2

Nadchodzi polskie „CSI”? Serial „Ślad” to szansa na dobry kryminał w polskiej telewizji

serial slad polsat zwiastun
Telewizja Polsat przygotowuje się do premiery zupełnie nowego serialu. "Ślad" zobaczymy już na początku września, a pierwsza zapowiedź sugeruje poważniejszą produkcję kryminalną opowiadającą o działalności specjalnego zespołu dochodzeniowo-śledczego.

Na zespół Centralnego Wydziału Śledczego składa się kilku członków, każdy jest profesjonalistą w swojej dziedzinie. Na czele stanęła Renata Różańska (Anita Jancia), która jest podinspektorem policji i profesorem nauk medycznych. Ma swojego zastępcę – w tej roli Mariusz Jakus, którego mieliśmy szansę oglądać ostatnio w „Kruku”. Tym razem wcieli się w nadkomisarza Rafała Walczaka. Ponadto, w CWŚ pracują lekarz medycyny sądowej Anna Szpunar (Aleksandra Hamkało), technik IT Tomasz Bączyk (Kamil Szeptycki), a także Artur Kotowicz o ksywie „kot”, którego gra Cezary Łukaszewicz (również ostatnio „Kruk”).

„Ślad” – polska odpowiedź na CSI?

serial sśad polsat

Fot. Telewizja Polsat, źródło: Wirtualne Media

Zespół będzie musiał zmierzyć się z trudnymi sprawami, między innymi z seryjnymi zabójcami – jak podpowiada pierwszy zwiastun. W grę wchodzić będą więc nie tylko przesłuchania i pościgi, ale będziemy chyba mieć szansę zobaczyć nieco więcej policyjnej roboty za kulisami, jak laboratoria, analiza materiałów i śladów. Opis serialu tłumaczy znaczenie tytułu: Jak wiadomo, przestępstwo doskonałe nie istnieje. Po każdej zbrodni zostaje ślad. Bywa widoczny gołym okiem, czasami można go odkryć tylko za pomocą zaawansowanych metod kryminalistycznych lub dzięki intuicji i niezwykłej spostrzegawczości ekspertów. Co ciekawe, podaje się, że na grupę CWŚ składa się aż 14 członków mających doświadczenie i wiedzę z balistyki czy biologii. Znajdzie się też miejsce dla śledczego z wojskową przeszłością. Siłą serialu mają być nie tylko poruszane historie, śledztwa i sprawy, ale także bohaterowie starający się dotrzeć do prawdy.

Na ekranie ponadto zobaczymy młodych aktorów, których wymieniają WirtualneMedia: Agnieszka Kawiorska, Piotr Witkowski, Marta Jarczewska, Krzysztof Wach, Paulina Mikuśkiewicz, James Malcolm, Zuzanna Pawlak. W roli producenta i reżysera ogłoszono Okila Khamidova, a niektóre epizody zostaną nakręcone, gdy za kamerą staną Robert Wichrowski, Maciej Dutkiewicz, Mariusz Palej, Jan Kidawa-Błoński oraz Wojciech Nowak.

Pierwszy zwiastun, emitowany na antenie Polsatu, zapowiada premierę 10 września. Mówi się o „zbrodniach najcięższego kalibru”, a oprawa przypomina odrobinę niektóre odsłony serii „CSI”. Jeśli rzeczywiście zabraknie tu banałów i uda się zbudować odpowiednią atmosferę, to „Ślad” może wypełnić pewną lukę w ramówce polskich stacji – zdecydowanie brakuje tu kryminalnych procedurali, które na poważnie traktowałyby o tej tematyce.

Serial „Ślad” – pierwszy zwiastun produkcji Telewizji Polsat

Nie ukrywam, że bardzo cieszą mnie zapowiedzi na tegoroczną jesień. Przypomnę, że Canal+ dopracowuje „Nielegalnych” – serial szpiegowski oparty na książkach Severskiego, natomiast TVN zapowiedział dwie produkcje: „Pułapkę” i „Pod powierzchnią„. Nie zapominajmy o „Znakach” od AXN, które również zapowiadają się naprawdę ciekawie oraz „Rojst” od Showmax. Każdy z seriali będzie zapewne można obejrzeć online, ale nowe odcinki najprawdopodobniej będą debiutować klasycznie na antenie.