Android

Nagrywanie rozmów znalezione w najnowszej wersji aplikacji Telefon od Google. Oj, drażliwy temat

PW
Paweł Winiarski
17

Technicznie raczej nie stwarzające problemów, jednak z uwagi na obawy i kontrowersje, wciąż nie zostało przywrócone w natywnej aplikacji do rozmów u Google. Możliwe jednak, że firma szykuje zmianę polityki, tak przynajmniej może wynikać z kodu znalezionego w najnowszej wersji appki Telefon w smartfonach Pixel.

XDA przyjrzało się najnowszej wersji aplikacji Google Phone, czy raczej w naszej wersji aplikacji Telefon - standardowemu dialerowi Androida z Pixela 4. Analiza kodu wskazuje na to, że firma pracuje nad funkcją nagrywania rozmów telefonicznych z poziomu smartfona. Jest nawet specjalna ikona informująca o tym, że rozmowa jest aktualnie rejestrowana. Przycisk nagrywania jest jednak ukryty, nie wiadomo więc kiedy i czy finalnie taka funkcja będzie dostępna dla użytkowników. Możliwe, że to tylko kod, którego będą używali producenci nakładek.

Nagrywanie rozmów było już dostępne w Androidzie wcześniej, przy premierze Androida 9 Pie Google zablokowało możliwość obejścia tej blokady przez twórców zewnętrznych aplikacji. Oficjalnego nagrywania rozmów w Androidzie nie ma natomiast od Androida 6 Marshmallow. W przypadku Pixeli taką możliwość można było przywrócić jedynie rootując smartfona.

Mówiąc szczerze byłbym mocno zaskoczony gdyby Google faktycznie oddało w ręce użytkowników taką funkcję. Kwestia jest uregulowana prawnie i jeśli nagrywacie rozmowy bez poinformowania rozmówcy, naruszacie jego dobra osobiste. Temat był traktowany trochę inaczej przez chińskich producentów smartfonów, którzy umieszczali tam swoje nakładki, ale już na przykład w nowych wersjach oprogramowania od Xiaomi zostaną zmienione domyślne aplikacje odpowiedzialne za obsługę połączeń telefonicznych oraz zarządzanie wiadomościami tekstowymi. Programy od Google miałyby się pojawić w modelach od Xiaomi Mi 9T Pro oraz przy MIUI 11 z kolejnymi aktualizacjami na rynek europejski.

Zobacz też: Recenzja Xiaomi Mi 9T Pro

grafika

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu