Android

Huawei P20 i P20 Pro też dostaną Androida 10 (EMUI 10) i to już wkrótce

Kamil Pieczonka
Huawei P20 i P20 Pro też dostaną Androida 10 (EMUI 10) i to już wkrótce
14

Kilka dni temu aktualizacja do Androida 10 pojawiła się na smartfonach Huawei P30 i P30 Pro z polskiej dystrybucji, a dzisiaj mamy potwierdzenie, że nowa wersja systemu trafi też wkrótce na starsze modele, P20 i P20 Pro.

Huawei P20 i P20 Pro dostaną EMUI 10 w marcu

Smartfony Huawei P20 i P20 Pro miały swoją premierę w marcu 2018 roku, więc są już na rynku niemal 2 lata. Oba urządzenie debiutowały z Androidem 8.1 na pokładzie, ale po drodze dostały już aktualizację do Androida 9.0 (EMUI 9.0) i EMUI 9.1. Od jakiegoś czasu wiemy też, że dostaną również Androida 10, czyli EMUI 10, które wprowadza całkiem sporo dobrych zmian do nakładki systemowej. Teraz doniesienia te znalazły potwierdzenie na oficjalnych kanałach komunikacyjnych chińskiego producenta. Beta testy nowej wersji systemu już się zakończyły i aktualizacja w Indiach powinna rozpocząć się w ciągu kilkunastu dni.

Nieco dłużej na nowy system będziemy musieli poczekać w Europie. Niemiecka dywizja Huawei potwierdziła, że aktualizacja na smartfony P20 i P20 Pro trafi w marcu, ale zostanie rozłożona w czasie na około 4 tygodnie. Warto też przy okazji wspomnieć, że aktualizacja nie ma wpływu na dostępność usług Google, wcześniej certyfikowane smartfony nie stracą dostępu do tych narzędzi, pomimo aktualnych problemów na linii Stany Zjednoczone - Chiny. Android 10 wprowadzi za to szereg zmian, między innymi natywne wsparcie dla Android Auto, większe możliwości określania uprawnień aplikacji (szczególnie dotyczących lokalizacji) oraz lepsze zarządzanie baterią.

Teraz pozostaje tyko uzbroić się w cierpliwość i poczekać te kilka tygodni. Warto też pochwalić postawę Huawei, bo 2 lata wsparcia dla telefonów wcale nie są regułą na rynku, choć można zauważyć, że w ostatnich latach zmienia się to na lepsze. Tym bardziej, że takie urządzenia jak flagowe P20 i P20 Pro to nadal bardzo dobre urządzenia, które nadal cieszą się sporą popularnością. Razem z P20 i P20 Pro, aktualizację do EMUI 10 powinny dostać też modele Mate 10 i Mate 10 Pro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu