Internet

Najlepsza platforma typu media center teraz jeszcze lepsza. Debiutuje Kodi 14

Tomasz Popielarczyk
Najlepsza platforma typu media center teraz jeszcze lepsza. Debiutuje Kodi 14
4

Wraz z wersją 13.2 XBMC zakończyło swój żywot. Dobrze znana miłośnikom multimediów i przystawek telewizyjnych typu DIY platforma media center nie umiera jednak, a ewoluuje. Właśnie zadebiutowała wersja z numerkiem 14 a wraz z nią nowa marka - Kodi. Kodi to zupełnie nowa marka, na którą twórcy XBM...

Wraz z wersją 13.2 XBMC zakończyło swój żywot. Dobrze znana miłośnikom multimediów i przystawek telewizyjnych typu DIY platforma media center nie umiera jednak, a ewoluuje. Właśnie zadebiutowała wersja z numerkiem 14 a wraz z nią nowa marka - Kodi.

Kodi to zupełnie nowa marka, na którą twórcy XBMC zdecydowali się już jakiś czas temu. Przez długie tygodnie pracowano nad identyfikacją wizualną, organizując konkurs i głosowanie na logo, a także nad funkcjami, które zadebiutują wraz z 14 odsłoną platformy. A ta zyskuje ostatnio na popularności dzięki przystawkom telewizyjnym z Androidem. Okazuje się, że system Google najwygodniejszy jako przystawka telewizyjna nie jest, ale już XBMC świetnie nadrabia jego braki i oferuje pełnię możliwości multimedialnych (z masą dodatków). Nie bez powodu zatem oba występują w pakiecie, o czym pisałem na łamach AW już niejednokrotnie recenzując kolejne urządzenia tego typu.

Nowa wersja to duże zmiany, a na ich czele znajdują się kodeki FFmpeg 2.4. Dla użytkowników oznacza to możliwość odtwarzania filmów kompresowanych za pomocą h.265 (HEVC) lub  VP9. Atuty tych standardów są już powszechnie znane i sprowadzają się głównie do rewelacyjnej kompresji. Materiały wideo dzięki nim mogą mieć nawet dwukrotnie mniejszy rozmiar, co w dobie wideo 4K odgrywa niebagatelną rolę.

Wprowadzono też masę usprawnień do bibliotek, którymi dysponuje platforma. Ma to się przełożyć na poprawę wydajności i responsywności - szczególnie na słabszych urządzeniach. Użytkownicy otrzymali ponadto większą kontrolę nad dodatkami i mogą teraz blokować ich automatyczną aktualizację oraz powiadomienia. Ulepszono również wbudowaną klawiaturę ekranową, dzięki czemu obsługuje ona teraz nowe języki i standardy.

Twórcy skupili się również na poprawkach związanych z Androidem. Pojawiła się obsługa nowych chipsetów, poprawiono przewijanie wideo, a także zoptymalizowano interfejs. Pomniejsze usprawnienia zostały wprowadzone również w wersjach dla Windows i Linuksa.

Kodi 14 jest dostępny do pobrania na oficjalnej stronie projektu. Pozostaje czekać, aż producenci przystawek telewizyjnych wdrożą to wydanie u siebie. Jak na razie, jedyną znaną mi marką, która aktywnie działa na tym polu, jest Ferguson. Model FBOX2 już od jakiegoś czasu pracuje pod kontrolą wersji Release Candidate platformy Kodi 14. Oby na tym nie poprzestano.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

xbmcmedia centerKodi