Internet

Już jest WordPress 4.1 z menedżerem sesji oraz funkcją pisania bezrozproszeniowego

Tomasz Popielarczyk
Już jest WordPress 4.1 z menedżerem sesji oraz funkcją pisania bezrozproszeniowego
16

Najpopularniejszy na świecie CMS na święta doczekał się kolejnej aktualizacji. Wersja 4.1 nie jest może tak rewolucyjna, jak niektóre poprzednie, ale wprowadza kilka wartych uwagi nowości. Najważniejszą jest zupełnie odświeżony tryb pisania bez rozpraszania, a także menedżer pozwalający na zarządzan...

Najpopularniejszy na świecie CMS na święta doczekał się kolejnej aktualizacji. Wersja 4.1 nie jest może tak rewolucyjna, jak niektóre poprzednie, ale wprowadza kilka wartych uwagi nowości. Najważniejszą jest zupełnie odświeżony tryb pisania bez rozpraszania, a także menedżer pozwalający na zarządzaniem sesjami użytkowników. Dodano również obsługę klipów wideo z serwisu Vine i mechanizm polecający wtyczki.

Wordpress 4.1 został ochrzczony przez twórców jako "Dinah". Tradycyjnie jest to ukłon w kierunku kolejnego muzyka jazzowego. Tym razem wybór padł na Dinah Washington, o której więcej przeczytacie na stronach Wikipedii. Co nowego tym razem zaimplementowano?

Jak co roku CMS otrzymał zupełnie nowy motyw, który ma być punktem wyjścia dla nowych użytkowników, a także fundamentem dla webdesignerów tworzących własne skórki dla Wordpressa. O Twenty Fifteen pisałem już kilka dni temu, więc odsyłam do tamtego artykułu, jeżeli chcecie zobaczyć, jak sprawuje się w akcji.

Największą zmianą wydania jest jednak zupełnie odświeżony tryb pracy nazwany "Pisaniem Bezrozproszeniowym" (kto w ogóle wpadł na pomysł takiej nazwy?!). Zapewne część z Was już z niego korzystała -  przycisk go aktywujący jest widoczny na stronie tworzenia nowych wpisów, w lewym górnym rogu paska narzędzi. Dotąd interfejs w tym trybie wyglądał dość archaicznie ale też bardzo minimalistycznie. Twórcy najwyraźniej uznali, że pora na generalną przebudowie. Efekty zobaczycie poniżej. Po lewej stronie znajduje się stara wersja, a po prawej - najnowsza. Która podoba się Wam bardziej?

Dodam jedynie, że ta druga została opatrzona subtelnymi animacjami, które towarzyszą pojawiającemu się menu z lewej strony i widżetów z prawej. Są zatem one stale łatwo dostępne w razie potrzeby i nie musimy wracać do standardowego trybu pracy, aby z nich skorzystać.

Wordpress 4.1 to również wbudowany menedżer sesji, za pomocą którego administrator strony może monitorować zalogowanych użytkowników, a sami użytkownicy sprawdzać, czy do ich konta zalogowane są jakieś inne urządzenia. Moduł ten wyposażono w prostą funkcję automatycznego wylogowywania z wszystkich lokalizacji, co zapewne się przyda w niektórych sytuacjach.

Inne nowości to obsługa klipów Vine, które możemy teraz osadzać, wklejając po prostu link do treści. Dodano również panel wyboru języka w sekcji ustawień, a także mechanizm rekomendujący wtyczki. Ten ostatni działa w oparciu o dotychczas zainstalowane rozszerzenia, podpowiadając nam, co warto jeszcze zrobić, aby spowolnić usprawnić naszą witrynę.

Trochę zmieniło się też pod maską. Twórcy motywów dostali do dyspozycji funkcje umieszczania tagów <title>, a także API pozwalające personalizację panelu administracyjnego. Twórcy pochwalili się też obsługą bardziej złożonych zapytań oraz stale rozbudowywaną dokumentacją (która naturalnie żadną nowością nie jest, ale stanowi wspaniałe źródło wiedzy dla każdego użytkownika Wordpressa).

Aktualizacja powinna już być dostępna w panelu administracyjnym każdej witryny opartej na Wordpressie. Jeżeli takowej nie posiadacie, CMS znajdziecie, jak zawsze, na oficjalnej stronie projektu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetblogiWordPressCMS