Poradniki

Najlepsze darmowe gry - w które z nich warto zagrać?

Albert Lewandowski
Najlepsze darmowe gry - w które z nich warto zagrać?
15

Jakie są obecnie najlepsze darmowe gry? Na pewno możemy znaleźć mnóstwo takich produkcji, jednak jakość niektórych zdecydowanie odbiega od akceptowalnego poziomu, a do tego zdarzają się produkcje, stawiające nadmiernie na mikropłatności. Co zatem wypada najlepiej?

Darmowe gry cieszą się nieprzerwanie ogromnym zainteresowaniem, jednak warto pamiętać, że wcale bycie bezpłatnym nie oznacza, że da się w nie nieprzerwanie grać bez wydawania ani złotówki. Poniżej możecie zobaczyć listę najlepszych darmowych gier, choć naturalnie jest to subiektywny ranking.

Przeczytaj również: Najlepsze aplikacje na Androida.

A

Na początek jeden z najpopularniejszych przedstawicieli kategorii MOBA. Valve postawiło tu na mało inwazyjny system mikropłatności, a na turniejach esportowych Dota 2 pozostaje wciąż ważnym tytułem i wątpię, aby szybko uległo to zmianie. W tym wszystkim nie sposób nie wspomnieć o rozbudowanej rozgrywce, która to jednak nie jest ani trochę przyjazna nowicjuszom, ale po nauczeniu się jej pozwala czerpać mnóstwo frajdy z rozgrywki. Pochwalić należy również ogromną liczbę dostępnych bohaterów, elastyczność podejścia do walki i udane dopracowanie samej produkcji. Cieszy również fakt, że tytuł nadal ma szerokie grono zagorzałych fanów, więc scena graczy szybko się nie skurczy. W tym wszystkim trzeba też dodać, że wiele osób próbuje swoich sił z tworzeniem sztucznej inteligencji, zdolnej wygrywać z najlepszymi graczami i tu najsłynniejszym przykładem pozostaje to od OpenAI.

Fallout Shelter - zaskakująco udana gra mobilna

O ile Fallout 76 w ogóle nie udał się Bethesdzie, o tyle darmowa produkcja, stawiająca bardziej na zarządzanie naszą kryptą, okazała się być strzałem w dziesiątkę. Na pochwałę zasługuje szczególnie odpowiednio wyważony model ekonomiczny, a dostępne zadania są naprawdę ciekawe i opierają się na czymś więcej, niż nudnym przeklikiwaniu cały czas tych samych opcji. Nawet mikropłatności nie są tu niezbędne, aby móc w pełni cieszyć się z rozgrywki. Nic zatem dziwnego, że produkcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, choć w już cztery lata od premiery zdążyło ono zmaleć.

Fortnite - kolorowy hit esportowy

Niewątpliwie jest to tytuł, o którym było bardzo głośno w ciągu ostatnich miesięcy. Sama gra powstała przez długi okres czasu i momentem przełomowym okazało się dodanie trybu battle royale, o którego popularność zadbało PUBG. Na korzyść Fortniteprzemawia kreskówkowa grafika, elementy budowania i całkiem satysfakcjonujący model walki. Przede wszystkim daje radość z grania. Do tego jest dostępna na różne platformy, m.in. Nintento Switch, Androida, iOS, Windowsa. Spokojnie poradzi sobie tu nawet smartfon do 1000 złotych. Do kompletu należy wspomnieć o obecnych mikropłatnościach, jednak nie są one gwarantem sukcesu, zatem można przymknąć na to oko.

Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana - kontynuacja kultowej serii

Zestawienie gier bez przynajmniej jednego odniesienia do Wiedźmina byłoby sporym zaskoczeniem. Postanowiłem tu umieścić przyjemną produkcję karcianą, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, zafascynowanym światem stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Do wyboru mamy jedną z pięciu talii kart (Królestw Północy, Skellige, Scoia'tael, Potworów lub Nilfgaardu), a każdą z nich można dowolnie modyfikować. Naturalnie w tym wszystkim nie zabrakło mikropłatności, choć trudno by było je pominąć w darmowym tytule. Do tego wszystkiego dochodzi tryb dla jednego gracza z całkiem nieźle napisaną historią, choć nie da się ukryć, że zapowiedzi jeszcze w fazie beta wskazywały na bardziej rozbudowaną produkcję.

Hearthstone - angażująca, rozbudowana, wiecznie interesująca

W zasadzie Hearthstone to nadal aktualny król gier karcianych i przekonało do siebie graczy głównie z uwagi na wysokie dopracowanie, świetnie zbalansowaną rozgrywkę i proste do nauki zasady gry. Trzeba przyznać, że tu Blizzard naprawdę się popisał i trafił tą produkcją nie tylko do fanów karcianek, ale również innych graczy, którzy zainteresowali się Hearthstone po bardzo pozytywnym odbiorze przez społeczność. Do tego ta darmowa gra dostępna jest na komputery osobiste, Androida i iOS, a twórcy nie zapomnieli również o mikropłatnościach. Ciekawym uzupełnieniem tego wszystkiego pozostają kampanie dla jednego gracza.

League of Legends - klasyka w świetnym wydaniu

Śmiało można nazwać LoL-a królem gier MOBA. Nie tylko zapewnia świetną i przyjemną rozgrywkę, nie wymagając od nas uiszczania mikropłatności, ale również ciągle jest rozwijana. Twórcy dbają o dodawanie nowych postaci i funkcji. Zresztą najlepszym potwierdzeniem jakości tego tytułu pozostaje fakt, że League of Legends jest najbardziej popularną grą w świecie esportowym, przyciągając do siebie cały czas nowych graczy. Mimo że od premiery minęło już prawie 10 lat, to sam model gry, wypełniony współpracą z innymi i ogromną liczbą bohaterów do wyboru, sprawdza się zaskakująco dobrze.

Path of Exile - skomplikowanie, które potrafi wynagrodzić

Tym razem hack'n'slash. Skomplikowana rozgrywka i wysoki poziom trudności mogą stanowić wyzwanie dla wielu graczy, jednak właśnie w tym tkwi kwintesencja tego tytułu. Z tego też wynika wysoka satysfakcja z rozgrywki. Może i nie znajdziemy tu rewolucyjnych pomysłów, ale tryb multiplayer zapewnia świetną rozrywkę, a to jest najważniejsze. Cały czas twórcy dbają o nowe dodatki, natomiast gra dostępna jest na PC, Xboxa One i PlayStation 4. Do tego nienachalne mikropłatności i brak bezpośrednich rywali powodują, że produkcja ta długo jeszcze będzie utrzymywać się wśród liderów swojego gatunku.

Star Wars: The Old Republic - staruszek wciąż na topie

Moim zdaniem to jedno z najbardziej udanych MMORPG, jakie znajdziemy na rynku. Na pewno to pozycja obowiązkowa dla fanów uniwersum Gwiezdnych Wojen, a po ośmiu latach od debiutu produkcja ta dalej jest rozwijana. Na pewno jej atutami pozostają: rozbudowany świat, satysfakcjonująca mechanika rozgrywki i zaskakująco dobra fabuła. Trzeba przyznać, że ten ostatni z wymienionych elementów jest naprawdę rzadko spotykany w takich tytułach. To wszystko brzmi tym lepiej, że początkowo gra nie budziła wielkiego zainteresowania i w zasadzie dopiero przejść na model darmowej gry z mikropłatnościami pozwoliło twórcom wyjść na prostą. Oczywiście temu wszystkiemu towarzyszyły również odpowiednie poprawki i nowości.

Tibia - czy ktoś jej nie zna?

Leciwy tytuł ze stycznia 1997 roku, lecz wciąż utrzymujący wysoką popularność w naszym kraju. Od strony graficznej nie jest to najciekawsza produkcja, choć oczywiście broni się swoimi wciąż mocnymi stronami. Tu społeczność najczęściej wymienia rozbudowaną rozgrywkę i ciekawy świat, w którym można cały czas coś robić. Niewątpliwie spory wpływ na utrzymywanie się tego tytułu na rynku ma fakt, że Tibia jest dla wielu jedną z ulubionych gier z młodości, więc chętnie powracają do tej produkcji. Owszem, obecnie znajdziemy wiele lepszych produkcji, ale ten tytuł nadal ma sporo do zaoferowania.

Trackmania Nations Forever - motoryzacyjna chwila szaleństwa

Doskonale znana produkcja, która oddaje do dyspozycji graczom szalone wyścigi. Nie zaznamy tu realistycznego modelu jazdy czy fizyki, ponieważ całość została podporządkowana świetnej zabawie. Trzeba przyznać, że tu ta gra wypada świetnie. Oczywiście sercem produkcji pozostaje tryb online. Całkiem niezła oprawa graficzna przy niskich wymaganiach sprzętowych, możliwość tworzenia własnych tras pozwalają na długą rozgrywkę bez ryzyka tego, że Trackmania nagle się znudzi. W sumie to bardzo dobre połączenie gier z różnych gatunków: wyścigowych, logicznych i zręcznościowych.

W jakie darmowe gry gracie?

Oczywiście można znaleźć więcej interesujących produkcji i tu pytanie do Was: jakie są najlepsze darmowe gry, z którymi się spotkaliście? Koniecznie podzielcie się tym w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu