Tworzony przez polaków program do przechwytywania obrazu, czyli SHU wzbogacił się o nową bardzo ciekawą funkcję jaką jest możliwość nagrywania rozgrywki z gier. Wystarczy nacisnąć jeden guzik i program automatycznie nagra ostatnie 30 sekund z naszą najlepszą akcją.
Programów tego typu jest dość sporo. W tej kategorii oprogramowania liczy się prostota i możliwość szybkiego udostępnienia nagrania znajomym. I te funkcje moim zdaniem bardzo dobrze sprawdzają się w SHU. Testowałem program jeszcze w wersji beta, teraz natomiast jest dostępny dla każdego.
Jak to działa? Wystarczy uruchomić Shu i podczas gry nacisnąć F8 (w konfiguracji możemy oczywiście przypisać sobie inny klawisz). Po naciśnięciu klawisza program zapisuje ostatnie 30 sekund gry i wrzuca na serwer SHU. Po chwili nasz materiał jest już dostępny na stronie SHU i możemy go obejrzeć oraz łatwo udostępnić go znajomym, poprzez link czy w mediach społecznościowych. Całość jest darmowa, bez żadnych limitów, jeśli chodzi o ilość nagrań itp.
Twórców aplikacji zapytałem o najistotniejsze rzeczy związane z nagraniami:
Jakie są parametry nagrywanego materiału?
Aktualnie testujemy 720p i ok 2000 bitrate - są to wartości, w których jest stremowane większość gier na Twitch. Możemy zmieniać te wartości, jednak wzrost bitrate czy rozdzielczości mocno wpływa na obciążenie komputera oraz wielkość pliku (teraz mają około 5-8 MB dla 30 sekund). Wartość, którą wybraliśmy stanowi balans pomiędzy jakością a wydajnością i jest bardzo podobna do tego, co znajdziemy na Twitch czy Youtube. W bliskiej przyszłości chcemy dodać możliwość zmiany jakości przez użytkownika.
Jakie obciążenie generuje program podczas pracy (czy nie ma wpływu na FPS-y)?
W większości przypadków nie ma dużego wpływu na płynność gry, spadki fps są o 10-15%. Dodatkowo im nowsza gra i bardziej korzysta z karty graficznej niż procesora, te spadki są mniejsze. Znaczące spadki można zauważyć w CS:GO (z 300 na 150-200 fps), wynika to z tego, że gra mocniej obciąża procesor niż kartę graficzną.
Ogólnie podczas grania program obciąża procesor na około 10-20%, co jest wynikiem porównywalnym z Open Broadcasting Software (Tool używany przez większość stremerów). Dodatkowo aktualnie wszystkie SHUty są automatycznie wysyłane na serwer po zakończeniu rozgrywki więc nie ma to wpływu na ping, pracujemy nad rozwiązaniem, które będzie wysyłać SHUty w trakcie rozgrywki "wolnym" pasmem łącza.
Czy materiały będzie można pobrać i w jakiej jakości?
Aktualnie tak, wystarczy nacisnąć na video prawym przyciskiem myszy, i zapisać na dysku z rozszerzeniem .mp4. Pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli na zapisywanie video w prostszy sposób (dedykowany przycisk)
Czy są gry, z którymi na dziś jest problem i jeszcze nie można używać Shu?
Przetestowaliśmy najpopularniejsze gry z Steama i Twitch. Wiemy, że problemy są w PayDay2, Rust (antycheat blokuje), DayZ (antycheat blokuje) Assasins Creed Black Flag (nie uruchamia się). Najpopularniejsze tytuły działają bardzo dobrze, spadek FPS który można zauważyć tylko w CS:GO. Do końca tygodnia powinniśmy wypuścić fixa, który naprawi te problemy. Dodatkowo dochodzą nas słuchy, że użytkownicy, którzy mają laptopy z budżetowymi kartami ATI mogą mieć problemy z czarnym ekranem (wystarczy zrobić ALT + TAB i powinno być ok).
Czy materiał można w jakiś sposób edytować online?
Nie i jest to działanie zamierzone, skupiamy się na prostocie, nie na budowie kombajnu, który może wszystko. Jeden przycisk, SHUt, udostępnienie znajomym - to wszystko. Jeżeli nasi użytkownicy będą zgłaszali zapotrzebowanie na takie opcje - na pewno ich posłuchamy i zastanowimy się nad tym.
Co ciekawe SHU uruchomiło też dedykowaną stronę screenhunters.com, na której można pochwalić się swoimi zagraniami.
Ja SHU już zainstalowałem na swoim komputerze i będę wrzucał dzięki niemu, co fajniejsze fragmenty z rozgrywki Counter Strike. Jednej rzeczy jakiej w tej chwili brakuje SHU to kod do osadzenia nagrania na własnej stronie. Zakładam jednak, że kiedy pojawią się głosy od użytkowników, iż taka opcja jest potrzebna to zostanie ona dodana.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu