Komputery i laptopy

Nadchodzą nowe komputery Yoga - Lenovo zapewnia, że czas laptoptów nie przemija

Tomasz Popielarczyk
Nadchodzą nowe komputery Yoga - Lenovo zapewnia, że czas laptoptów nie przemija
3

Lenovo rządzi i dzieli w segmencie komputerów osobistych. Ich produkty nie tylko opanowały segment konsumencki, ale też mają bardzo mocną pozycję (dzięki przejęciu IBM lata temu) na rynku korporacyjnym. Co firma robi, aby ją utrzymać? Prezentuje nowe modele.

Balans - takie hasło przyświecało Lenovo podczas pracy nad nowymi komputerami z serii Yoga. Z badań, jakie firma przeprowadziła wśród użytkowników swoich produktów, ma wynikać, że nad rewolucyjne konstrukcje i pomysłowe nowości stawiają oni po prostu idealne doświadczenia. I to właśnie tutaj położono największy nacisk - aby Lenovo kojarzyło się z jak najlepszymi doświadczeniami.

Co oczywiście nie znaczy, że brakuje w tym wszystkim innowacyjności. Lenovo we współpracy z Intelem projektowało tak nowe komputery, aby wpisywały się one w program innowacyjności Project Athena. Stawia on przez producentami szereg wyzwań - komputery zweryfikowane w tym programie mają być jak najlżejsze, najcieńsze i dysponować rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji. I tego tutaj nie brakuje, bo nowe komputery Lenovo mają inteligentnie podbijać rozdzielczość wideo, pozwalać na wydłużanie żywotności baterii dzięki nowym algorytmom zarządzenia chłodzeniem, a na wybranych rynkach będą w dodatku dostępne z asystentką głosową Alexa na pokłdzie.

Podczas konferencji Techlife firma zaprezentowała szereg nowych modeli. W segmencie konsumenckim na czoło wysuwają się Lenovo Yoga C940, S740 oraz S640.

Yoga C940 to rozwiązanie typu 2 w 1, a więc możemy z niego korzystać zarówno w trybie tabletu jak i komputera. Obudowę tego modelu wykonano całkowicie z metalu. Wewnątrz ulokowano schowek na rysik (który oczywiście również znajdziemy w zestawie). W modelach z matrycami Full HD bateria ma pozwalać do nawet 17,5 godziny pracy. Komputer posiada tez łączność WiFi 6 i wsparcie dla Dolby Vision oraz Dolby Atmos. Ciekawym rozwiązaniem jest na pewno zastosowanie zasuwanej kamerki, co rozwiewa wszelkie pytania związane z prywatnością.

Tutaj od razu warto tez wspomnieć o funkcji Q-Control za pomocą której możemy aktywować inteligentny tryb chłodzenia oparty na uczeniu maszynowym. Laptop wówczas automatycznie dostosowuje wydajność oraz prędkość wiatraków w taki sposób, by zoptymalizować żywotność baterii. Oczywiście użytkownik może też iść na całość, przełączając się w tryb bezszelestny lub maksymalnej wydajności, w którym wiatraki będą najgłośniejsze, ale temperatury najniższe.

Yoga C940 jest dostępna w dwóch wersjach: 14- oraz 15-calowej. Tę pierwszą oparto na procesorach Intel Core 10. generacji. Wewnątrz znajdziemy też zintegrowane GPU - Intel UHD 960 lub 950. Model z 15-calową matrycą jest napędzany przez 9. generację procesorów Intel Core i dedykowane układy graficzne GeForce GTX 1650. Komputery będą się też różniły dostępną pamięcią. W obu wariantach na rynek trafią wersje z ekranami 4K VESA Super HDR o jasności sięgającej 500 nitów.

Yoga C940 w wersji 14-calowej trafi do sklepów jeszcze we wrześniu w cenie od 1499 euro. Na model 15-calowy poczekamy do października 2019. Jego ceny będą zaczynać się od 1899 euro.

Yoga S740 ma być propozycją dla nieco mniej wymagających klientów. Także i tutaj możemy liczyć na wykonaną z metalu konstrukcję oraz możliwość pracy w trybie tabletu po obróceniu ekranu o 360 stopni. Pod względem specyfikacji prezentuje się on bardzo podobnie. Także i tutaj do dyspozycji oddano nam modele 14- i 15-calowe, różniące się procesorami oraz zastosowanym GPU.

Jednym z największych atutów serii S740 ma być wbudowany czujnik IR, który będzie rozpoznawał obecność użytkownika. Na przykład w sytuacji, gdy, oglądając materiał wideo, odejdziemy od komputera - automatycznie zostanie on zapauzowany. Czujnik odpowiada tez za automatycznie usypianie komputera, kiedy nas przy nim nie ma. Przydaje się ponadto w trakcie rozmów na Skype, kiedy odpowiada za rozmywanie tła wokół nas, przez co rozmówcy nie zobaczą na przykład demolującego mieszkanie psa.

14-calowa wersja Lenovo Yoga S740 ma zadebiutować jeszcze w tym miesiącu w cenie 899 euro. Za model 15-calowy zapłacimy od 1399 euro. Debiut sklepowy również zaplanowano na wrzesień.

Nowością w portfolio Lenovo jest Yoga C640, w której zastosowanie znalazł 13-calowy wyświetlacz. Komputer jest napędzany przez procesory Intel Core 10. generacji (ze zintegrowanym GPU). Do dyspozycji użytkownika oddano 8 lub 16 GB pamięci wewnętrznej oraz dysk twardy o pojemności 128, 256 lub 512 GB. Yoga C640 posiada ponadto wbudowany modem 4G LTE, wsparcie dla WiFi 6 oraz kompaktową, wykonaną z metalu obudowę, która, podobnie jak w innych laptopach z tej serii, pozwala na pracę w kilku trybach.

Ceny Yoga C640 będą zaczynać się od 899 euro. W sklepach pojawi się ona w październiku br.

Lenovo to oczywiście nie tylko laptopy. Konferencja TechLife obfitowała w całe mnóstwo innych urządzeń - począwszy od odświeżonych niedawni ThinkBooków, przez tablety, a na monitorach skończywszy. Tutaj szczególnie interesującą kategorią sprzętu są ekrany z wbudowanymi asystentami głosowymi. Na IFA zadebiutował Lenovo Smart Display 7, a więc po prostu mniejsza wersja tego samego rozwiązania, które pokazywano na MWC. Skoro firma inwestuje w nie, najwyraźniej znajdują swoich odbiorców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu