Laptop

Najlepsze notebooki za mniej niż 2000 PLN - kwiecień 2018

Kamil Pieczonka
Najlepsze notebooki za mniej niż 2000 PLN - kwiecień 2018
19

Zgodnie z obietnicą, przechodzimy szczebelek wyżej i dzisiaj przyjrzałem się dla was ofercie notebooków w przedziale cenowym od 1500 do 2000 PLN. W tym segmencie można znaleźć już całkiem przyzwoity i wydajny sprzęt, więc jeśli szukacie notebooka za niewielkie pieniądze to warto rzucić okiem na poniższe modele. Wydaje mi się, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Nie chciałem ograniczać się tylko do dużych notebooków z ekranami 15.6 cala, dlatego na liście znalazły się też modele wyposażone w mniejsze matryce. Dzięki temu oferują zazwyczaj nie tylko dłuższy czas pracy na baterii, ale również są lżejsze, a co za tym idzie lepiej sprawdzają się w podróży. Ostatecznie na listę trafiło 6 modeli różnych producentów.

1. Acer Spin 1 - ~1600-1900 PLN - Dotykowy ekran

Pierwsza propozycja to Acer Spin 1, notebook którego niedawno miał okazję recenzować Paweł Winiarski. To urządzenie z kategorii tych typowo przenośnych, wyposażone zostało w matrycę IPS o przekątnej 11.6 cala, ale dzięki rozdzielczości 1920x1080 pikseli, oferuje świetną jakość obrazu. To zresztą jest niejako wymuszone, bo jest to tzw. notebook konwertowalny, można go używać również jako tablet. W zestawie znajduje się też rysik, na wzór tego z komputerów Surface.

W zależności od wersji specyfikacja może się trochę różnić, ja proponuje spojrzeć w stronę najwydajniejszego modelu w tej cenie, który posiada procesor Pentium N4200, 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci eMMC, na której wgrany został system operacyjny. Co prawda 64 GB to trochę mało, ale można tą pamięć rozszerzyć np. poprzez kartę microSD. Na obudowie znalazło się miejsce dla dwóch portów USB (2.0 i 3.0), HDMI oraz wyjścia audio.

Dwukomorowa bateria pozwala na około 6-7 godzin ciągłej pracy co nie jest złym wynikiem jak na ten segment, choć można znaleźć nieco droższe i lepsze konstrukcje. Jednak w cenie jaką sobie założyliśmy, Acer Spin 1 nie ma za bardzo konkurencji i może być ciekawym urządzeniem na wszelkie wyjazdy. Przy wadze 1.3 kg można go nawet nie poczuć w plecaku czy torebce.

2. Acer Swift 1 - ~2000 PLN - Najdłuższy czas pracy na baterii

Kolejna propozycja również pochodzi od Acera i jest to prawie, że bliźniacza konfiguracja z rodziny Swift. Swift 1 jest nieco większy niż Spin, bo ma matową matrycę IPS o przekątnej 13.3 cala i tej samej rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Ta jednak nie jest dotykowa, a sam komputer nie ma ekranu obracanego o 360 stopni. Jest to bardziej coś na wzór ultrabooka, choć jak na standardy tego typu komputerów wyposażony w nieco słabszy procesor.

Pentium N4200 demonem wydajności nigdy nie będzie, ale w połączeniu z 4 GB pamięci RAM i dyskiem eMMC o pojemności 128 GB oferuje wszystko co jest potrzebne do normalnej pracy biurowej czy przeglądania internetu. Na obudowie znalazło się miejsce na 3 porty USB (3.0 i 2.0), USB typu C, HDMI, czytnik kart pamięci oraz porty audio. Funkcją, za którą warto pochwalić Acera jest podświetlenie klawiatury. Delikatny biały kolor sprawia, że pisanie nawet przy zgaszonym świetle nie nastręcza żadnych problemów. Posiadacze tego komputerka chwalą też jego jakość wykonania, choć pewnie nieco więcej można by było oczekiwać od baterii, która wystarcza na 6-7 godzin pracy.

3. Lenovo Thinkpad L460 - ~2000 PLN - Solidna obudowa

A to mój osobisty faworyt tego zestawienia, który niestety nie jest pozbawiony wad. Thinkpad jest brzydki, toporny i kwadratowy, ale ma swój urok i sprawia wrażenie solidnego. Za około 2000 PLN możemy kupić model wyposażony w procesor Intel Core i3-6100 (2 rdzenie, 4 wątki, 2.3 GHz), 4 GB pamięci RAM oraz dysk HDD o pojemności 500 GB (7200RPM!). Pamięć RAM można oczywiście rozbudować.

Największym mankamentem w wersji wycenionej na około 2000 PLN jest matryca, zwykła TN o przekątnej 14.1 cala i rozdzielczości zaledwie 1366x768 pikseli. Lepszy panel jest oczywiście dostępny, ale też odpowiednio więcej kosztuje. Warto za to docenić fakt, że w pakiecie dostaniemy Windows 7/10 w wersji Pro, co może mieć duże znaczenie, dla osób, które wykonują na notebooku nieco bardziej skomplikowane zadania niż przeglądanie internetu.

Zalety Thinkpada to przede wszystkim ogrom dostępnych portów i narzędzi komunikacyjnych. Mamy tutaj sieć WiFi w standardzie 802.11ac, gigabitowy port LAN, Bluetooth oraz 2 porty USB 3.1, 1 port USB 2.0, wyjście mini-DisplayPort oraz tradycyjne VGA. Do notebooka można też podłączyć stację dokującą, która jeszcze zwiększa zakres dostępnych portów. Nieco mniejsze wrażenie robi bateria, w tej wersji jest ona 3 komorowa i pozwala na około 4 godziny pracy.

Wreszcie nie można nie docenić Thinkpada za jego klawiaturę, trackpointa oraz touchpada z bardzo przyjemnymi przyciskami imitującymi klawisze myszy. W zasadzie brakuje mi tu tylko podświetlenia klawiatury (i ta rozdzielczość ekranu...).

Polecamy też rankingi notebooków w pozostałych zakresach cenowych:

4. ASUS R541UV - ~2000 PLN - Najlepsza karta graficzna

ASUS R541UV może się przede wszystkim spodobać kobietom, bo jest dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Poza tym ma też jednak inne zalety, które skłoniły mnie do umieszczenia go na tej liście. Jest to już nieco większy sprzęt z matową matrycą o przekątnej 15.6 cala o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, ale przy tym posiada również pełnowymiarową klawiaturę typu chiclet z blokiem numerycznym. To dobry argument przemawiający za tym sprzętem.

Poza tym w tej cenie możemy dostać procesor Core i3-6006U, 4 GB pamięci RAM i dysk twardy HDD o pojemności 1TB. Co więcej ASUS montuje też do tego notebooka dedykowany układ graficzny. GeForce 920MX nie jest może demonem prędkości, ale posiada 2 GB własnej pamięci i jest wyraźnie wydajniejszy niż zintegrowane GPU w procesorze Intela. Jak przystało na duży sprzęt mamy tu sporo portów, choć boli obecność tylko 2 tradycyjnych portów USB (2.0 i 3.0). Poza tym jest sieć bezprzewodowa (802.11ac), gniazdo LAN (1 Gbps) oraz HDMI i VGA.

Największy mankament to mała bateria, która wystarczy na góra 3 godziny pracy.

Kup Asusa R541UV w Komputronik.pl za 2099 PLN!

5. Lenovo Ideapad 320-15 - ~2000 PLN - Najwięcej RAMu

Lenovo Ideapad 320-15 to rodzina notebooków bardzo podobna do powyżej prezentowanego ASUSa. Mamy tutaj identyczną matową matrycę 15.6 cala o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, procesor Core i3-6006U, 8 GB pamięci RAM oraz dysk twardy HDD o pojemności 1TB. Brakuje tylko dedykowanego układu graficznego, ale w zamian za to jest więcej pamięci RAM. Lenovo również oferuje nam pełnowymiarową klawiaturę z blokiem numerycznym i niestety tak samo ubogi w porty USB zestaw wyjść.

Bateria też nie powala na kolana, pozwoli na około 3 godziny pracy, a do tego Ideapad jest o 10% cięższy niż produkt ASUSa. Za to dostępny jest w bardziej stonowanej kolorystyce ;-)

6. Acer Aspire 3 - ~2000 PLN - Połączenie SSD + HDD

Ostatnia propozycja w moim zestawieniu to kolejny Acer, tym razem jest to model Aspire 3. Niestety to też nie jest idealna konstrukcja, ale ciężko o takie w tym segmencie cenowym. Jeśli chodzi o wymiary to jest to bardzo podobnie jak w dwóch powyższych przypadkach, zatem matryca ma 15.6 cala ale za to rozdzielczość to tylko 1366x768 pikseli. Z drugiej strony obok procesora Core i3-6006U znalazło się miejsce dla dwóch dysków twardych, SSD o pojemności 120 GB na złączu M.2 oraz 500 GB dysk HDD przeznaczony stricte na dane. To idealne połączenie dla komputera przeznaczonego do pracy.

Poza tym Acer Aspire 3 wyposażony został w 2 porty USB 2.0, 1 port USB 3.0, HDMI oraz port LAN (1 Gbps). Po stronie komunikacji bezprzewodowej mamy WiFi 802.11ac oraz Bluetooth. Nie zachwyca za to bateria dwukomorowa, która pozwoli na standardowe w tym segmencie około 3 godziny pracy.

Podsumowanie

Kwota 2000 PLN nie pozwala być wybrednym, ale można w niej zdecydowanie znaleźć ciekawe urządzenia przeznaczone do różnych celów. Jeśli skupiacie się głównie na korzystania z komputera w domu, to modele z matrycami 15.6 cala wydają się bardzo odpowiednie. Ale jeśli chcecie podróżować ze swoim notebookiem to warto rzucić okiem na sprzęty oferujące nieco mniejszą przekątną. Mam nadzieje, że powyższy poradnik podsunął wam kilka ciekawych pomysłów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu