Komputery i laptopy

[Poradnik] Jaki notebook za 4000 PLN? Dla mobilnych i dla graczy

Kamil Pieczonka
[Poradnik] Jaki notebook za 4000 PLN? Dla mobilnych i dla graczy
33

Pora na kolejną odsłonę poradnika, w którym polecam wam notebooki w różnych przedziałach cenowych. Tym razem zawędrowaliśmy już do segmentu, który pozwala stawiać wymagania i dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Przygotowałem w sumie 6 propozycji, po dwie do każdej kategorii urządzeń. Mamy tutaj zatem dwie propozycje typowych ultrabooków, dwa dosyć uniwersalne modele oraz dwa przeznaczone stricte dla osób, które chcą na swoich laptopach pograć.

W przypadku osób, którym zależy głównie na mobilności, kluczowym elementem będzie waga oraz wielkość ekranu. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z wydajności dlatego ciekawych propozycji nie brakuje. Znalazłem też coś dla osób, które cenią sobie uniwersalność, chcą komputera wydajnego, ale też wolałyby aby nie ważył 3 kg. Wreszcie mamy też propozycję dla tych, którzy gry stawiają na pierwszym miejscu, a rozmiar czy waga ma już mniejsze znaczenie. Dla nich liczy się układ graficzny, a za 4000 PLN można już dostać całkiem przyzwoity model.

1. HP Envy 13 - ~3800 PLN

Pierwsza propozycja to ultrabook HP Envy 13, który zwrócił moją uwagę przede wszystkim swoim wyglądem. HP się postarało i zrobiło zwyczajnie ładny komputer, a okazuje się, że w tej cenie dostajemy też całkiem niezłe komponenty. Matryca IPS o przekątnej 13.3 cala i rozdzielczości 1920x1080 pikseli to raczej standard. Do tego procesor Core i5-8250U, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Ponadto mamy jeszcze dwa porty USB typu A, dwa typu C oraz czytnik kart pamięci i aż cztery głośniki. Największa zaleta to jednak waga, zaledwie 1.32 kg i to z całkiem pojemną, czterokomorową baterią. Warto też docenić fakt, że notebook w całości wykonany jest z aluminium i posiada podświetlaną klawiaturę.

2. Dell Inspiron 5379 - ~4000 PLN

Druga propozycja to Dell Inspiron 5379, który nie jest ani tak ładny, ani tak lekki jak produkt HP, ale za to ma dotykowy ekran i może być użytkowany jako tablet. Poza tym ma też wyraźnie lepszą konfigurację, bo w cenie około 4000 PLN dostaniem procesor Core i7-8550U, aż 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD M.2 o pojemności 256 GB. Matryca IPS o przekątnej 13.3 cala (FullHD) pokryta jest warstwą dotykową. Sam notebook jest nieco cięższy (1.62 kg) i grubszy niż HP Envy 13, ale za to ma 3 porty USB typu A, HDMI oraz czytnik kart pamięci. Tutaj też dostaniemy podświetlaną klawiaturę oraz system operacyjny Windows 10 Home.

3. ASUS Vivobook S15 - ~4000 PLN

ASUS Vivobook S15 to już model wyposażony w ekran o przekątnej 15.6 cala, a co za tym idzie nieco większy, ale pod względem wagi (1.53 kg) bardzo konkurencyjny. Dzięki wąskim bocznym ramkom, znacznie zredukowano szerokość całego komputera. Jego największy mankament to matryca, zwykły panel TN o rozdzielczości 1920x1080 na nikim nie robi wrażenia. Mamy za to procesor Core i7-8550U, 8 GB RAM oraz dwa dyski, SSD o pojemności 256 GB oraz HDD oferujący 1 TB.

Dla tych którzy chcieliby od czasu do czasu w coś zagrać na pokładzie znajduje się GeForce MX150 z 2 GB dedykowanej pamięci VRAM. Nie jest to demon prędkości, ale z powodzeniem poradzi sobie nawet z nowymi tytułami, jak odpowiednio obniżymy jakość. Na obudowie znajdziemy 3 porty USB (tylko jeden w standardzie 3.0), USB typu C, HDMI oraz czytnik kart pamięci. Warto też dodać, że klawiatura jest podświetlana, a na touchpadzie znalazło się też miejsce na czytnik linii papilarnych, który znacznie może przyśpieszyć np. logowanie do systemu Windows 10.

4. Dell Inspiron 5570 - ~3900 PLN

Dell Inspiron 5570 to propozycja dla osób, które szukają czegoś do zastąpienia komputera stacjonarnego. Jest już wyraźnie większy niż ASUS, pomimo, że też posiada matrycę o przekątnej 15.6 cala (FullHD, TN). Jego waga na poziomie 2.3 kg też już na nikim nie zrobi wrażenia. W zamian za to dostajemy jednak procesor Core i7-8550U, aż 16 GB pamięci RAM oraz dwa dyski - 256 GB SSD oraz 2 TB HDD. Całości dopełnia układ graficzny Radeon 530 wyposażony w 4 GB własnej pamięci. Taka konfiguracja powinna zaoferować podobną wydajność jak GeForce MX150.

Jeśli zaś chodzi o dodatkowe porty to do dyspozycji mamy trzy porty USB typu A (w tym dwa w standardzie 3.0), USB typu C, RJ-45, HDMI oraz czytnik kart pamięci. Klawiatura nie jest niestety podświetlana, ale za to mamy wydzielony blok numeryczny. Jak szukacie mocnego, uniwersalnego notebooka to jest to całkiem niezła propozycja.

Polecamy też rankingi notebooków w pozostałych zakresach cenowych:

5. Acer Nitro 5 - ~3700 PLN

Acer Nitro 5 występuje w wielu różnych wersjach. Ja chciałbym wam dzisiaj polecić taką z procesorem Ryzen 5 2500U na pokładzie. Układy AMD nie są tak popularnej jak mobilne CPU od Intela, ale to wcale nie oznacza, że są gorsze. W modelu Nitro 5 procesor ten posiada 4 rdzenie, których bazowy zegar wynosi 2 GHz, a może wzrosnąć nawet do 3.6 GHz. Do tego mamy 16 GB pamięci RAM, dysk SSD 240 GB oraz HDD 1 TB. Matryca o przekątnej 15.6 cala jest matowa i bazuje na technologii IPS, a przy tym oferuje rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Wreszcie do dyspozycji mamy układ graficzny Radeon 560X posiadający 4 GB własnej pamięci, który jest uzupełniany przez GPU Vega 8 będące integralną częścią procesora Ryzen. Taki tandem daje wydajność na poziomie GeForce GTX 1050.

Na sporej obudowie znajdziemy szereg portów, w tym trzy USB typu A, jedno typu C, port LAN RJ-45, HDMI oraz czytnik kart pamięci. Jak przystało na sprzęt z kategorii gamingowej, obudowa jest nieco ociosana i ociężała, ale za to mamy do dyspozycji podświetlaną na czerwono klawiaturę i inne czerwone akcenty, który mają podkreślić dynamizm całej konstrukcji. Do jakości wykonania nie można się jednak za bardzo przyczepić, choć nie jest to też poziom aluminiowych ultrabooków.

6. Acer Aspire 7 - ~4000 PLN

Acer Aspire 7 to typowy DTR (desktop replacement). Proponowany model wyposażony został w procesor Core i5-8300H, który wydajnością może przewyższyć model i7-8550U dzięki wyższemu TDP (max. zegar to 4 GHz). Do tego mamy 8 GB pamięci RAM (można łatwo rozszerzyć), dysk SSD o pojemności 120 GB, HDD 1 TB oraz oczywiście głównego bohatera, czyli GeForce'a GTX 1050Ti z 4 GB własnej pamięci GDDR5. Taka konfiguracja pozwala się cieszyć bardzo dobrymi ustawieniami jakości w grach na ekranie IPS o przekątnej 15.6 cala.

Po stronie dostępnych portów też jest całkiem dobrze, mamy tutaj 3 porty USB typu A (tylko jeden w standardzie 3.1), jeden typu C, HDMI, RJ-45 oraz czytnik kart pamięci. Całość waży około 2.4 kg, ale za to oferuje jeszcze podświetlaną klawiaturę oraz wydzielony blok numeryczny. Aspire 7 prezentuje się całkiem solidnie dzięki swojej aluminiowej obudowie i ogólnie sprawia nieco lepsze wrażenie niż Nitro 5.

I to by było na dzisiaj tyle. W kwocie 4000 PLN można już stawiać swojemu notebookowi wymagania i to głównie od nich będzie zależało, w którą stronę powinniśmy patrzeć. Wydajnościowo w tej cenie można kupić diametralnie różne sprzęty, ale jak dobrze wiemy, miniaturyzacja kosztuje. Decyzja i tak jak zwykle należy do was.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu