lecz jedynie początkiem...

Medium

Pierwszy film polski poświęcony tematyce okultystycznej, ale niemożliwy do łatwej klasyfikacji: łączy w sobie cechy horroru, thrillera oraz kina sensacyjnego. "Medium" przedstawia wydarzenia z Sopotu w 1933 roku, gdzie dochodzi do serii tajemniczych wypadków. Dodatkowo, komisarz Selin budzi się na plaży i nie pamięta ostatnich wydarzeń, natomiast z Warszawy pociągiem przyjeżdża do miasta Andrzej Gaszewski również nie mający pojęcia kim jest i dlaczego się tu znalazł. Obydwaj będą starać się rozwiązać te zagadkowe wydarzenia.

Zobacz też: Najśmieszniejsze komedie - co warto obejrzeć?

Diabeł

W 1793 roku wojska pruskie wkraczają do Wielkopolski. Z klasztoru, gdzie doszło do rzezi, Nieznajomy wyprowadza uwięzionego tam Jakuba. Ten jest świadkiem i/lub sprawcą krwawych mordów, wyuzdanego seksu, paktów z diabłem czy kastracji brzytwą.

Widziadło

Choć scenariusz do "Widziadła" oparto na książce Karola Irzykowskiego, to nie jest to wierna ekranizacja jego powieści. Wykorzystane zostały jedynie niektóre motywy. Fabuła skupia się na Piotrze Strumieńskim prześladowanym przez myśli o zmarłej żonie Angelice. Jego aktualna małżonka, Ola, nie może znieść trwającej obsesji i szuka wsparcia u kogoś innego. Z zewnątrz wyglądają na szczęśliwą parę zamieszkującą mały dwór.

Reklama

Dom Sary

W historii polskiej kinematografii "Dom Sary" miał zapisać się jako jedyny taki "horror gotycki". Film opowiada o pięknej i uwodzicielskiej Sarze Braga, która w niewyjaśniony sposób osłabia, a później morduje swoich kochanków. Jednym z nich jest Kamil Stosławski, którego badania lekarskie wskazują na pogarszający się z każdym dniem stan. Doktor Wiktor Stefanicki postanawia samemu przekonać się, o co tu naprawdę chodzi i  zaczyna osobiście odwiedzać Sarę. Film oparto na opowiadaniu Stefana Grabińskiego.

 

Reklama

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama