Komputery i laptopy

Dell rozwiązał największy problem komputerów all-in-one, wymiana potrwa kilka sekund

Kamil Pieczonka
Dell rozwiązał największy problem komputerów all-in-one, wymiana potrwa kilka sekund
14

Dell zaprezentował nowe komputery z rodziny OptiPlex, które adresowane są głównie do firm i korporacji. OptiPlex 7070 Ultra to niewielki komputer, który zmieścimy w ramieniu podtrzymującym monitor. Jego największa zaleta to uniwersalność i łatwość montażu.

Dell naprawia dużą wadę komputerów AiO

Komputery all-in-one nie cieszą się dużą popularnością w domowych zastosowaniach, przynajmniej w Polsce. W firmach i korporacjach to jednak bardzo często wykorzystywane rozwiązanie z racji oszczędności miejsca i energii. Ich największą wadą jest fakt, że taki komputer jest praktycznie na zawsze, dostęp do jego komponentów i ich ewentualna wymiana jest utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa. Dla firm nie stanowi to może aż takiego problemu, bo leasingowany sprzęt wymienia się co kilka lat, ale mam wrażenie, że w domach używamy komputerów nieco dłużej. Szczególnie w ostatnich latach.

OptiPlex 7070 Ultra jest znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Jednostka komputerowa została zamknięta w miniaturowej obudowie o objętości zaledwie 0,5 litra. Było to możliwe dzięki zastosowaniu mobilnego procesora Intel z rodziny Whiskey Lake-U, który jest w zasadzie jedynym stałym elementem. Resztę jak pamięć RAM, dysk SSD M.2 2230 czy dysk HDD 2.5 cala możemy sobie samodzielnie wymienić. OptiPlex 7070 dostępny będzie oczywiście w różnych wersjach, z procesorami Core i3/5/7 oraz układem graficznym UHD 620. Ponadto mamy tutaj LAN 1 Gbps, opcjonalny moduł Wi-Fi 6, USB Typu C z obsługą DisplayPort, USB Typu A oraz port audio 3.5-mm. Poszczególne moduły są takich samym rozmiarów, więc wymiana komputera na szybszy model trwa zaledwie kilka sekund.

Bardzo wygodnie rozwiązano również problem z zasilaniem. Kabel zasilający podłączamy tylko do monitora, a sam komputer zasilany jest z dedykowanego portu DisplayPort przez kabel USB typu C. Mocniejsze konfiguracje mogą jedna wymagać dedykowanego zasilacza. Nowe komputery powinny pojawić się w ofercie firmy w najbliższych tygodniach. Jest to z pewnością bardzo ciekawe podejście do komputerów all-in-one, które warto rozwijać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu