Ciekawe strony

Najlepsze "internetowe miasta" na świecie? Oto lista

Konrad Kozłowski
Najlepsze "internetowe miasta" na świecie? Oto lista
5

"Przepraszam, czy jest Wi-Fi?" - jak głupio by to pytanie nie zabrzmiało, to jednak zadawane jest ono coraz częściej. Przed wyjadzem na wakacje często sprawdzamy z jakim zasięgiem sieci komórkowej będziemy musieli sobie poradzić, a w hotelach i innych ośrodkach dopytujemy czy dostępne jest/będzie po...

"Przepraszam, czy jest Wi-Fi?" - jak głupio by to pytanie nie zabrzmiało, to jednak zadawane jest ono coraz częściej. Przed wyjadzem na wakacje często sprawdzamy z jakim zasięgiem sieci komórkowej będziemy musieli sobie poradzić, a w hotelach i innych ośrodkach dopytujemy czy dostępne jest/będzie połączenie Wi-Fi. Dzięki witrynie UBM’s Future Cities wiemy już, które miasto wybrać, by być pewnym, że lepszego miejsca na Ziemi pod względem dostępu do Internetu nie będzie. Jakie są Wasze typy?

Podczas badań kierowano się kilkoma kryteriami, według których oceniane było każde miasto. Przede wszystkim była to średnia prędkość Internetu oferowana na danym obszarze. Porównywane były dane z raportu "State of the Internet" firmy Akamai, gdzie znaleźć można było informacje na temat miast dookoła świata. Po drugie, zebrano informacje na temat dostępności sieci Wi-Fi w miejscach publicznych. Tutaj spore znaczenie miało oczywiście to, czy z sieci skorzystać można było za darmo oraz jej prędkość.

Kolejne trzy punkty są już nieco inne, bowiem pod uwagę wzięto także otwartość władz miasta na innowacje i wsparcie dla start-upów, co oczywiście przekłada się na rozwój technologicznej części obszaru, ilość i jakość dostępnych publicznie pomocnych informacji jak rejestr nieruchomości, danych na temat konkretnych lokacji czy przeróżnych statystyk. Ostatnim z kryteriów było bezpieczeństwo Sieci, która jakby szybka nie była, nie będzie niczym przyjemnym, gdy przepływające przez nią nasze dane, nie będą zabezpieczone.

Co ciekawe nie został wybrany numer jeden, lecz wskazano dziesięć miast, rozsianych po całym świecie, gdzie według tego raportu, Internauci będą czuć się jak ryba w wodzie. Lista ta obejmuje (kolejność przypadkowa):

  • Seul
  • Hong Kong
  • Tokio
  • Praga
  • Amsterdam
  • Montreal
  • Seattle
  • Genewa
  • Sztokholm
  • Wiedeń

Zaskoczeni? Ja niespecjalnie :)

Źródło: http://www.ubmfuturecities.com/document.asp?doc_id=525595 via GeekWire. Grafika: Pandawhale.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu